WHO ogłasza "czerwony alarm dla zdrowia dzieci". Chodzi o szczepienia

2022-07-19 10:36

Najnowsze dane pokazują, że nastąpił największy spadek liczby szczepień wśród dzieci na błonicę, tężec i krztusiec od blisko 30 lat. Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF ostrzegają i ogłaszają czerwony alarm dotyczący zdrowia dzieci. Jakie są przyczyny tak dużego spadku obowiązkowych szczepień u dzieci? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Największy spadek liczby szczepień dzieci od 30 lat – WHO bije na alarm
Autor: Getty Images Największy spadek liczby szczepień dzieci od 30 lat – WHO bije na alarm

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia w 2021 r. 25 milionów dzieci na całym świecie nie zostało zaszczepionych pełnymi trzema dawkami na błonicę, tężec i krztusiec. Względem poprzednich lat jest to o 2 mln więcej niezaszczepionych dzieci niż w roku 2020 i o 6 mln więcej niż w roku 2019.

Jak możemy przeczytać na stronie WHO:

„Odsetek dzieci, które otrzymały trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP3) spadł o 5 punktów procentowych w latach 2019-2021 do 81 procent.”

Liczba niezaszczepionych dzieci wzrasta z roku na rok. Obecnie jest to najwyższy spadek od prawie 30 lat.

Czytaj również: Groźna choroba wróciła po niemal stu latach. Pod respiratorem leży 2-letnie dziecko

Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

Przyczyny braku obowiązkowych szczepień

Według raportu spadek ilości szczepień był związany ze zwiększoną liczbą dzieci, która żyje w niestabilnych środowiskach, a dostęp do szczepień był niezwykle trudny. Niektórzy rodzice sami podejmują decyzję, że nie będą szczepić swoich dzieci. 

Wybuch pandemii ograniczył łańcuch dostaw i zmniejszył dostępność pozostałych szczepień. Skupiliśmy uwagę na Covid-19, przekierowując tam wszystkie siły i zasoby. Dyrektor wykonawczy UNICEF Catherine Russel powiedziała jednak, że Covid-19 nie może być wymówką.

Według dyrektor obowiązkowe szczepienia są niezbędne. Konsekwencje będziemy mogli zaobserwować w rozwijających się epidemiach, zwiększających się liczbach chorych dzieci i przeciążonego systemu opieki zdrowotnej.

Czytaj również: Grypa, przeziębienie, a może COVID - umiesz odróżnić od siebie te choroby?

Nie tylko błonica, tężec i krztusiec

Problemem nie jest jedynie mniejsza liczba dzieci zaszczepionych na błonicę, tężec i krztusiec. Choć w ich przypadku warto zwrócić uwagę, że wśród 25 mln niezaszczepionych pełnymi dawkami dzieci, aż 18 mln nie otrzymało ani jednej dawki w latach 2019-2021. 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że na całym świecie zaledwie 15% dziewcząt przyjęło szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że szczepionka jest na rynku od ponad 15 lat, to wynik ten jest minimalny. 

Dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreśla jednocześnie, że:

„Planowanie i zwalczanie COVID-19 powinno również iść w parze ze szczepieniami na śmiertelne choroby, takie jak odra, zapalenie płuc i rotavirusy” 

Według dyrektora generalnego WHO kwestią nie jest wybór, czy zrobi się jedno, czy drugie. Należy zrobić i jedno i drugie.

Konsekwencje braku szczepień

Liczono na to, że od roku 2021 nastąpi odnowienie programu szczepień, a zaległe dawki zostaną nadrobione. Zamiast tego zaobserwowano zmniejszający się zasięg obowiązkowych szczepień na całym świecie.

Osiągnięcie podstawowego zasięgu szczepień jest niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzeniającym się epidemią.  W niektórych regionach świata już zanotowano epidemie odry i polio ze względu na zbyt niską ochronę przeciw tym chorobom. Najsmutniejsze jest to, że można było temu zapobiec.

Brak szczepień to utrata ochrony przeciwko chorobom, które nie musiałyby się rozwijać i doprowadzać, w niektórych przypadkach, to poważnych problemów zdrowotnych dzieci, młodzieży, ale również osób dorosłych. 

Zachorowanie na błonicę może doprowadzić do zmian martwiczych w sercu i uduszenia. Tężec może doprowadzić do zatrzymania oddechu i w efekcie do śmierci. Krztusiec może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy.

Globalny program szczepień 2030

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF rozpoczęli współpracę z Globalnym Sojuszem na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) oraz innymi partnerami w celu wprowadzenia globalnego programu szczepień 2030.

Jest to szereg strategii dla wszystkich krajów świata, aby zapobiegać chorobom poprzez wdrążenie szczepień dla całego społeczeństwa.

Dr Seth Berkley, dyrektor generalny GAVI podkreśla: 

„To bolesne widzieć, jak coraz więcej dzieci traci ochronę przed chorobami, którym można zapobiec, drugi rok z rzędu. Priorytetem Sojuszu musi być pomoc krajom w utrzymywaniu, przywracaniu i wzmacnianiu rutynowych szczepień wraz z realizacją ambitnych planów szczepień przeciwko COVID-19, nie tylko poprzez szczepionki, ale także dostosowane wsparcie strukturalne dla systemów opieki zdrowotnej, które będą nimi administrować."

Zobacz także: Nie szczepię dziecka - zapłacę karę? Co grozi rodzicom za nieszczepienie dzieci?