Lekarze apelują o nowe badania dla noworodków. "Ta choroba jest nazywana kameleonem"

2023-04-20 9:56

Badania przesiewowe noworodków pozwalają na szybką interwencję na wczesnym etapie choroby. Eksperci postulują, aby wdrożyć nowe badanie przesiewowe w kierunku bardzo rzadkiej, ale poważnej choroby. Szybka diagnoza dałaby tym dzieciom szansę na lepsze życie.

Noworodek w szpitalu
Autor: Getti Images Specjaliści o nowym badaniu przesiewowym noworodków. Szybsza diagnoza mogłaby dać szansę na lepsze życie

Badania przesiewowe noworodków pozwalają zdiagnozować chorobę jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Dzięki temu rodzice mogą uniknąć wielu wizyt u różnych specjalistów i skomplikowanych badań.

Specjaliści zwracają uwagę na bardzo rzadką chorobę, która mogłaby być szybciej diagnozowana właśnie dzięki badaniom przesiewowym w okresie noworodkowym.

Istnieje już terapia ultrarzadkiej choroby Pompego i pojawiają się nowe leki. Tymczasem pacjenci wciąż są diagnozowani z wieloletnim opóźnieniem

— podkreślają eksperci.

Zobacz także: Badania noworodka: jak wyglądają pierwsze badania po narodzinach

Badania przesiewowe noworodków - rodzaje chorób

Czym jest choroba Pompego?

17 kwietnie w trakcie konferencji prasowej w Warszawie, specjaliści w dziedzinie neurologii, badań przesiewowych oraz przedstawiciele pacjentów, dyskutowali na temat rozszerzenia badań przesiewowych w kierunku choroby Pompego.

Choroba Pompego należy do bardzo rzadkich chorób nerwowo-mięśniowych uwarunkowanych genetycznie. Mutacja genu kodującego enzym prowadzi do odkładania się glikogenu w różnych komórkach organizmu, szczególnie w mięśniach szkieletowych i mięśniu sercowym.

– Choroba Pompego bywa nazywana kameleonem, ponieważ jej objawy mogą różnić się u poszczególnych pacjentów. Są to również objawy, które obserwujemy w innych chorobach mięśni – wyjaśniła na konferencji prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dwa typy choroby Pompego

Eksperci podkreślają, że rozróżnia się dwa typy choroby Pompego — niemowlęcą i dorosłą. W przypadku tej pierwszej rokowania są bardzo złe. Przebieg choroby jest bardzo gwałtowny i zagraża życiu dziecka.  Osłabia bowiem w znacznym stopniu mięśnie szkieletowe i prowadzi do uszkodzenia mięśnia serca.

Szybka diagnoza i włączenie terapii mogłoby w znacznym stopniu poprawić rokowania niemowląt cierpiących na tę chorobę.

Postać dorosła choroby Pompego rozwija się bardzo powoli. Pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero około 28. roku życia, a szczegółowa diagnoza trwa kolejne lata. Chory zaczyna mieć znacznie problemy w zakresie mięśni nóg. Objawy mogą dotyczyć problemów z wchodzeniem po schodach. Pojawia się także przewlekła niewydolność oddechowa.

Specjaliści zaznaczają, że powolny rozwój i rzadkość tej choroby sprawia, że osoby cierpiące na chorobę Pompego czekają latami, aby usłyszeć poprawną diagnozę. Przez ten czas pogarsza się u nich jakość życia, gdyż nie jest wdrążona prawidłowa terapia.

Badanie przesiewowe noworodków a choroba Pompego

Eksperci podkreślali, że im późniejsze wdrążenie odpowiedniej terapii, tym słabsze można uzyskać efekty. Terapia enzymatyczna może zahamować lub spowolnić rozwój choroby. Nie jest jednak w stanie cofnąć zmian, które już zaszły w organizmie człowieka.

Profesor Kostera-Pruszczyk wyjaśniła, że chorzy powinni mieć wykonywane proste i niedrogie badania poziomu kinazy kreatynowej. W przypadku choroby Pompego wynik ten jest podwyższony, nim jeszcze wystąpią pierwsze objawy.

- Myślę, że możemy spróbować rozszerzyć przesiew noworodków o kolejne choroby. W sytuacji, gdy jest możliwa interwencja terapeutyczna, jest to działanie i etyczne, i medycznie uzasadnione — zaznaczyła ekspertka.

Zdaniem profesor w przypadku postaci niemowlęcej najkorzystniejsze byłoby rozpoznanie i wdrożenie leczenie w przeciągu pierwszego miesiąca życia dziecka.

Badania przesiewowe noworodków w Polsce

Badania przesiewowe z krwi noworodków w Polsce są wykonywane w szpitalu i obejmują mukowiscydozę, fenyloketonurię, wrodzony przerost nadnerczy, wrodzoną niedoczynność tarczycy, deficyt biotynidazy i rzadkie zaburzenia metaboliczne.

Krew do badania jest pobierana z pięty noworodka i wysyłana do regionalnych ośrodków przesiewowych i Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Warto również podkreślić, że od 2003 roku prowadzone są badania przesiewowe słuchu noworodków, a od 2022 wykonuje się je w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni SMA.

Źródło: termedia.pl

Czytaj także: Szansa na leczenie chorób rzadkich - będzie narodowy plan dla pacjentów z chorobami rzadkimi

Zespół Noonan - jak wygląda dziecko dotknięte tą chorobą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza