Już nie szkarlatyna i grypa. Pediatra mówi, co teraz rządzi w przychodniach

2024-03-17 8:29

Z najnowszego raportu pediatrycznego doktora Łukasza Grzywacza wynika, że obecnie najczęstszą przyczyną wizyt w jego gabinecie są przeziębienia. Ale katar, z którym najczęściej zgłaszają się mali pacjenci, może mieć teraz także inną przyczynę.

Tata Pediatra wymienia najczęstsze choroby wśród dzieci

i

Autor: getty images/IG@tatapediatra Tata Pediatra wymienia najczęstsze choroby wśród dzieci

Cotygodniowe raporty pediatryczne, które na swój profil na Instagramie przygotowuje pediatra Łukasz Grzywacz cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców małych dzieci. Nic dziwnego - lekarz podaje wiedzę w przystępny sposób, zwracając uwagę na kluczowe objawy chorób u dzieci.

W krótkich filmach wymienia 5 najczęstszych przyczyn wizyt w przeciągu ostatniego tygodnia w swoim gabinecie. Dzięki temu, że raport jest jak najbardziej aktualny, możemy dowiedzieć się jakie choroby są wśród dzieci najczęstsze. W miesiącach zimowych nierzadko były to infekcje RSV, grypa czy covid. Pediatra podpowiadał, jak wygląda kaszel przy zapaleniu krtani i radził, kiedy warto udać się do lekarza, by nie przegapić rozwijającego się zapalenia ucha.

Zobacz też: Czy można iść na spacer z chorym dzieckiem? Pediatra odpowiada

Spis treści

  1. Na pierwszym miejscu przeziębienia
  2. Pierwsze sezonowe alergie
  3. Wciąż częste zapalenia oskrzeli
  4. Gorączka bez objawów
Jak przetrwać wiosnę z małym alergikiem?

Na pierwszym miejscu przeziębienia

Tata Pediatra zwraca uwagę na to, że początek marca w jego gabinecie oznacza, że najwięcej małych pacjentów przechodzi aktualnie typowe dla tego okresu infekcje. "Pogoda za oknem jest jaka jest i łatwo coś przyłapać. Właśnie jakąś delikatną infekcję wirusową" - mówi Łukasz Grzywacz w najnowszym filmie na kanale @tatapediatra.

Jako typowe jej objawy wymienia katar spływający po tylnej ścianie gardła i mokry kaszel, który daje o sobie znać szczególnie rano. Przeziębieniu może towarzyszyć również niewielki stan podgorączkowy.

Pierwsze sezonowe alergie

Pediatra zwrócił uwagę na to, że katar czy kaszel, które mogą męczyć dzieci nie muszą wynikać z infekcji wirusowej. Jak przekazał, jego gabinet już odwiedzają mali alergicy, bo obecnie pyli olcha i leszczyna.

"Dzieciaki które mają nawet delikatną alergię mają objawy" - przekonuje Tata Pediatra.

Jak rozpoznać, że przyczyną dolegliwości malucha są alergeny? Warto zwrócić uwagę na takie objawy jak:

  • katar,
  • swędzenie oczu,
  • wysypki,
  • pokrzywki.

Te ostatnie mogą wystąpić w odpowiedzi na reakcję krzyżową z niektórymi pokarmami.

Zobacz też: Jak używać sprayu na katar? Pediatra wyjaśnia, dlaczego robisz to źle

Wciąż częste zapalenia oskrzeli

Niestety u maluchów nadal często rozpoznawane są zapalenia oskrzeli. Najwyraźniej na widoczny spadek zachorowań będziemy musieli poczekać dłużej niż na pierwsze typowo wiosenne temperatury za oknem.

Lekarz jako typowy początek wskazuje suchy duszący kaszel w nocy i dwu- trzydniowa gorączka. Następnie kaszel zmienia się w bardziej mokry i utrzymuje także w ciągu dnia. Pediatra uczula, że jest to infekcja wirusowa, zatem antybiotyk nigdy nie powinien być lekiem pierwszego wyboru. Dopiero w przypadku nadkażeń bakteryjnych (co dość często się zdarza) może okazać się konieczny.

Gorączka bez objawów

Lekarz obserwuje także sporo małych pacjentów, u których występuje dość wysoka gorączka, której nie towarzyszą inne objawy chorobowe. Poleca, by w takim przypadku wykonać test w kierunku grypy, a najlepiej także rsv i covid. Jeśli nadal nie będzie jasnej odpowiedzi co jest jej przyczyną, warto zrobić morfologię, CRP i badanie ogólne moczu.

Oprócz tego obecnie wciąż pojawiają się przypadki bostonki, jelitówek oraz rumienia zakaźnego. W przypadku wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Czytaj też: Przegrzewamy dzieci na potęgę. Pediatra radzi, jak ubierać je wczesną wiosną