W niektórych przychodniach zapisanie dziecka na wizytę u pediatry graniczy z cudem. By dostać "numerek" warto dzwonić z samego rana lub osobiście udać się do przychodni. Wszystko przez częste w tym okresie infekcje, często powodowane przez wirusy.
Warto wiedzieć, że infekcje o podłożu wirusowym mogą nadkażać się bakteryjnie. Nie warto zwlekać z konsultacją u lekarza. Część rodziców woli przetrzymać dziecko dłużej w domu, by "w przychodni nie złapało czegoś gorszego". Owszem, w przypadku kataru czy lekkiego kaszlu może to mieć sens, jednak często lepiej w porę sprawdzić, czy dziecko nie choruje na zapalenie oskrzeli czy np. zapalenie ucha, by w porę wdrożyć odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie także antybiotykoterapia, której wolimy unikać, może okazać się konieczna.
Czytaj też: Wydajesz majątek na nawilżacz, a może zaszkodzić dziecku. Pediatra radzi, jak uniknąć błędu
Spis treści
- Zapalenie oskrzelików wywołane przez wirusa RSV
- Nadkażenia bakteryjne infekcji RSV
- Grypa typu A
- Jelitówki
- Rumień zakaźny
Pediatra Łukasz Grzywacz podczas ostatniego "raportu ze swojego gabinetu" wspomniał o pięciu najczęstszych rozpoznaniach wśród dzieci. Na szczycie listy znalazło się zapalenie oskrzelików RSV. Jak je rozpoznać? Jakie inne choroby występują szczególnie często?
Zapalenie oskrzelików wywołane przez wirusa RSV
Lekarz wymienia typowe objawy infekcji RSV:
- kaszel bardzo mocny, uciążliwy, mokry, przez co dziecku trudno jest odkrztusić wydzielinę,
- gorączka od 1 do 3 dni, dość dobrze ustępuje po podaniu leków przeciwgorączkowych.
W przychodniach dostępne są testy w kierunku grypy, rsv i covid. W przypadku wątpliwości co do podłoża stanu dziecka, warto taki test wykonać.
Nadkażenia bakteryjne infekcji RSV
Tym mianem pediatra określił wszelkie powikłania po przebytej infekcji wirusem RSV. Dość często diagnozował on m.in. zapalenie płuc, dlatego poleca, by odwiedzić pediatrę, który osłucha dziecko.
Dość częstym powikłaniem po infekcji RSV jest też zapalenie uszu. Podczas wizyty u lekarza konieczne jest badanie uszu, by sprawdzić, czy nie wystąpiło nadkażenie bakteryjne.
"Tutaj niestety bez antybiotyku sobie nie poradzimy" - dodaje pediatra Łukasz Grzywacz.
Grypa typu A
To trzecia w kolejności najczęściej rozpoznawana przez pediatrę choroba u dzieci w mijającym tygodniu. Oto typowe objawy:
- bardzo wysoka gorączka (39-40°C), która średnio ustępuje po lekach.
Pediatra zwraca uwagę na to, że możemy nie obserwować innych wyraźnych sygnałów infekcji u dziecka. Dopiero po pewnym czasie dochodzi niewielki katar czy kaszel.
"Warto zrobić test, bo jest lek, który możemy włączyć na grypę" - mówi pediatra Łukasz Grzywacz.
Jelitówki
Co do objawów zwykle nie mamy wątpliwości. U dzieci zwykle obserwuje się wymioty, które trwają 2-3 dni. W przypadku wymiotów i biegunki u dziecka koniecznie trzeba dbać o odpowiednią podaż płynów, by nie doszło do odwodnienia dziecka. Najłatwiej o to u najmłodszych dzieci.
Rumień zakaźny
Jakie objawy daje ta choroba?
- gorączka raczej niewysoka,
- dość typowy objaw w postaci rumienia na policzkach,
- wysypka schodząca na całe ciało.
Zobacz też: Rumień zakaźny. Przyczyny czerwonych policzków u niemowlaka