Krakowscy chirurdzy odbudowali serce Januszka. Ta operacja jest jak lądowanie na księżycu

2023-09-07 14:23

To pierwsza taka operacja w Europie. Zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie dokonał niemożliwego. Przeprowadził skomplikowaną operację u 1,5-rocznego Januszka.

Dziecko w szpitalu
Autor: Getti Images Krakowscy chirurdzy odbudowali serce Januszka. Ta operacja jest jak lądowanie na księżycu

6 września Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie poinformował o pionierskiej operacji przeprowadzonej przez zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka.

„Serce 1,5 -rocznego Januszka wymagało całkowitej przebudowy” – czytamy na stronie szpitala.

Zobacz także: Przełomowa operacja w Warszawie. Gdyby nie ona, dziecko urodziłoby się z licznymi wadami

Okuliści przywrócili widzenie pacjentce. Pierwsza taka operacja w Polsce!

„Tylko tak można było uratować życie Januszka”

Profesor Tomasz Mroczek, główny operator, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zdradził, na czym polegała operacja odbudowania serca 1,5 rocznego chłopca. Przyznał, że tylko tak można było uratować jego życie.

„Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca” – wyjaśnił profesor.

Kierownik Kliniki porównał tego typu operacje do lądowania na księżycu.

Pierwsza taka operacja w Europie

Podobne operacje wykonywano do tej pory tylko w Stanach Zjednoczonych. Sukces Kliniki Kardiochirurgii w Krakowie to jednak miesiące przygotowań, współpraca całego zespołu składającego się z anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i innych grup medycznych.

„To bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych” – podkreślono w komunikacie.

Wrodzone wady serca u dzieci

Warto przypomnieć, że wrodzone wady serca w większości przypadków są wykrywane jeszcze w czasie ciąży. Wszystko dzięki ultrasonografii. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych wad, które mogłyby utrudnić lub wręcz uniemożliwić maluszkowi życie poza łonem matki.

Wczesna diagnoza i wykrycie wad serca pozwala na odpowiednie przygotowanie porodu w wyspecjalizowanym szpitalu. Dzięki temu noworodek od razu trafia w ręce specjalistów z kardiologii dziecięcej.

Źródło:

  • szpitalzdrowia.pl
  • pap.pl
  • uj.edu.p

Czytaj także: Lekarze dawali wcześniakowi 1% szans na przeżycie. Nagle jego serce zaczęło bić prawidłowo

Wojtuś ma 4 lata i 6 operacji serca za sobą. Teraz potrzebuje kolejnej - bez niej umrze

Rośnie liczba noworodków z wrodzonymi wadami serca. Już wiadomo, dlaczego