Picie kawy w czasie oczekiwania na dziecko od zawsze budzi emocje. Teraz badacze przyjrzeli się związkom między kawą a wzrostem dzieci w przyszłości. Twierdzą, że nawet niewielkie ilości kofeiny spożywanej w ciąży, wpływa negatywnie na wzrost dziecka w przyszłości.
Spis treści
- Kofeina w ciąży - zdrowa czy zakazana?
- Kofeina wpływa na wzrost dzieci w przyszłości
- Zmierzono dzieci matek, które piły kawę w ciąży
Kofeina w ciąży - zdrowa czy zakazana?
Kilka miesięcy temu pojawiły się badania specjalistów z Uniwersytetu w Queensland, którzy na podstawie testów genetycznych udowodnili bezpieczeństwo picia kawy w ciąży – ich zdaniem kofeina wypijana w rozsądnych ilościach (1-2 filiżanki kawy lub 200 mg kofeiny dziennie) nie zagraża życiu płodu, czyli nie powoduje poronienia ani też nie sprzyja przedwczesnym porodom. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Jednak w tle rozważań na temat picia kawy przez ciężarne kobiety zawsze pojawiał się jednak jeszcze jeden wątek, dotyczący hipotrofii, czyli wielkości płodu. Te teorie nie zostały odrzucone – norweskie badania wyraźnie wykazały korelacje między spożywaniem kofeiny w okresie oczekiwania na dziecko a niską masą urodzeniową noworodka.
Odsetek dzieci ważących mniej niż 2,5 kg przy urodzeniu był wyższy po spożyciu kofeiny, głównie ze względu na skrócenie długości ciąży i mniejszą masę tkanki beztłuszczowej.
Inne badania wykazały, że dzieci matek pijących kawę, szybciej przybierają na wadze po narodzinach - częściej cierpiały w dzieciństwie na otyłość.
Czytaj również: "Nie pij kawy, bo nie urośniesz"? Oto dlaczego nie powinnaś częstować dziecka kawą
Zielona kawa. Czy niepaloną kawę można pić w ciąży?
Kofeina wpływa na wzrost dzieci w przyszłości
Kobiety, które spożywają kofeinę, nawet w niewielkich ilościach, mogą mieć niższe dzieci - twierdzi Jessica Gleason z Narodowego Instytutu Zdrowia Dzieci w Marylan. Jej badania pokazują, że spożywanie nawet jednej czwartej zalecaneg spożycia kofeiny , czyli ok. 50 mg dziennie wystarczyło, aby wpłynąć na wzrost dziecka. Dlaczego?
Metabolizm u matki ulega spowolnieniu w czasie ciąży, dlatego kofeina i produkty jej przemiany przenikają przez łożysko. Płód nie potrafi metabolizować kofeiny, dlatego magazynuje ją w organizmie. W badaniach przeprowadzonych na na zwierzętach taki mechanizm wpływał na wzorzec wzrostu.
Zbyt dużo kofeiny może również prowadzić do zwiększonej wrażliwości płodu na insulinę, a to również wpływa na wzrost. Co więcej – lekarze popodkreślają, że nie chodzi tylko o picie kawy, ale o spożywanie innych produktów z kofeiną – napojów typu cola, czekolady, herbaty, energetyków itd.
Zmierzono dzieci matek, które piły kawę w ciąży
Naukowcy przeanalizowali stężenia kofeiny i jej produktu rozpadu - paraksantyny, w próbkach krwi ponad 2400 kobiet w ciąży. Następnie mierzyli ich dzieci przez 8 lat. Dzieci kobiet, które spożywały kofeinę w czasie ciąży były niższe niż ich rówieśnicy urodzeni przez kobiety, które jej nie spożywały. Badanie wykazało, że różnice w wysokości powiększyły się między 4 a 8 rokiem życia i wynosiły średnio ok. 2 cm.
Lekarze nie wiedzą, czy dzieci nadrobiły wzrost w okresie dojrzewania, ponieważ badania zakończono w pewnym momencie ich życia. Nie mają też informacji o tym, w którym trymestrze picie kawy miało najsilniejszy wpływ na wzrost dziecka w przyszłości.
Na wszelki wypadek, rozsądnie jest ograniczyć picie kawy w ciąży do zalecanych 200 mg kofeiny dziennie - twierdzi dr Jessica Gleason - to jedna filiżanka mocnej kawy espresso, trzy filiżanki kawy rozpuszczalnej, czerty filiżanki herbaty, cztery filiżanki kakao lub cztery puszki coli.