Nie pij jej zbyt dużo w czasie ciąży! Może wywołać poważne problemy

2022-08-30 11:26

Zielona herbata pita w dużych ilościach przez kobiety oczekujące dziecka może wywołać problemy. Zobacz, jakie właściwości ma ten napar i dlaczego lepiej go unikać w okresie ciąży.

Nie pij jej zbyt dużo w czasie ciąży – może wywołać poważne problemy
Autor: Getty images Nie pij jej zbyt dużo w czasie ciąży – może wywołać poważne problemy

Zielona herbata jest bardzo popularna i uważana za zdrowy napój, mający wiele korzyści. To wszystko prawda – zielona herbata pomaga utrzymać dobrą wagę, wspomaga pracę wątroby, pomaga regulować cukrzycę. Jest również bogata w przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki wywołujące infekcje. 

Ale coraz częściej mówi się o tym, że zielona herbata nie jest dobra dla każdego i nie w każdej ilości – między innym dla kobiet oczekujących dziecka. Wypijana w ciąży w dużych ilościach może prowadzić do poważnych problemów. 

Spis treści

  1. W ciąży trzeba dużo pić  
  2. Nie przesadzaj w ciąży z zielona herbatą
  3. 4 skutki uboczne picia zielonej herbaty w ciąży
Dieta mamy - odżywianie w ciąży

W ciąży trzeba dużo pić  

Okres oczekiwania na dziecko to dla organizmu kobiety duże wyzwanie: musi zmagać się z burzą hormonów, zmianami w ciele… Aby zapewnić  zdrowie sobie i dziecku, kobieta powinna się dobrze odżywiać i zmienić styl życia. 

Jednym z elementów tych zmian jest konieczność nawadniania organizmu. Lekarze sugerują, że w tym czasie kobieta w ciąży musi pić dużo płynów, ponieważ woda potrzebna jest dziecku - tworzy płyn owodniowy, zmniejsza zaparcia i nudności. 

Jednak nie każdy rodzaj napoju jest wskazany w czasie ciąży. Niektóre, np. zielona herbata, mogą powodować zaburzenia pracy w narządów przyszłej mamy, co może mieć wpływ na kondycję dziecka. 

Czytaj również: Zielona herbata dla dziecka – podawać czy nie?

Dieta w ciąży: jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie przyszłej mamy?

Nie przesadzaj w ciąży z zielona herbatą

Zanim wymienimy problemy, które może wywołać picie zielonej herbaty w ciąży, zacznijmy od tego, że dotyczy to tylko kobiet, które piją jej bardzo dużo. Eksperci mówią o ryzyku, które występuje przy spożywaniu więcej niż 3 filiżanek napoju dziennie.   

Podstawowym ryzykiem związanym z zieloną herbatą jest nadmierne spożycie kofeiny. Zielona herbata nie zawiera jej aż tak dużo jak kawa, ale jednak filiżance zielonej herbaty to 20-35 mg (dla porównania filiżanka kawy to 100-140 mg).

Specjaliści zalecają, by zmniejszać ilość wypijanej kofeiny, przez wylewanie pierwszego naparu i picie dopiero tego z drugie parzenia. Taki sposób zmniejszyć ilość kofeiny, ale zachowuje inne korzyści zdrowotne zielonej herbaty.

4 skutki uboczne picia zielonej herbaty w ciąży

Picie nadmiernych ilości zielonej herbaty w ciąży może wpływać negatywnie na ciążę - tak twierdzą eksperci, którzy przebadali wpływ kofeiny na kondycję płodu. Kofeina to składnik, który występuje z zielonej herbacie w dużych ilościach. 

  • Poronienie i przedwczesny poród

Kofeina, obecna w zielonej herbacie może zaszkodzić krwiobiegu dziecka przez łożysko. Może to również uszkodzić komórki DNA dziecka, a tym samym spowodować poronienie. Kofeina utrudnia też prawidłowy rozwój narządów dziecka, co może prowadzić do przedwczesnego porodu.

  • Niska waga urodzeniowa

Zielona herbata działa pobudzająco, może zwiększyć ciśnienie krwi i tętno matki, co może bezpośrednio wpłynąć negatywnie na wzrost płodu.

  • Odwodnienie

Picie zielonej herbaty może zwiększyć częstotliwość oddawania moczu i utraty wody z organizmu.

  • Większe ryzyko wad cewy nerwowej

Badania wykazały, że kiedy kobiety pijące dużo zielonej herbaty, mają niższy poziom kwasu foliowego, który jest przez nią wypłukiwany. Mniej kwasu foliowego, który dociera do łożyska, to większe ryzyko wad cewy nerwowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza