Te bliźniaki poczęły się w 3-tygodniowym odstępie czasu!

2021-04-08 16:18

Takie bliźnięta rodzą się raz na kilka milionów ciąż. Mowa o dzieciach urodzonych przy udziale zjawiska zwanego superfetacją. Dochodzi do niego, gdy kobieta zachodzi w ciążę, będąc już w ciąży.

Te bliźniaki poczęły się w 3-tyogniowym odstępie czasu!
Autor: Getty images

Superfetacja to sytuacja, w której kobieta jajeczkuje dwa razy w czasie jednego cyklu: zachodzi w ciąże, ale jej organizm nie blokuje owulacji, na skutek czego zostaje uwolnione kolejne jajeczko, które następnie zostaje również zapłodnione.

Poczęcie po poczęciu

Ta właśnie się stało w przypadku Rebeki Roberts, Brytyjki, która zaszła w ciążę w wieku lat 39. Po odkryciu, że spodziewa się dziecka, poszła na USG, które pokazało jeden pęcherzyk. Kolejne badanie w 12-tygodniu ciąży wykazało nowy zarodek, którego wcześniej nie było, a który zagnieździło się w macicy obok starszego.

Pomiary oby płodów wykazały, że istnieje trzytygodniowa różnica w rozmiarze między dwojgiem dzieci, której lekarz początkowo nie mógł zrozumieć.

Superfetacja to niezwykle rzadkie zjawisko, które  zdarza się raz na kilka milionów ciąż. W literaturze medycznej opisano mniej niż 10 takich przypadków, m.in. te, gdy pierwsza ciąża pochodziła z in vitro, a druga z naturalnego cyklu.

Trudna ciąża bliźniacza 

Niezwykła ciąża Rebeki była jednak obarczona poważnym ryzykiem. Lekarz ostrzegał, że młodszy zarodek może nie przetrwać i nie rozwinąć się. Na szczęście tak się nie stało i bliźnięta urodziły się całe i zdrowe w 30 i 33 tygodniu ciąży. Starsze dziecko to chłopiec o imieniu Noah, młodsza dziewczynka otrzymała imię Rosalie.

Maluchy były wcześniakami, dlatego musiały spędzić pierwsze tygodnie życia w szpitalu. Noah wrócił do domu po 3 tygodniach, jego siostra – po ponad 3 miesiącach.

Czytaj również: Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Opieka nad bliźniakami - jak wygląda?

Więcej poronień w czasie pandemii - winny strach przed lekarzem