Uważaj, intensywne ćwiczenia fizyczne mogą być przyczyną wczesnych poronień

2022-03-14 12:34

U kobiet po poronieniach wyższy poziom aktywności fizycznej na bardzo wczesnym etapie ciąży wiąże się z większym ryzykiem jej ponownej utraty - twierdzą amerykańscy naukowcy.

Intensywne ćwiczenia przyczyną poronień
Autor: Getty Images

Naukowcy z University of Massachusetts Amherst w Stanach Zjednoczonych opublikowali niedawno wyniki badań nad wpływem aktywności fizycznej na bardzo wczesną ciążę.

- Ryzyko związane z aktywnością fizyczną różni się w zależności od dojrzałości ciąży. Najwyższe jest na etapie implantacji zarodka - tłumaczy główna autorka badania dr Lindsey Russo.

Wpływ aktywności fizycznej na ciążę

Naukowcy przeanalizowali m.in. dane z wcześniej przeprowadzonego badania dotyczącego wpływu aspiryny na ciążę i reproduktywność. W badaniu, które trwało cztery lata wzięły udział kobiety w wieku od 18 do 40 lat, które w przeszłości doświadczyły jednego lub dwóch poronień i które próbowały zajść w ciążę ponownie.

Spośród 785 kobiet, które zaszły w ciążę, 188 (23,9%) doświadczyło kolejnego poronienia, w tym 55 subklinicznych strat wykryto tylko na podstawie badania beta hCG (oznaczenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej we krwi matki).

Ryzyko bardzo wczesnej utraty ciąży było około dwa razy wyższe u kobiet, które w pierwszych dniach po zapłodnieniu były bardzo aktywne, w porównaniu z kobietami mniej aktywnymi. Autorka publikacji zaznacza, że ryzyko to dotyczy poronień subklinicznych, czyli tych, do których dochodzi zanim kobieta zda sobie sprawę, że jest w ciąży. Wśród kobiet z potwierdzoną ciążą natomiast aktywność fizyczna i ryzyko poronienia nie były ze sobą powiązane.

Czytaj także: Sposób na chłopca i na dziewczynkę - jak zwiększyć szanse na wybraną płeć?

Zaburzenia hormonalne mogą utrudniać zajście w ciążę

Unikaj wysiłku w pierwszym trymestrze

Naukowcy twierdzą, że ich badanie sugeruje, że kobiety, które straciły ciążę, powinny unikać aktywności o dużym natężeniu na najwcześniejszym etapie kolejnej ciąży lub w czasie próby zajścia w ciążę.

Dr Russo zauważa, że zgodnie z zaleceniami American College of Obstetricians and Gynecologists kobiety z niepowikłanymi ciążami powinny być zachęcane do ćwiczeń aerobowych i ćwiczeń kondycyjnych przed, w trakcie i po ciąży.

- Jednak w przypadku kobiet, które mają trudności z poczęciem, nasze wyniki są zgodne z wcześniejszymi pracami, które wykazały również, że duży wysiłek fizyczny podczas implantacji zarodka może być związany ze zwiększonym ryzykiem poronienia - dodaje współautor badania Brian Whitcomb.

Badanie to rzuca nowe światło na kwestię aktywności fizycznej w bardzo wczesnej ciąży, naukowcy przyznają jednak, że potrzebne są szersze badania w celu dalszej analizy problemu.

Poronienie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza