Nauka samodzielnego usypiania. Sposoby na szybki sen malca

2021-03-12 12:40

Nauka samodzielnego usypiania nie jest prostą sprawą. Każda mama chce, by jej dziecko spało dobrze, długo i oczywiście, by usypiało samodzielnie. Jak nauczyć usypiania niemowlaka i co zrobić, gdy malec ma problemy z zasypianiem? 

Metody usypiania niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com

Na początek warto powiedzieć, że małe dzieci śpią inaczej niż my, dorośli. Żaden noworodek, a nawet niemowlę nie prześpi jednym ciągiem 10 godzin, bo schemat snu małego dziecka jest inny od schematu snu jego rodziców.

Małe dzieci śpią dłużej, jeśli chodzi o liczbę godzin (w wieku kilku miesięcy potrzebują ok. 14-16 godzin snu na dobę, by ich mózg przetworzył i zapamiętał wszystkie doświadczenia i umiejętności zdobyte w czasie czuwania), ale dzielą swój sen na kilka części. Na szczęście, im starsze niemowlę, tym rzadziej się budzi. Wraz z wiekiem okresy czuwania wydłużają się, dlatego roczne dziecko śpi już tylko ok. 12-14 godzin na dobę. 

Spis treści

  1. Co zrobić gdy noworodek nie chce spać?
  2. Naucz niemowlaka odróżniać dzień od nocy
  3. Jak uśpić niemowlaka?
  4. Metody usypiania niemowlaka

Co zrobić gdy noworodek nie chce spać?

Chociaż noworodki przesypiają prawie całą dobę, to jednak często się budzą i to bez względu na porę. To wina pustego brzuszka (maluszki w tym wieku mają małe żołądki, za to łatwo trawią mleko mamy, dlatego szybko stają się głodne). Drugą przyczyną są charakterystyczne fazy snu niemowlęcia, które powodują jego częste wzbudzanie. I wreszcie: małe dzieci w pierwszych tygodniach po urodzeniu nie rozróżniają dnia od nocy, więc okresy ich aktywności przypadają w najróżniejszych porach. 

Co więc zrobić, gdy noworodek nie chce spać i często się budzi? Przechodząc z jednej fazy snu w drugą, dziecko na chwilę się wybudza. Może wtedy poruszyć się, przekręcić lub nawet zapłakać. Jeżeli od razu do niego nie podejdziemy, tylko pozwolimy mu zasnąć, nie rozbudzi się całkowicie. Jeśli natomiast będzie głodne, samo po chwili da znać, że to jednak pobudka na nocne karmienie, a nie tylko zmiana pozycji. Aby zmniejszyć liczbę pobudek warto też zapewnić dziecku maksymalny komfort snu: zakładać dobrą pieluszkę, nie przegrzewać pokoju.

Przeczytaj również: Jak układać niemowlaka do snu? Zobacz najlepsze pozycje

Dobrze wiedzieć

Naucz niemowlaka odróżniać dzień od nocy

Ważne przy nauce usypiania niemowlaka jest jak najszybsze nauczenie go odróżniania dnia od nocy. 2-3-miesięczny malec powinien już rozumieć, że w dzień jest widno, głośno i można się bawić z mamą, a w nocy robi się ciemno, zapada cisza i wszyscy śpią. W tym celu w czasie dziennych drzemek nie zachowuj przesadnej ciszy, nie zaciemniaj pokoju dziecka. I odwrotnie – nocą nie zapalaj światła, gdy się obudzi, staraj się nie przewijać go, jeśli nie musisz, nie mów do niego w czasie karmienia, by nie zachęcać go do aktywności.

Jak uśpić niemowlaka?

Sprawdzonym elementem ułatwiającym usypianie niemowlaka są rytuały. To stale zwyczaje i czynności, które malec wiąże z porą nocnego lub dziennego wypoczynku.

Przedpołudniowe lub popołudniowe drzemki mogą odbywać się np. zawsze w czasie spacerów – to stosunkowo łatwe, bo maluchy same usypiają, gdy tylko zaczną być kołysane w wózku. Ale gdy chcesz dziecko nauczyć spania w łóżeczku, wprowadź jakiś miły zwyczaj, który będzie mu się dobrze kojarzył i ułatwi mu zaśnięcie. Może to być włączanie karuzeli, która uśpi malucha swoim dźwiękiem albo zabawka, do której można się przytulić. Wieczorne rytuały to kąpiel, wieczorny masaż odprężający i wyciszający niemowlę lub czytanie mu książeczek i śpiewanie kołysanek.

Pamiętaj, że rytuały muszą być powtarzane zawsze o tej samej porze (w przybliżeniu) oraz w takich samych warunkach (to samo łóżeczko, ten sam sposób usypiania itd.) Dzięki temu będą dla dziecka rodzajem zegara i zapowiedzią czynności, które mają za chwilę nastąpić. 

Przeczytaj również: Monitor oddechu - jaki warto kupić? Ranking monitorów oddechu polecanych przez rodziców

Szumiące zabawki - na czym polega ich działanie? Zobacz RANKING szumiących zabawek

M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Metody usypiania niemowlaka

Im dziecko starsze, tym mniej atrakcyjny jest dla niego sen, a ciekawsza zabawa i zdobywanie nowych doświadczeń. Dlatego wiele starszych niemowląt marudzi, gdy rodzice kładą je spać lub domaga się ich stałej obecności w czasie zasypiania. Najprościej jest przytulić i ukołysać malca, albo wziąć go do siebie do łóżka, ale to kręcenie na siebie bicza. Gdy dziecko przyzwyczai się do zasypiania na rękach, kołysania w wózku lub zasypiania przytulone do mamy, nie będzie chciało inaczej zasnąć. Dlatego lepiej już od początku uczyć dziecko usypiania we własnym łóżeczku.

Istnieje wiele metod usypiania niemowląt. Warto przepracować kilka z nich, by wybrać tę, która najbardziej będzie odpowiadać zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Oto najpopularniejsze:

  • Metoda Tracy Hogg. Zdaniem autorki książki "Język niemowląt", nauka samodzielnego zasypiania jest możliwa, jeśli będziemy towarzyszyć dziecku w tym procesie. Tracy Hogg radzi, by kłaść dziecko do snu, gdy tylko zauważymy, że wykazuje oznaki zmęczenia, stosując wspomniane rytuały, będące dla dziecka sygnałem: czas do łóżka. Połóż dziecko w łóżeczku, na początku głaszcz je, cicho do niego szepcz. Gdy bardzo płacze, uspokój je biorąc na ręce, ale gdy tylko ucichnie, odłóż z powrotem. Powtarzaj to aż do momentu, gdy w końcu uśnie w łóżeczku. Początkowo możesz spędzić przy malcu nawet godzinę, ale z biegiem czasu, czas jego usypiania skróci się do kilku minut.

Czytaj także: Trener snu dziecka nauczy niemowlę samodzielnego zasypiania? [WYWIAD]

  • Metoda 3-5-7 polega na odkładaniu dziecka do łóżeczka i wychodzeniu z pokoju oraz wracaniu do płaczącego dziecka w odpowiednich odstępach czasu: najpierw po 3, potem po 5, a następnie po 7 minutach. Nie wolno ci wyjmować dziecka z łóżeczka, kołysać czy tulić, a jedynie pogłaskać i dać do zrozumienia, że jesteś przy nim i czuwasz. Chodzi o to, by malec czuł, że reagujesz na jego płacz, jednak przyzwyczajał się do coraz dłużej twojej nieobecności. Metoda ta ma jednak wielu przeciwników, ponieważ, ich zdaniem, uczy malca, że rodzice nie reagują na jego potrzeby i odbiera mu tak potrzebną bliskość, czułość i dotyk rodziców.

Czytaj także: Jak zbudować bliskość z dzieckiem?

  • Łagodniejszą formą poprzedniej jest metoda stopniowego odchodzenia od dziecka. Nauka spania w łóżeczku rozkłada się tu w czasie na kilka dni. Pierwsze dwa- trzy wieczory odkładaj dziecko do łóżeczka i siadaj tuż obok niego. Czekaj aż uśnie, a gdy zacznie płakać pogłaszcz je, cicho do niego mów, ale nie wyjmuj z łóżeczka. Kolejne dwa dni siadaj dalej, np. 2 metry od niego. Kolejne dni – jeszcze dalej, ale w polu jego widzenia – np. na fotelu w drugim końcu pokoju. Wreszcie przenieś się z krzesłem w drzwi pokoju, a następnie wyjdź z niego zostawiając malca samego. 

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?

Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza