Jak myć ręce? Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko prawidłowej higieny rąk

2020-09-28 9:10

Mycie rąk to podstawa codziennej higieny. Warto więc jak najwcześniej nauczyć dziecko regularnego mycia rąk, bo to zaprocentuje na przyszłość i ochroni malucha oraz całą rodzinę przed rozprzestrzenianiem się groźnych wirusów oraz bakterii.

Jak myć ręce? Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko prawidłowej higieny rąk
Autor: Getty images

Jak myć ręce? To pytanie zadawaliśmy sobie często przez pierwsze kilka miesięcy pandemii. Wtedy wszyscy mieliśmy (i wciąż mamy) okazję codziennie utwierdzać się w przekonaniu, jak ważna jest podstawowa higiena rąk. Przez pandemię koronawirusa niemal na każdym kroku jesteśmy uczulani, by regularnie myć ręce i to w określony sposób.

30-sekudowe namydlanie dłoni może nas uchronić przed rozprzestrzenianiem się groźnych wirusów i bakterii, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet i życiu. Warto więc nie tylko samodzielnie myć ręce, ale także nauczyć dziecko prawidłowej higieny rąk.

Spis treści

  1. Dlaczego mycie rąk jest takie ważne?
  2. Jak nauczyć dziecko myć ręce?
  3. Jak wytłumaczyć dziecku znaczenie mycia rąk?
  4. Instrukcja mycia rąk dla dzieci

Dlaczego mycie rąk jest takie ważne?

Ręce to niemal idealny nośnik dla wszystkich wirusów i bakterii, które mogą wywoływać groźne choroby. Zazwyczaj nie mamy nawet świadomości, jak często dotykamy nie zawsze czystymi dłońmi twarzy, dając wirusom i bakteriom idealny dostęp do jamy ustnej czy układu oddechowego. A to już prosta droga do rozwoju wielu chorób.

W przypadku dzieci problem jest jeszcze większy, ponieważ to właśnie one przykładają ręce do ust znacznie częściej. Maluchy potrafią dotykać ziemi czy przedmiotów nieznanego pochodzenia, a następnie wkładać dłonie do ust. Co gorsze, często mają znacznie niższą odporność, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia niejednej infekcji.

Właśnie dlatego jak najwcześniej należy nauczyć dziecko regularnego mycia rąk. Nawyk ten trzeba już wyrobić u dzieci nie tylko po skorzystaniu z toalety czy przed rozpoczęciem spożywania posiłku, ale także po kichaniu czy kasłaniu, zabawie zarówno na podwórku, jak i w domu. Dziecko powinno mieć świadomość, jak ważne są czyste dłonie.

Jak nauczyć dziecko myć ręce?

Może się wydawać, że nauczenie dziecka regularnego mycia rąk nie jest łatwym zadaniem dla rodzica. Owszem, początki mogą być trudne, zwłaszcza że dla wielu dzieci mycie rąk może stać się przykrą koniecznością, jeśli są do tego zmuszane lub nieumiejętnie zachęcane.

Właśnie dlatego warto zamienić mycie rąk w miłą zabawę - recytować wierszyki lub śpiewać ulubione piosenki podczas wykonywania tej czynności. To nie tylko umili ten moment, ale także pozwoli myć dłonie odpowiednio długo - zawsze należy bowiem wykonywać tę czynność przez co najmniej 30-45 sekund, aby mycie było skuteczne.

Można także bawić się we wspólne odmierzanie czasu. Liczenie może stać się nie tylko zabawą, ale i nauką poznawania cyfr oraz ich kolejności. Zawsze też warto myć ręce razem z dzieckiem. Nie jest w końcu tajemnicą, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo rodziców - jeśli mama lub tata nie myją rąk przy dziecku, dla malucha może być to sygnał, żeby również tego nie robić.

Warto także zaopatrzyć się w specjalne mydła dla dzieci - w kolorowych opakowaniach i z ładnymi zapachami, które zwrócą uwagę dziecka. Zapachowe mydła mogą stać się kolejną okazją do zabawy - podczas mycia rąk wymyślaj razem z dzieckiem, z czym kojarzy się określony zapach - z owocem, a może z jakąś potrawą?

Jak wytłumaczyć dziecku znaczenie mycia rąk?

Jeśli proste metody zawiodą, zawsze można starać się wytłumaczyć dziecku znaczenie mycia rąk. Tak zrobiła jedna mama - Nadine Dorries z Wielkiej Brytanii. To właśnie ona wpadła na świetny pomysł, o którym pisały media na całym świecie.

Nadine chciała wytłumaczyć swojemu dziecku, dlaczego tak ważna jest higiena rąk i zrobiła to w rewelacyjny sposób - posmarowała dziecku ręce kolorowymi brokatami, które miały symbolizować zarazki. Potem kazała dziecku umyć ręce mydłem, które szybko pomogło pozbyć się brokatu. Dzięki temu pociecha Nadine zrozumiała, że używanie mydła i dokładne szorowanie dłoni jest konieczne, by pozbyć się wirusów oraz bakterii.

Tak wyglądała lekcja mycia rąk, ale kobieta wpadła na jeszcze jeden pomysł, by uświadomić dziecko, jak bakterie i wirusy szybko się rozprzestrzeniają. Znów wysmarowała dłonie dziecka brokatem i kazała mu dotykać siebie oraz rzeczy je otaczające.

W ten sposób dziecko wyraźnie zobaczyło, że wszystkie przedmioty i ono samo jest całe umazane brokatem, tak samo jak może być w niechcianych wirusach czy bakteriach. Co więcej, pociecha Nadine mogła zrozumieć, że patogeny błyskawicznie przenoszą się między ludźmi i zostają na przedmiotach przez nich dotykanych.

Te proste i nieszkodliwe sposoby Nadine można bez problemu wykorzystać we własnym domu, by nauczyć dziecko dokładnego i regularnego mycia rąk. Nie da się ukryć, że taka wizualizacja może być bardzo skuteczna i przemówić do każdego małego niedowiarka, który jest przeciwnikiem mycia rąk.

Jak prawidłowo myć ręce?

Instrukcja mycia rąk dla dzieci

Oczywiście już wiemy wszyscy, że nie wystarczy delikatnie namydlić ręce, a potem szybko je spłukać pod wodą. W ten sposób nie pozbędziemy się wirusów czy bakterii, a więc cały proces będzie nieskuteczny. Zawsze należy myć ręce w określony sposób i to przez co najmniej 30-45 sekund. Naucz swoje dziecko, żeby:

  • najpierw zmoczyło ręce pod wodą,
  • następnie użyło mydła lub pianki do mycia rąk,
  • gdy na dłoniach jest już wystarczająca ilość detergentu, dziecko powinno dokładnie pocierać dłońmi o siebie, wymyć przestrzenie między palcami, paznokcie oraz nadgarstki przez 30-45 sekund - w pilnowaniu czasu mycia dłoni może pomóc odliczanie (to świetny sposób na naukę liczenia!) lub śpiewanie ulubionej piosenki,
  • na koniec dziecko powinno dokładnie opłukać dłonie, trzymając je co najmniej 15 sekund pod strumieniem wody.

Aby dodatkowo umilić czynność mycia rąk, można na początku dziecko nagradzać, przyznając np. kolorowe naklejki. W ten sposób pociecha jeszcze chętniej może wykonywać czynność i regularnie dbać o higienę rąk.

Czytaj:

Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Jesień to czas aktywacji wirusów: zobacz, które wirusy zagrażają dziecku

Nadmiar higieny może szkodzić dziecku. Nie przesadzaj ze sterylnością w domu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza