Co robić, gdy w ciąży dokucza ci ból zęba? Znamy bezpieczne sposoby

2022-03-10 11:20

Ból zęba w ciąży to poważny problem. Wiele kobiet boi się iść do dentysty, ale nie chcą też brać leków przeciwbólowych, bo w ich stanie lepiej je ograniczać. Niepotrzebnie się - są sposoby na bezpieczne łagodzenie bólu zęba w ciąży.

Co robić, gdy w ciąży dokucza ci ból zęba? Znamy bezpieczny sposoby
Autor: Getty images Znamy bezpieczne sposoby na ból zęba w ciąży

Bóle zębów zdarzają się, także w ciąży. Trzeba tylko wiedzieć, jak robić to bezpiecznie. Dentyści od lat przekonują, że problemy z zębami w ciąży są groźne, ale można im zapobiegać i je leczyć. 

Stomatolodzy mają na to sposoby – stosują znieczulenie niezagrażające nienarodzonemu dziecku, nie zabraniają również stosowania leków przeciwbólowych – są takie substancje, które skutecznie zmniejszają ból zębów i nie szkodzą dziecku. Jak leczyć ból zęba w ciąży?

Spis treści

  1. Sposoby na ból zęba – bezpieczne leki
  2. Domowe sposoby na ból zęba w ciąży
  3. Wizyta u dentysty, gdy boli ząb
  4. Lepiej zapobiegać niż leczyć
Co warto wiedzieć przed wyborem pasty do zębów

Sposoby na ból zęba – bezpieczne leki

Gdy poczujesz ból zęba, nie wpadaj w panikę. To, że jesteś w ciąży nie oznacza, że musisz cierpieć.  Zawsze warto spytać swojego ginekologa o bezpieczny lek na ból zęba, jednak jeśli nie masz takiej możliwości, zastosuj poniższe preparaty dozwolone przez specjalistów lub wypróbuj domowe sposoby na ból zębów w ciąży.

Bezpieczne leki na ból zęba w ciąży

Eksperci dopuszczają stosowanie dwóch substancji przeciwbólowych, które łagodzą ból zęba, a jednocześnie są bezpieczne dla dziecka. To paracetamol oraz benzokaina, stosowana najczęściej w żelach stomatologicznych.

W okresie oczekiwania na dziecko należy unikać przyjmowania ibuprofenu, aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Paracetamol to substancja zalecana w ciąży jako bezpieczna. Istnieją wprawdzie doniesienia o negatywnym wpływie przedawkowania paracetamolu w ciąży  - u ich dzieci obserwowano większe ryzyko astmy i ADHD, jednak specjaliści podkreślają, że kontrolowanie dawek leku nie stwarza takiego ryzyka. Poza tym – ból, stan zapalny czy gorączka również mają negatywnie działanie na organizm kobiety i jej dziecka.

Dlatego nie warto rezygnować z przyjmowania paracetamolu – oczywiście należy go traktować jako środek tymczasowy pozwalający przetrwać przyszłej mamie do wizyty u dentysty.

Czytaj również: Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi u dentysty są bezpieczne w ciąży?

Zdaniem eksperta

Dr n. med. Aleksandra Skalbani

Ciąża jest stanem w którym zachodzi szereg zmian w organizmie kobiety, zmiany te dotyczą także wchłaniania i działania leków. Należy pamiętać, że każdy lek stosowany przez ciężarną, w mniejszym bądź większym stopniu przenika do płodu i może mieć negatywny wpływ na jego rozwój i zdrowie. Zwłaszcza leki stosowane w pierwszym trymestrze ciąży mogą mieć działanie teratogenne (wady płodu) i wiele z nich jest zakazane.

W kolejnych trymestrach nadal istnieje niebezpieczeństwo toksyczności leków dla rozwijającego się płodu. Stosowanie leków przeciwbólowych powinno być ograniczone tylko do przypadków absolutnej konieczności. Lekiem przeciwbólowym stosowanym w ciąży z wyboru jest paracetamol, który może być stosowany wyłącznie sporadycznie w bólach między innymi zębów, o umiarkowanym nasileniu.

Należy zażyć najmniejszą skuteczną dawkę leku. I niezwłocznie skontaktować się z lekarzem stomatologiem, ponieważ najprawdopodobniej sam lek przeciwbólowy nie wystarczy. Warto pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych także w okresie ciąży, które znacznie zminimalizują ryzyko sytuacji bólowych.

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Jeśli wolisz naturalne metody leczenia, zastosuj domowe środki na ból zęba w ciąży.

  • Wodą z solą lub sodą. Co najmniej trzy razy dziennie płucz usta roztworem soli z wodą. Ma ona działanie antybakteryjne i jest nieszkodliwa dla płodu. Zamiast soli możesz użyć sody oczyszczonej - jej działanie jest podobne neutralizuje kwasy, zapobiegając próchnicy i rozwojowi bakterii.
  • Wyciąg z szałwii. Roślina ta charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Zaparz szałwię i płucz nią jamę ustną.
  • Czosnek. Ma właściwości antybakteryjne i jest bezpieczną opcją dla kobiet próbujących unikać leków. Rozgnieć czosnek, wrzuć do wody i płucz nią usta. Możesz tez rozgnieciony czosnek przyłożyć do bolącego zęba. 
  • Goździk. To naturalny środek antyseptyczny. Wykorzystaj olejek goździkowy (bezpośrednio na ząb) lub rozgryź go bolącym zębem. 
  • Zimne okłady. Przyłóż do twarzy kostki lodu lub kompres żelowy owinięty w ściereczkę. 

Wizyta u dentysty, gdy boli ząb

Jest niezbędna, gdy odczuwasz ból zęba. Nieleczona próchnica czy stan zapalny dziąseł może prowadzić to poważnych powikłań, które odbija się na zdrowiu dziecka. Statystyki pokazują, że infekcje powodowane nieleczonymi zębami wpływają na zahamowanie wzrostu płodu i mogą prowadzić do poronienia, ponieważ bakterie z jamy ustnej mamy mogą przedostać wraz z krwią do płodu, wywołując u niego zakażenie. 

Kontrola u stomatologa pozwoli ocenić, które zęby nadają się do plombowania – lepiej zrobić to wcześniej, kiedy zamiana próchnicowa jest niewielka. Pamiętaj, że lekarz może podać ci znieczulenie w czasie borowania. Są substancje bezpieczne dla kobiet w ciąży, więc nie musisz cierpieć. Koniecznie jednak powiedz lekarzowi, że oczekujesz dziecka (jeśli tego nie widać), aby mógł dobrać odpowiednią substancję uśmierzającą ból. 

Lekarz sprawdzi również stan twoich dziąseł, zalecie odpowiednie leki – jeśli masz z nimi problemy. Może też oczyścić zęby – zdjęcie kamienia zmniejsza ryzyko próchnicy, jest bezpłatne w ramach NFZ raz w roku  dla każdego ubezpieczonego.

Czytaj równieżHigiena jamy ustnej przyszłej mamy. Jak dbać o zęby w ciąży i przed ciążą

Zapalenie dziąseł w ciąży: Czym grozi ciążowe zapalenie dziąseł i jak dbać o dziąsła w ciąży

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To prawda, że w ciąży niektóre zabiegi stomatologiczne są niewskazane (leczenie kanałowe, zabiegi protetyczne itd.), tym bardziej  warto dbać o zęby, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Lekarze podkreślają, że do dentysty na wizytę kontrolna warto udać się jeszcze przed planowaną ciążą, a jeśli to się nie udało – jak najszybciej po wykonaniu testu. W ten sposób można uniknąć poważniejszych dolegliwości, jak konieczność wyrwania zęba czy leczenia kanałowego, można też uniknąć zakażeń, które są groźne dla nienarodzonego dziecka. 

Do dentysty warto też udać się w sytuacji, gdy obserwujemy krwawienia dziąseł, częste w okresie oczekiwania na dziecko i oczywiście  w sytuacji, gdy poczujemy ból zęba.  

Oto cztery rzeczy, które możesz zrobić dla swoich zębów podczas ciąży:

  1. Wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu.  Szczoteczka o miękkim włosiu dokładnie i delikatnie czyści przestrzenie między zębami i wokół nich, zmniejszając ból i krwawienie dziąseł.
  2. Zwróć uwagę na pokarmy, które wywołują nadwrażliwość zębów: zimne lub ciepłe napoje, kwaśne potrawy itd.   W większości przypadków nadwrażliwość dziąseł ustępuje po ciąży.
  3. Jedz mniej słodyczy. Cukier odżywia bakterie w jamie ustnej, co może prowadzić do próchnicy. Jeśli to możliwe, zmniejsz ilość spożywanych słodyczy. Jeśli musisz sobie pozwolić, zjedz smakołyk, a następnie szczotkuj, aby usunąć świeże resztki z ust.
  4. Odwiedzaj regularnie dentystę. Nie używaj ciąży jako wymówki, aby uniknąć kontroli.  Pamiętaj tylko, aby przypomnieć dentyście, że jesteś w ciąży, aby mógł podjąć odpowiednie środki ostrożności.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza