Metody na niejadka - te sposoby zlikwidują problem braku apetytu u dziecka

2022-04-04 15:03

Szukasz sposobu na niejadka? Żywienie dziecka wymaga tyle samo wiedzy kulinarnej, co zdrowego rozsądku i czujności. Zanim stwierdzisz z pełną odpowiedzialnością, że twoje dziecko nie ma wcale apetytu, weź długopis do ręki i zapisz wszystko, co maluch danego dnia zje. Niewykluczone, że po takim „śledztwie” okaże się, że twoje dziecko całkiem sporo zjada!

Sposoby na niejadka - te sposoby zlikwidują problem braku apetytu u dziecka
Autor: Getty images Sposoby na niejadka - te sposoby zlikwidują problem braku apetytu u dziecka

Żywienie dzieci wymaga sokolego oka. Tu herbatnik, tam czekoladowa drażetka i dieta dziecka szybko przestaje być zdrowa. Jeśli jednak ocenisz, że jadłospis twojego dziecka jest faktycznie zbyt skromny, możesz zastosować kilka sposobów na niejadka, które pomogą ci to zmienić. Oto lista zasad, jakie od dziś będą królować w twojej rodzinie i zlikwidują problem niechęci do jedzenia.

Spis treści

  1. Odpowiednia atmosfera przy jedzeniu
  2. Posiłki idealny dla malca
  3. To też może pomóc
Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Czytaj również: Jem co chcę! Czyli jak dogadać się z niejadkiem

Nadmiar cukru w diecie dziecka: jakie są skutki jedzenia słodyczy u dzieci?

Odpowiednia atmosfera przy jedzeniu

  • Wspólny posiłek

Przede wszystkim wyłącz telewizor. To na pewno dobrze podziała i na apetyt i na relacje w rodzinie. Nakryjcie do stołu i w spokoju (!) zjedzcie wspólny posiłek. Najlepiej, by wszyscy mieli to samo na talerzach, tj. zdrowe i lekkostrawne danie. Dzieci często odmawiają jedzenia, gdy widzą, że jedzą coś innego niż dorośli.

  • Nie przyprawiaj posiłków zdenerwowaniem

Wiadomo, to irytujące: dwie godziny stałaś nad kuchenką, bo maluch stwierdził, że ma ochotę na krupniczek, a gdy w końcu podałaś mu zupkę, oświadczył, że jest niedobra… Byłabyś święta, gdybyś się nie zdenerwowała…. Pamiętaj jednak: zachowaj złość dla siebie, bo to może tylko pogorszyć sytuację i spowodować, że dziecko zacznie się bać posiłków (bo np. wtedy mama na nie krzyczy).

Zwyczajnie odstaw zupę i spytaj, na co teraz ma ochotę twoja pociecha. Nie spełniaj jednak wszystkich zachcianek (odmów, jeśli zechce np. batonika) tylko te, które uznasz za rozsądne (np. kanapka z serem).

  • Zadbaj o urodę stołu

Przygotowując romantyczną kolację dla męża na pewno nie zapomnisz o haftowanym obrusie, świecach i udekorowaniu potraw. Wiadomo, je się przecież oczami… Ciekawe, czemu o tej ważnej zasadzie zapominasz, gdy podajesz dziecku szaroburą papkę z marchewki i szpinaku…. Pamiętaj, na pewno maluch chętniej sięgnie po to, co mu się podoba! I nie musisz zaraz rozkładać białego obrusu!

Wystarczą serwetki z ulubionym bohaterem kreskówki i łódeczki zrobione z chleba. Wytęż wyobraźnię! Przecież chodzi o apetyt oraz zdrowie twojego dziecka. I jeszcze jedno – nakładaj małe porcje na talerz. Góra ziemniaków może wystraszyć każdego, nawet najbardziej głodnego człowieka…

Posiłki idealny dla malca

  • Podawaj niejadkowi, to co lubi

… i racz go tym, co lubi! Jeśli od tygodnia żywi się tylko rosołkiem to niech to nie spędza ci z powiek snu.  Możesz być pewna, że niebawem zmieni się gust twojego dziecka i na stole będzie królować coś całkiem innego. No cóż, takie prawo – maluch lubi powtarzalność także na talerzu. Dzięki temu czuje się bezpieczny.

  • Stałe pory posiłków i porcje odpowiadające dziecku

Zamiast tej dyscypliny zdecyduj się na np. jazdę na rowerze - to na pewno wyjdzie ci na zdrowie. Bo pogoń za maluchem z miseczką kaszki i błaganie go o każdy kęs raczej nie poprawi ani maluchowi ani tobie kondycji. Ustal stałe godziny posiłków i… bądź konsekwentna. Jeśli maluch nie zdecyduje się na to, by zjeść całe śniadanie, to trudno.

Jak zgłodnieje, to zmiecie z talerza obiad, a potem poprosi o dokładkę. I nie proś dziecka o zjedzenie całej porcji. Podaj miseczkę z daniem, życz smacznego i… wystarczy! Reszta należy do dziecka! Nie przeciągaj też posiłków w nieskończoność. Maluch na pewno nie zje zimnej zupy. Lepiej ją po prostu wylej i poczekaj, aż smyk zgłodnieje.

  • Nie podawaj niejadkowi smakołyków między posiłkami

No może nie wszystkim. Na pewno jednak znacznie ogranicz słodkości i wszelkie przekąski, bo to one najczęściej wypełniają brzuszek smyka na tyle, że nie starcza już miejsca na kolację. Możesz być pewna, że po takiej operacji obiad będzie lepiej smakował. Nie zapomnij jeszcze o wyeliminowaniu z diety smyka słodkich napojów (są bardzo kaloryczne!) i znacznie ogranicz picie soczków.

Tak, tak, choć są bardzo zdrowe (jeśli nie zawierają cukru) soki lubią tłumić apetyt dziecka. Dlatego podawaj je z umiarem (150-200 ml na dobę). A do picia najlepsza jest woda!

Czytaj również: Śniadanie dla dzieci: pomysły na zdrowe i proste śniadania [ZDJĘCIA]

Soki dla dzieci: napój czy przekąska? Co warto wiedzieć o sokach dla dzieci?

To też może pomóc

  • Pozwól dziecku gotować razem z tobą

… na dziecięcego. Gwarantuję, że maluchowi będzie smakować coś, co sam sobie przygotuje! Załóż dziecku fartuszek i do dzieła. Pamiętaj także, że maluchy lubią decydować o sobie, także w kwestii tego, co znajdzie się na ich talerzu. Dlatego zawsze pytaj smyka, na co ma ochotę, np. „Wolisz kanapkę z szynką czy płatki na śniadanie?”. Ważne, być nie proponowała więcej niż dwóch dań, bo dziecko może mieć kłopoty z wybraniem swojej ulubionej.

  • Ruch to najlepszy sposób na niejadka

To lekarstwo na całe zło – małemu łakomczuszkowi pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów, a niejadkowi rozsmakować się w jedzeniu. Nic tak nie pobudza apetytu, jak czas spędzony na świeżym powietrzu. A może urządzicie sobie piknik? Jedzenie na trawie smakuje nawet największym grymaśnikom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza