Jak wygląda leczenie i edukacja w Szwecji podczas epidemii koronawirusa?

2020-03-24 15:42

Czy w Szwecji zamknięto szkoły i przedszkola? Jak wygląda opieka nad noworodkiem w dobie koronawirusa? Na te i inne pytania dotyczące koronawirusa w Szwecji odpowiada Ania, która od kilku lat mieszka w Sztokholmie z mężem i dwiema córkami, 4-letnią Mają i kilkutygodniową Polą.

Jak wygląda leczenie i edukacja w Szwecji podczas pandemii koronawirusa?
Autor: Getty Images

Jak w Szwecji wygląda profilaktyka i leczenie koronawirusa u dzieci?

Z leczeniem jest ciężko, bo w szpitalach nie ma za bardzo miejsc. Po prostu jeśli ktoś czuję się źle, ma zostać w domu i tyle.

Jak wygląda leczenie, gdy już dojdzie u dziecka do zakażenia? Nie wiem, bo głośno tu się o tym nie mówi.

Jak coś się dzieje z dzieckiem np. ma wysoką temperaturę albo inne dolegliwości to nie jedzie się od razu do szpitala. Trzeba najpierw zadzwonić do przychodni, opisać sytuację i pielęgniarka decyduje o tym, czy faktycznie coś dziecku zagraża, czy ma zostać w domu, ewentualnie konsultuje to z lekarzem i telefonicznie udziela zaleceń.

Czytaj: Koronawirus - wirus z Chin. Czy jest szczególnie groźny dla dzieci?

Czy szkoły i przedszkola zostały zamknięte?

Wstępnie Szwedzi wychodzili z założenia, że dzieci są całkowicie bezpieczne, więc szkoły i przedszkola funkcjonowały normalnie. Przedszkola i podstawówki nadal funkcjonują normalnie i raczej to nie ulegnie zmianie.

Zamknięto tylko gimnazja i szkoły średnie. Media podają, że tylko 12% Szwedów jest za tym, aby zamykać placówki edukacyjne.

Szkoły wyższe też są zamknięte i nauka odbywa się w trybie online.

Czytaj: Szkoły zamknięte przez koronawirusa. Czy powierzyć dziadkom opiekę nad wnukami?

Czy rodzice, którzy chcą zostać w domu z dzieckiem mają do tego prawo? Otrzymują zasiłki?

Rodzice mogą w chwili obecnej wziąć jedynie urlop macierzyński/tacierzyński jeśli chcą pozostać z dziećmi - o ile go jeszcze nie wykorzystali (w Szwecji po narodzinach dziecka, matka i ojciec otrzymują po 240 dni urlopu macierzyńskiego, w tym 30 dni, które mogą wykorzystać jednocześnie. Urlop można wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 8 roku życia w przypadku dziecka, które przyszło na świat przed 2014 rokiem, lub do ukończenia 12 roku życia w przypadku dziecka urodzonego po 2014 roku).

Jeśli natomiast rodzice nie mają już urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego - mogą wziąć zwykły urlop wypoczynkowy, płatny lub bezpłatny lub po prostu wysłać dziecko do szkoły czy przedszkola.

Pojawiały się informacje, że rodzice dostaną jakieś dodatkowe zasiłki na opiekę nad dzieckiem podczas epidemii koronawirusa, ale do tej pory ich nie wprowadzono. Myślę, że dlatego, że nie miałby kto pracować.

Czy ze strony państwa jest jakakolwiek pomoc rodzinie, gdy u dziecka podejrzewany jest koronawirus?

Państwo póki co w żaden sposób nie pomaga rodzinom. Jeśli dziecko czuję się źle, może zostać w domu i wtedy bierze się tzw. "chorobowe" , jedynie zmieniło się to, że wcześniej po 7dniach trzeba było mieć zwolnienie lekarskie, a teraz można pozostać z dzieckiem w domu dłużej bez żadnych zaświadczeń lekarskich. Część rodziców wykorzystuje tę sytuację, aby zostać z dziećmi w domu.

Czy przedszkola i szkoły sprawdzają stan zdrowia dziecka?

Przedszkola i szkoły zaostrzyły zasady przyjmowanie dzieci chorych do przedszkoli i szkół: dziecko nie może kaszleć, kichać czy mieć kataru - warto wspomnieć, że bardzo często Szwedzi wysyłają do szkoły przeziębione i niedoleczone po infekcjach dzieci. Teraz automatycznie odsyła się je do domu.

Chwilę przed wybuchem epidemii urodziłaś drugie dziecko, jak wygląda opieka nad noworodkiem?

Na samym początku, gdy tylko pojawił się w Szwecji koronawirus było spokojnie. Była u nas położna na wizycie domowej (mogliśmy wybrać czy my idziemy do przychodni, czy położna przyjdzie do nas).

Niedawno mieliśmy mieć kolejną wizytę, ale ze względu na to że zaczęło być coraz więcej ludzi chorych, odwołaliśmy ją, ale niedługo mamy kolejną wizytę i na nią musimy się już zgłosić. Szczepienia noworodków odbywają się normalnie w przychodni dzieci zdrowych.

W Szwecji ogólnie nie ma szczególnej opieki okołoporodowej. Po porodzie wychodzi się do domu nawet tego samego dnia. Kilka dni później należy zgłosić się do szpitala na kontrolę karmienia piersią i poradę laktacyjną. Sprawdza się czy noworodek odpowiednio przybiera na wadze, wykonywane jest badania słuchu.

Kolejna wizyta odbywa się miesiąc później i sprawdzany jest stan psychiczny matki - czy nie cierpi na depresję poporodową.

W związku z koronawirusem nic w tej kwestii nie uległo zmianie.

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl

Jak dzieci spędzają kwarantannę?

Więcej o koronawirusie