Ból brzucha przed okresem - co oznacza ból podbrzusza przed miesiączką?

2021-07-21 11:24

Ból brzucha przed okresem jest typowym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego i towarzyszy nawet tym paniom, które nie mają żadnych innych objawów PMS. Ból przed okresem jest dość charakterystyczny i trudno go pomylić, np. z bólem wywołanym niestrawnością. Zobacz, co oznacza ból brzucha przed miesiączką.

ból-brzucha-przed-okresem

i

Autor: thinkstockphotos.com

Ból brzucha przed okresem to dosyć nieprzyemna dolegliwość. Z czego wynika i jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Spis treści

  1. Na czym polega ból brzucha przed okresem?
  2. Dlaczego boli brzuch przed okresem?
  3. Jakie mogą być inne przyczyny bólu brzucha przed okresem?
  4. Czy ból okresowy mija z wiekiem?
  5. Jakie są sposoby łagodzenia bólu brzucha przed okresem?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Na czym polega ból brzucha przed okresem?

Zazwyczaj ból przed okresem dotyczy okolic całego podbrzusza. Często jest określany jako ból jajników, zdarza się, że promieniuje do miednicy, pachwin, ud i pleców. Ból brzucha przed okresem jest odczuwalny na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki, czyli w tzw. fazie lutealnej. Mija zazwyczaj w ciągu 3-7 dni. Jego siła jest bardzo indywidualną sprawą.

Niektóre kobiety skarżą się, że ból nie pozwala im na normalne funkcjonowanie – dotyczy to zwłaszcza tych pacjentek, u których ból podbrzusza przed okresem łączy się z innymi objawami PMS-u: migrenami miesiączkowymi, wahaniami nastrojów i ogólnie złym samopoczuciem. Są jednak i takie panie, które odczuwają zaledwie lekkie skurcze podbrzusza.

Dlaczego boli brzuch przed okresem?

Przyczyną popularnych kobiecych dolegliwości są hormony. Tuż przed pojawieniem się miesiączki, wzrasta poziom prostaglandyn, odpowiedzialnych za złuszczanie się błony śluzowej macicy.

Prostaglandyny powodują też związane z tym procesem skurcze, a te z kolei – utrudniają swobodny przepływ krwi w mięśniówce macicy. Wszystko razem powoduje dolegliwości bólowe (prostaglandyny dodatkowo zwiększają wrażliwość na bodźce).

Jakie mogą być inne przyczyny bólu brzucha przed okresem?

Warto jednak pamiętać, że jeśli bóle związane z okresem pojawiają się nagle (choć wcześniej nie występowały), bardzo się nasilają, dokuczają nie tylko na kilka dni przed miesiączką, ale i w innym momencie cyklu lub trwają wyjątkowo długo – trzeba udać się do ginekologa. Chodzi o to, by specjalista wykluczył inne niż PMS przyczyny takich dolegliwości.

Ból brzucha przed okresem może być bowiem wywołany:

Czy ból okresowy mija z wiekiem?

Bóle brzucha związane z okresem pojawiają się w 2-3 lata po pierwszym krwawieniu, gdy dziewczęta zaczynają regularnie miesiączkować i mają regularne owulacje. Obiegowa opinia głosi, że ból brzucha przed okresem najsilniej odczuwany jest w wieku 23-27 lat.

Wiele kobiet obserwuje, że dolegliwości zmniejszają się u nich wraz z wiekiem, a niekiedy znikają po porodzie. Po urodzeniu dziecka szyjka macicy rozluźnia się, co ułatwia przepływ krwi menstruacyjnej i zmniejsza ból.

Nie jest to oczywiście regułą – wiele kobiet, które urodziły dzieci nadal cierpi z powodu bólu okresowego, jednak specjaliści potwierdzają, że młode kobiety częściej zgłaszają się do nich z tym problemem, niż panie po 30. Ponowne problemy mogą, ale nie muszą, pojawiać się po 40. roku życia. To tzw. wtórne bolesne miesiaczkowanie, które pojawia się u kobiet wcześniej nie cierpiących na takie dolegliwości. Ich przyczyną są zmiany hormonalne, stany zapalne czy mięśniaki.

Jakie są sposoby łagodzenia bólu brzucha przed okresem?

Na typowe skurcze wywołane działaniem prostaglandyn pomagają leki przeciwbólowe – paracetamol, ibuprofen lub rozkurczowe, np. No-Spa. Czasami wystarczają naturalne środki, jak picie naparów z krwawnika pospolitego, melisy czy szyszki chmielu lub delikatne masaże i ciepłe okłady.

Zdarza się jednak, że bóle przed okresem są tak silne i tak odporne na działanie typowych niesterydowych leków przeciwzapalnych, że konieczne jest przyjmowanie silniejszych leków.

Ich wybór należy do lekarza ginekologa, który po wykluczeniu innych przyczyn bólu, zapisze odpowiednią terapię. Zazwyczaj są to leki hormonalne (środki antykoncepcyjne), które regulują poziomy hormonów i syntezę prostaglandyn, co zmniejsza siłę skurczów macicy.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]
Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie