Nie boisz się odry, bo dziecko było szczepione? Pediatra: szczepienie nie zawsze chroni

2024-05-07 9:47

Słysząc o powrocie zapomnianych chorób wielu rodziców nie przejmuje się doniesieniami wiedząc, że ich dzieci były szczepione. Pediatra przekonuje, że nie zawsze dziecko zaszczepione jest chronione przed zakażeniem. Kiedy tak się dzieje?

Nie boisz się odry, bo dziecko było szczepione? Pediatra: szczepienie nie zawsze chroni

i

Autor: getty images/ Screen Instagram @dr_feleszko Nie boisz się odry, bo dziecko było szczepione? Pediatra: szczepienie nie zawsze chroni

Coraz głośniej mówi się o powrocie dwóch chorób zakaźnych w Europie. Także w Polsce lekarze coraz częściej diagnozują u najmłodszych krztusiec i odrę. W przypadku tego pierwszego lekarze w Czechach i w Bułgarii już mówią o epidemii.

Niektóre choroby, takie jak na przykład odra tak długo nie były obserwowane w Polsce, że wielu rodziców ma problem z rozpoznaniem konkretnych objawów. Także lekarze pediatrzy po raz ostatni styczność z osobami chorymi na odrę mieli nawet 30 lat temu. W przypadku młodych lekarzy większość z nich nigdy nie badała chorego na odrę.

Poradnik Zdrowie: odra

Na te objawy zwróć uwagę

Właśnie tematowi odry i coraz częstszych przypadków tej choroby swój ostatni wpis w mediach społecznościowych poświęcił lekarz pediatra Wojciech Feleszko. Sam przyznał, że po raz ostatni z przypadkiem odry w swojej praktyce lekarskiej miał do czynienia jakieś 30 a może nawet 35 lat temu.

"Dzięki szczepieniom prawie całkowicie pozbyliśmy się tej choroby z pola widzenia" - mówi dr Wojciech Feleszko na nagraniu opublikowanym na Instagramie.

Oto trzy kluczowe dla tej choroby objawy:

  • kaszel,
  • zapalenie spojówek,
  • drobnogrudkowa wysypka na całym ciele.

Zdiagnozowanie tej choroby obecnie jest problemem również dla pediatrów. Od lat dzieci są przeciwko tej chorobie szczepione, dlatego w Polsce praktycznie nie obserwowano jej od dawna. Od kilku tygodni liczba przypadków odry wśród dzieci zaczęła rosnąć. Okazuje się, że szczepienia nie zawsze chronią dzieci.

Czytaj też: Na odrę szczepimy dzieci po pierwszych urodzinach. Wcześniej to inni zapewniają im ochronę

Kiedy szczepienie nie chroni dziecka?

Nawet jeśli twoje dziecko było szczepione przeciwko odrze (dziś stosuje się schemat dwóch dawek: pierwsza jest podawana w wieku 13 - 15 miesięcy, druga w wieku 6 lat), może nie być odporne na zachorowanie. Dlaczego tak się dzieje?

"Nie wszystkie dzieci, które zostały zaszczepione, są chronione przed odrą. Dzieje się tak dlatego, że nasz układ immunologiczny nie u wszystkich jednakowo dobrze odpowiada na szczepionkę" - wyjaśnia dr Wojciech Feleszko.

Pediatra tłumaczy, że wystarczy, by w otoczeniu szczepionej przeciwko tej chorobie pociechy pojawiło się wtedy dziecko chore na odrę. Wówczas nawet to zaszczepione dziecko może być narażone na zachorowanie.

Oczywiście głównym problemem pozostaje fakt, że jako rodzice nie wiemy, czy akurat organizm naszego dziecka, które szczepiliśmy, właściwie odpowiedział na podaną szczepionkę. Dlatego w przypadku objawów, wśród których najbardziej charakterystyczna jest wysypka rozsiana po całym ciele, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Warto także zadbać o to, by maluch nie miał kontaktu z dziećmi przechodzącymi aktualnie odrę. Nawet wtedy gdy był szczepiony i teoretycznie nie powinien się zarazić.

Czytaj też: Czy antybiotyk podany w pierwszym roku życia niszczy odporność? Pediatra wyjaśnia

Choroby zakaźne - test wiedzy
Pytanie 1 z 19
Salmonella typhi to bakterie wywołujące: