Nie bój się leczyć zębów w ciąży - przypomina ekspert. Zobacz, jakie darmowe zabiegi ci przysługują

2022-07-13 13:50

Zęby są integralną częścią naszego organizmu, dlatego wszelkie stany zapalne mogą wpływać na jego funkcjonowanie. To szczególnie ważne w okresie ciąży, kiedy każda infekcja może wpłynąć negatywnie na płód. Na szczęście kobietom oczekującym dziecka przysługuje wiele darmowych zabiegów stomatologicznych. Wiesz, kiedy możesz liczyć na refundacje?

Czy leczenie zębów w ciąży jest refundowane?
Autor: Getty images Zobacz, jakie darmowe zabiegi ci przysługują

Nasze ciało to skomplikowany system naczyń połączonych, dlatego różnego rodzaju stany chorobowe mogą manifestować się w nieoczywisty sposób i nieoczywistym miejscu. Jednym z tych ostatnich jest jama ustna.

Szczególnie powinny o tym pamiętać kobiety w ciąży, bo chore zęby wpływają nie tylko na ich stan zdrowia, ale i dziecka, przypomina lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta z kliniki Maxdent we Wrocławiu, członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Spis treści

 1. Jama ustna odzwierciedla stan zdrowia
 2. W ciąży przysługuje ci bezpłatne leczenie
 3. Dieta w ciąży na zdrowe zęby
Wybielanie zębów

Jama ustna odzwierciedla stan zdrowia

- Jama ustna składa się z bardzo delikatnych i wrażliwych tkanek, które jako pierwsze mogą reagować na zmiany chorobowe zachodzące w naszym organizmie. Wśród ogólnoustrojowych dolegliwości, które manifestują się w jamie ustnej, można wymienić m.in. choroby nefrologiczne, onkologiczne, hematologiczne czy związane z podwyższonym poziomem cukru we krwi - wylicza lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Stan jamy ustnej wpływa także na funkcjonowanie innych części organizmu. Szczególnie powinny o tym pamiętać kobiety w ciąży, bo chore zęby wpływają nie tylko na ich stan zdrowia, ale i dziecka.

- Płytka bakteryjna, która tworzy się na powierzchni zęba, a także stany zapalne tkanek otaczających ząb są siedliskiem bakterii oraz mediatorów zapalnych i immunologicznych, które mogą oddziaływać także na narządy poza jamą ustną. Badania pokazują, że zaostrzenie przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak na przykład hashimoto czy łuszczyca, może mieć związek ze stanami zapalnymi w jamie ustnej.

Podobnie jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Chory ząb może podwyższać czynnik reumatoidalny, a tym samym sprawić, że on będzie bardziej aktywny.

Stan zębów ważny jest dla kobiet w ciąży lub planujących zostać mamami. Badania wskazują na korelację pomiędzy chorobami przyzębia a niską masą urodzeniową dziecka. O tej ostatniej mówimy w sytuacji noworodków, które w dniu porodu ważyły mniej niż 2500 g.

Dodatkowo przemiany metaboliczne zachodzące podczas ciąży mogą prowadzić do przerostu zapalnego dziąseł oraz są związane z pojawieniem się takich problemów, jak krwawienie, tkliwość i obrzęk, które są związane z zaburzeniami hormonalnymi u ciężarnej - mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

W ciąży przysługuje ci bezpłatne leczenie

- Planując ciąże warto skonsultować się także ze swoim stomatologiem. Jednocześnie kobiety w ciąży powinny pamiętać o tym, że większość zabiegów związanych z leczeniem i higienizacją zębów, poza określonymi wyjątkami, jest możliwa do przeprowadzenia. Bezpieczne są także środki znieczulające - mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Co ważne, kobietom w ciąży przysługuje darmowy pakiet tzw. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, obok tych, które przysługują wszystkim ubezpieczonym (Dziennik Ustaw - rok 2021 poz. 2148).

Refundowane zabiegi, na które może liczyć każda kobieta w ciąży i połogu (do 42 dnia po porodzie):

 • czasowe wypełnienie kanału zębów;
 • wypełnienie kanału zębów;
 • ekstyrpacja przyżyciowa (usunięcie żywej) miazgi;
 • ekstyrpacja zdewitalizowanej (usunięcie martwej) miazgi zęba;
 • leczenie endodontyczne (kanałowe) zęba z wypełnieniem 2 kanałów i 3 kanałów;
 • leczenie kanałowe zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem 1 i 2 kanałów zęba;
 • usunięcie złogów nazębnych - nie częściej niż jeden raz na 6. miesięcy w obrębie całego uzębienia;
 • badanie kontrolne nie częściej niż raz na kwartał.

Wybrane gwarantowane świadczenia stomatologiczne przysługujące wszystkim ubezpieczonym:

 • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej jeden raz w roku kalendarzowym
 • badanie lekarskie kontrolne do 3 razy w roku kalendarzowym
 • usunięcie złogów nazębnych (osadów i kamienia) - jeden raz w roku kalendarzowym
 • zdjęcie zębowe wewnątrzustne, do dwóch zdjęć w roku kalendarzowym - w powiązaniu z gwarantowanym świadczeniem stomatologicznym
 • znieczulenie miejscowe powierzchniowe lub nasiękowe - w powiązaniu z gwarantowanym świadczeniem stomatologicznym
 • znieczulenie przewodowe wewnątrzustne - w powiązaniu z gwarantowanym świadczeniem stomatologicznym
 • leczenie próchnicy powierzchniowej - świadczenie obejmuje również leczenie próchnicy początkowej
 • leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej
 • całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na 1 powierzchni, 2 powierzchniach
 • całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 2 powierzchniach, 3 powierzchniach
 • leczenie kanałowe (endodontyczne) zębów od trójki do trójki, z wypełnieniem 1 zakażonego kanału
 • wypełnienie kanału zębów od trójki do trójki
 • usunięcie zęba jedno- i wielokorzeniowego
 • chirurgiczne usunięcie zęba
 • założenie opatrunku chirurgicznego

Czytaj również: Dentysta w ciąży - scaling w ciąży, piaskowanie, usuwanie kamienia w ciąży

Co robić, gdy w ciąży dokucza ci ból zęba? Znamy bezpieczne sposoby

Dieta w ciąży na zdrowe zęby

Kobiety będące w ciąży powinny pamiętać także o odpowiedniej diecie, która ma znaczenie dla prawidłowego rozwój płodu, a także zdrowia ciężarnej.

- W tym wypadku szczególnie ważne jest dostarczenie większej ilości odpowiednich witamin i soli mineralnych. Mowa tutaj o witaminach A, D i C (odpowiadają one za powstawanie komórek tworzących kościec i zęby) oraz żelaza i kwasu foliowego (ten ostatni powinien być przyjmowany jeszcze przed rozpoczęciem ciąży, warunkuje on kształtowanie się prawidłowego układu nerwowego dziecka) - mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Większa ilość pożywienia, związana ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, potrzebna jest kobiecie tylko w ostatnim trymestrze ciąży i powinna być pokrywana poprzez włączenie dodatkowego białka.

W późniejszej fazie ciąży ważne jest także dostarczenie organizmowi produktów bogatych w wapń. Odgrywa on ważną rolę w kształtowaniu i mineralizacji układu kostnego dziecka.

Dieta uboga w wapń może zwiększyć ryzyko przewlekłego zapalenia przyzębia, a także utrudniać leczenie tej choroby. Wskazuje się także na to, że w przypadku dzieci kobiet, które podczas ciąży stosowały dietę ubogą w wapń, znacznie częściej rozwija się próchnica zębów. Innym ważnym składnikiem jest także białko.

- Jego niewystarczająca ilość w diecie ciężarnej może doprowadzić do niedorozwoju zębów i większej zapadalność na choroby przyzębia dziecka. Produkty bogate w białko jak mleko, ser i jaja stanowią naturalną ochronę dziecka przed próchnicą - dodaje ekspert.

Okres ciąży niejednokrotnie wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Tymczasem dieta bogata w węglowodany, obecne m.in. w popularnych przekąskach, może mieć wpływ zarówno na stan uzębienia matki jak i dziecka.

- Dieta bogata w węglowodany powoduje powstanie u tej pierwszej płytki nazębnej i sukcesywne zakwaszanie środowiska jamy ustnej. A w przypadku dziecka wpływa niekorzystnie na rozwój tkanek twardych zębów. Podjadanie jest szczególnie niebezpieczne wieczorem, po umyciu już zębów - mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Czytaj również: Jedno dziecko - jeden ząb. Czy to prawda, że po każdej ciąży kobieta traci zęby?

Problemy z zębami po ciąży. Jak wzmocnić zęby osłabione po ciąży?

Lek. dent. Bartłomiej Karaś jest uznanym endodontą. Jako prelegent regularnie uczestniczy w konferencjach i wykładach dotyczących leczenia kanałowego i w Polsce, i na świecie. Prowadzi kursy dla stomatologów – dzieli się swoimi doświadczeniami, aby inni lekarze mogli podnieść skuteczność prowadzonego przez siebie leczenia. Od 2013 roku przeprowadził ponad 350 kursów i wykładów na czterech kontynentach. Jako wykładowca współpracuje ze znanymi organizacjami, jako lider opinii z firmami: Style Italiano Endodontics, Poldent, Witkowscy Dental Training Center, Akademia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza