Dziecko jest chore? Pamiętaj o tych zasadach, jeśli nie chcesz się zarazić

Infekcji nie brakuje i wiosną - dzieci chorują, a my robimy wszystko, aby szybko wróciły do pełni sił. Rodzice również chcą przetrwać, wiemy, że gdy my zachorujemy, nie będzie wesoło. Jak sobie radzić? Aktywny w sieci pediatra wymienia zasady, które warto stosować.

Dziecko jest chore? Pamiętaj o tych zasadach, jeśli nie chcesz się zarazić

i

Autor: Getty Images Dziecko jest chore? Pamiętaj o tych zasadach, jeśli nie chcesz się zarazić

Gdy dziecko choruje, nasza codzienna rutyna się rozpada. Musimy zapewnić małemu człowiekowi opiekę, ale i atrakcje. Maluchy dość szybko odzyskują siły i generalnie nas to cieszy, chyba że akurat musimy np. pracować zdalnie. Do tego dochodzi jeszcze jedno: same nie chcemy zachorować. Wiemy, że wtedy będzie nam naprawdę trudno - będziemy musiały zadbać i o dziecko, i o siebie, a taryfy ulgowej nie będzie.

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Cztery zasady, o których rodzice muszą pamiętać

Lek. Łukasz Grzywacz to pediatra i tata, który na Instagramie prowadzi profil o nazwie... @tatapediatra. Znajdziemy tam wiele przydatnych rad - lekarz, który nie tylko codziennie spotyka małych pacjentów, ale i sam jest ojcem, doskonale wie, co aktualnie interesuje rodziców.

Ostatnio specjalista podpowiadał, czego rodzice nie powinni robić, gdy ich dziecko ma infekcję.

Pierwsza zasada to odpowiednia higiena i bardzo częste mycie rąk. - To głównie przez ręce się zarażamy, wkładając przy jedzeniu bakterie i wirusy do jamy ustnej - tłumaczy pediatra. On w gabinecie myje ręce około 50 razy dziennie, my także powinnyśmy to robić - szczególnie gdy nasze dziecko choruje. Oczywiście nie chodzi o to, aby cały czas szorować i dezynfekować dłonie, ale higiena jest czymś, o czym nie można zapomnieć.

Druga wskazówka wydaje się być oczywista, ale dotyczy automatycznych odruchów rodziców, wykonujemy je, nawet o tym nie myśląc.

- Nie dojadamy, nie dopijamy i nie oblizujemy łyżeczki naszego dziecka – radzi lek. Łukasz Grzywacz. - Wiem, czasami się zdarza, ale przy infekcji trzeba się powstrzymać - dodaje.

Trzecia zasada, jak wskazuje specjalista, jest przeznaczona głównie do rodziców najmłodszych maluchów. To im musimy pomóc pozbyć się wydzieliny z nosa. Pediatra podpowiada, aby nie korzystać z aspiratorów, do których używamy własnych ust. - Pamiętajcie, zarażamy się drogą kropelkową, więc łatwo zassać bakterie z nosa do nas do organizmu - podkreśla lekarz.

Ostatnia, czwarta zasada, dotyczy zachowania względnej izolacji. - Oczywiście chore dziecko nas potrzebuje i będzie potrzebowało tego ciepła - wskazuje pediatra. Podpowiada, że jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, warto zapewnić im inne zabawy, aby nie kontaktowały się ze sobą. - Szczególnie w tych pierwszych dniach choroby jest to bardzo ważne - mówi @tatapediatra.

Gdy dziecko choruje, robimy wszystko, aby być w pełni sił - zdajemy sobie sprawę, że my nie będziemy mogły chorować "na spokojnie", więc wolimy uniknąć infekcji. Niestety, nie zawsze się to udaje.

Przeczytaj także:

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ
Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog