Dopiero je położyłaś, a już słyszysz płacz. Czy krótkie drzemki u niemowlęcia są normalne?

2023-02-23 13:14

Wydaje ci się, że dopiero je położyłaś, a już słyszysz płacz? Nie jesteś sama: na problem krótkich drzemek skarży się wielu rodziców niemowląt. Krótka drzemka może powodować frustrację dorosłych, ale czy wpływa też negatywnie na dziecko? Wyjaśniamy, czy krótkie drzemki niemowlaka są normalne, czy też powinnaś się nimi martwić.

Śpiące niemowlę trzymające w rączce butelkę z mlekiem
Autor: Getty images Moje dziecko prawie nie śpi. Dlaczego niemowleta nie potrafią zasnać na dłużej niż pół godziny?

Istnieje przekonanie, że małe dzieci tylko jedzą i śpią. Tymczasem wielu rodziców ma wrażenie, że ich dzieci nie śpią wcale. Krótkie drzemki i nieustanne pobudki wpędzają ich w rozpacz. Bądźmy szczerzy, każda z nas czeka tylko na to, że nakarmi i położy malucha do łóżeczka, aby w tym czasie posprzątać, przygotować obiad czy po prostu położyć się i odespać zarwaną noc. 

Nic z tego, bo maluch, mimo suchej pieluchy i pełnego brzucha, śpi 30 minut, po czym budzi się i domaga zainteresowania. Dlaczego niektóre dzieci budzą się co chwila i nie potrafią zasnąć na dłużej niż pół godziny?

Spis treści

  1. Cykl drzemek zależy od wieku
  2. Dlaczego dziecko budzi się po 30 minutach?
  3. Czy da się wydłużyć drzemki dziecka?
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Cykl drzemek zależy od wieku

Chociaż krótkie drzemki są dla rodzica frustrujące, to jednak są normalne. Długość snu dziecka zależy bowiem od jego wieku. Przyjmuje się, że krótkie drzemki są czymś prawidłowym, a nawet odpowiednim dla rozwoju dzieci poniżej 6. miesiąca życia.

Noworodki śpią czasem długo, nawet 2 godziny, ale niekiedy robią sobie krótkie drzemki, za to często (chyba, że są nieustannie kołysane w wózku czy w ramionach rodzica). Dłuższe drzemki pojawiają się wraz z wiekiem. 3-miesieczny malec powinien mieć już ustalony harmonogram snu i czuwania, co oznacza w jego przypadku 4-5 drzemek dziennie, które wynoszą od 30 minut do 2 godzin.

Kiedy dziecko zbliża się do 4. miesiąca życia, drzemki będą jeszcze dłuższe. Poranne są zazwyczaj najdłuższe i trwają od 45 do 90 minut. W 5. miesiącu ma co najmniej jedną długą drzemkę trwającą co najmniej 1 godzinę i 3-4 krótkie, zwłaszcza te popołudniowe.

6-miesięczne dzieci śpią w schemacie 3 drzemek: 2 dłuższe, trwające co najmniej 1 godzinę i jedna krótsza późnym popołudniem. Drzemki będą się wydłużać z każdym mijającym miesiącem, około 8.-9. dziecko powinno przejść z trybu 3 drzemek na 2. Między 15. a 18. miesiącem malec będzie miał jedną drzemkę, za to 2-godzinną lub dłuższą.

Czytaj również: Ta mama miała dość nocnych pobudek dziecka. Genialna rada pediatry odmieniła jej życie

Drzemka dziecka w ciągu dnia, czyli kiedy dziecko przestaje spać w dzień?

Dlaczego dziecko budzi się po 30 minutach?

Za krótką drzemkę dziecka uznaje się sen trwający krócej niż godzinę. To dlatego, że przeciętny cykl snu niemowlaka trwa około 20-50 minut. Kiedy dzieci śpią tyle minut lub krócej, oznacza to, że obudziły się po zaledwie jednym cyklu snu i nie przeszły płynnie do kolejnego. Zdarza się to często u maluszków przed 6. miesiącem życia.

Jeśli jednak krótkie drzemki zdominowały harmonogram snu twojego dziecka, może to mieć określone przyczyny.

  • Przemęczenie - gdy okresy czuwania dziecka są zbyt długie, malec może być zbyt zmęczony, aby zasnąć i spać spokojnie. Zmęczenie objawia się rozdrażnieniem i stresem: ich ciała wytwarzają kortyzol, hormon, który uniemożliwia sen i powoduje przebudzenie.  Trzymaj się harmonogramu drzemek dziecka i zwracaj uwagę na sygnały jego zmęczenia: pocieranie oczu, marudzenie itd. Ponieważ dzieci mogą szybko przegapić moment drzemki, ważne jest, abyś ty go wyłapała i położyła malca spać w odpowiednim momencie. Pamiętaj, że okresy czuwania są dłuższe lub krótsze w zależności od wieku dziecka.
  • Okresy czuwania są zbyt krótkie i dziecko nie czuje się zmęczone. To odwrotna przyczyna niż ta wymieniona przed chwilą. Jeżeli dziecko nie jest aktywne, nie bawi się, nie rusza, nie czuje potrzeby wypoczynku. Tak jak dorośli śpią lepiej po ćwiczeniach fizycznych, tak samo maluchy potrzebują okazji do spalenia nagromadzonej energii.
  • Mają niedobre warunki do spania. Najlepszym miejscem na drzemkę dla dziecka jest łóżeczko lub gondola, w ciszy i przygaszonym świetle. Gdy dziecko zasypia w wózku podczas zakupów, na spacerze czy w samochodzie, nie ma odpowiednich warunków do drzemek.
  • Dziecko nie najada się lecz "podjada". Dzieci szybko trawią mleko, wiec szybko robią się głodne. Jeśli sesja karmienia piersią czy butelką nie zaspokaja głodu dziecka, tylko go maskuje (bo malec rozproszył się i przestał ssać albo ssie nieprawidłowo), szybkie pobudki będą nieuniknione. Dzieci budzą się z głodu, jeśli zjedzą niewystarczająco dużo lub jeśli minęło kilka godzin od ostatniego karmienia.
  • Jest gotowe na zmianę harmonogramu drzemek. Jeśli dziecko nagle zaczęło odmawiać drzemki lub drzemka stopniowo staje się coraz krótsza, może to oznaczać, że dorasta i zmienia się jego schemat snu. Te zmiany mają miejsce w okolicach 5.-6., 8.-9. i 14.-18. miesiąca życia.

Czy da się wydłużyć drzemki dziecka?

Wbrew pozorom dziecko śpi lepiej w dzień, jeśli wysypia się w nocy. Im bardziej jest zmęczone i rozdrażnione, tym trudniej będzie mu zapadać w drzemki w ciągu dnia. Skup się na zapewnieniu dziecku prawidłowego snu w nocy, poprzez nauczenie go samodzielnego zasypiania po przebudzeniu, zapewnienie prawidłowych warunków do nocnego wypoczynku itd. Dużo łatwiej jest nakłonić dziecko do dłuższej drzemki w dzień, kiedy dobrze śpi w nocy, jest wypoczęte i szczęśliwe.

Dbaj również o plan dnia: stałe pory karmienia, snu i aktywności. Zwracaj uwagę na sygnały o których pisaliśmy wyżej, czyli momenty, kiedy dziecko zaczyna być senne, na to, czy najada się podczas karmienia i czy jego okresy aktywności są wystarczająco długi i "męczące". Możesz też zacząć skracać okresy czuwania, jeśli twoim zdaniem malec jest zbyt przemęczony, aby usnąć. 

Gdy malec obudzi się w ciągu dnia po 30 minutach, nie wyjmuj go z łóżeczka i postaraj się, aby przebywał w nim jeszcze trochę. To, że dziecko obudziło, nie oznacza, że ​​musisz od razu je brać na ręce. 4-miesięczny malec może już chwilę poleżeć sam (możesz stać z daleka, aby cie nie widział) i uspokoić się lub zająć zabawkami (np. obserwowaniem karuzelki): wiele maluchów zasypia ponownie. Jeśli Twoje dziecko nie zasypia samodzielnie po kilku minutach, wejdź i zrobić wszystko, aby pomóc mu zasnąć - pogłaszcz, podaj smoczek itd. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza