Co 15 min jedna Polka doświadcza poronienia. Kobiety nie wiedzą, że mogą otrzymać pomoc

2022-12-09 10:57

Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego wychodzi naprzeciw kobietom, które potrzebują niezbędnego wsparcia po stracie dziecka. Według statystyk, co 15 minut jedna Polka doświadcza poronienia. Ich świat w tej jednej chwili się zatrzymuje i rozpada na drobne kawałki. Teraz ty też możesz pomóc.

Smutna kobieta
Autor: Getti Images Co 15 min jedna Polka doświadcza poronienia. Dołącz do akcji „Wspieram akcję #toteżja”

Kobieta, która poroniła, jest często ze swoim bólem całkiem sama. Zdarza się też, że ma poczucie winy. Obarcza siebie, swój organizm za to, że nie dała rady donosić ciąży do końca.

– Z naturą nie wygramy, dlatego naszą misją jest pomóc każdej potrzebującej osobie, która doświadczyła poronienia, i przechodzi przez jedną z najtrudniejszych sytuacji położniczych – mówi Olga Kryśkiewicz, wiceprezeska Fundacji Ernesta.

Fundacja Ernesta, która na co dzień udziela bezpłatnej pomocy psychologicznej, jest inicjatorem akcji społecznej, połączonej ze zbiórką pieniędzy „40 tysięcy”.

Wystarczy tak niewiele, aby wspomóc kobiety, które doświadczyły poronienia. Dołącz do akcji.

Zobacz także: Poroniłam, a przyjaciółka urodziła. Jak sobie poradzić z emocjami po stracie ciąży?

Gadaj Zdrów: Poronienie dotyka co 10. kobiety, a wciąż jest tabu. "Nie ma empatii, nie ma wsparcia"

Bolesne statystyki

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. Oglądając 45-minutowy serial, nawet przez myśl nam nie przyjdzie, że w tym czasie 3 Polki doświadczają poronienia. Tracą swoje dziecko, które z nadzieją nosiły pod sercem. Według raportu NIK w ciągu roku dochodzi do 40 tysięcy poronień.

Za tymi bolesnymi statykami jest 40 tysięcy kobiet, które myślą o tej największej stracie każdego następnego dnia.

Nigdy nie zapomnę tego momentu. Cisza była nie do zniesienia. Słyszałam bicie swojego serca, ale Twojego już nie. Moja córeczka nigdy nie zapłacze, nigdy jej nie zobaczę. Mój świat rozpadł się na tysiące kawałków, a ból rozrywał mnie od środka. Spojrzałam przez okno i zaczęło boleć jeszcze bardziej – tam życie toczyło się bez zmian. Ludzie spacerowali, auta jeździły po ulicy, a mój świat się zatrzymał – napisała do Fundacji mama dziecka utraconego.

Akcja „40 tysięcy”

Akcja Fundacji Ernesta odbędzie się w dniach 8-10 grudnia, a jej celem jest łamanie tabu i zaangażowanie 40 tysięcy osób, a także zebranie kwoty 40 tysięcy złotych, aby wspomóc kobiety, które doświadczyły poronienia. Wystarczy symboliczna złotówka.

– Wierzymy, że im więcej osób włączy się w akcję, tym więcej z nich ma szansę się dowiedzieć o naszej bezpłatnej pomocy – dodaje wiceprezeska Kryśkiewicz.

Dołączając do akcji można pobrać kartkę z napisem „Wspieram akcję #toteżja”, a następnie zrobić zdjęcie i opublikować na swoim profilu w mediach społecznościowych. Dodatkowo na Instagramie jest dostępna nakładka #toteżja, dla kobiet, które są gotowe podzielić się ze światem swoją historią.

Wszystko po to, aby budować świadomość i łamać tabu milczenia na ten temat. Wsparcie dla kobiet po poronieniu

Misją Fundacji Ernesta jest niesienie pomocy i wsparcia kobietom, które doświadczyły poronienia. To dla nich istnieje specjalna linia wsparcia, udostępniane są konsultacje z psychoterapeutami oraz rozmowy z psychologami na czacie.

Dodatkowo Fundacja udziela porad prawnych, które dotyczą uprawnień przysługujących rodzicom po stracie dziecka, wsparcia medycznego, wsparcia w trakcie ciąży zagrożonej, jak również dla kobiet, które wielokrotnie doświadczyły poronienia.

Nie bądźmy obojętni na ból kobiet, które często ukrywają swój ból i cierpią w samotności. To może być nasza koleżanka, sąsiadka, siostra, bliska znajoma, przyjaciółka. Zauważmy je i wesprzyjmy.

Czytaj także: „109 Polek dziennie doświadcza poronienia”. Poruszający spot podbija Instagram [WIDEO]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza