Te bliźniaki poczęły się w 3-tygodniowym odstępie czasu!

Te bliźniaki poczęły się w 3-tyogniowym odstępie czasu!
Autor: Getty images

Takie bliźnięta rodzą się raz na kilka milionów ciąż. Mowa o dzieciach urodzonych przy udziale zjawiska zwanego superfetacją. Dochodzi do niego, gdy kobieta zachodzi w ciążę, będąc już w ciąży.

Superfetacja to sytuacja, w której kobieta jajeczkuje dwa razy w czasie jednego cyklu: zachodzi w ciąże, ale jej organizm nie blokuje owulacji, na skutek czego zostaje uwolnione kolejne jajeczko, które następnie zostaje również zapłodnione.

Poczęcie po poczęciu

Ta właśnie się stało w przypadku Rebeki Roberts, Brytyjki, która zaszła w ciążę w wieku lat 39. Po odkryciu, że spodziewa się dziecka, poszła na USG, które pokazało jeden pęcherzyk. Kolejne badanie w 12-tygodniu ciąży wykazało nowy zarodek, którego wcześniej nie było, a który zagnieździło się w macicy obok starszego.

Pomiary oby płodów wykazały, że istnieje trzytygodniowa różnica w rozmiarze między dwojgiem dzieci, której lekarz początkowo nie mógł zrozumieć.

Superfetacja to niezwykle rzadkie zjawisko, które  zdarza się raz na kilka milionów ciąż. W literaturze medycznej opisano mniej niż 10 takich przypadków, m.in. te, gdy pierwsza ciąża pochodziła z in vitro, a druga z naturalnego cyklu.

Trudna ciąża bliźniacza 

Niezwykła ciąża Rebeki była jednak obarczona poważnym ryzykiem. Lekarz ostrzegał, że młodszy zarodek może nie przetrwać i nie rozwinąć się. Na szczęście tak się nie stało i bliźnięta urodziły się całe i zdrowe w 30 i 33 tygodniu ciąży. Starsze dziecko to chłopiec o imieniu Noah, młodsza dziewczynka otrzymała imię Rosalie.

Maluchy były wcześniakami, dlatego musiały spędzić pierwsze tygodnie życia w szpitalu. Noah wrócił do domu po 3 tygodniach, jego siostra – po ponad 3 miesiącach.

Czytaj również: Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Opieka nad bliźniakami - jak wygląda?

Więcej poronień w czasie pandemii - winny strach przed lekarzem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE