Wybieracie się rodziną do Chorwacji? Na to koniecznie uważajcie. "Noś długie spodnie"

2024-06-12 14:47

Chorwacja na wakacje to coś, na co decyduje się wiele rodzin z dziećmi. Siadamy do samochodu i ruszamy na spotkanie z przygodą. Do wyjazdu warto się dobrze przygotować, raczej nie chcemy, aby naszą "przygodą" był kontakt z niebezpiecznym zwierzęciem. A tych w Chorwacji nie brakuje.

Wybieracie się rodziną do Chorwacji? Na to koniecznie uważajcie. Noś długie spodnie
Autor: Getty Images/@PolishEmbassyZagreb Wybieracie się rodziną do Chorwacji? Na to koniecznie uważajcie. "Noś długie spodnie"

Wybierasz się na rodzinne wakacje do Chorwacji? Jeśli jeszcze tego nie robisz, warto śledzić facebookowy profil Ambasady RP w Zagrzebiu. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, które warto znać przed podróżą. Ale nie tylko - to również wskazówki dla Polaków mieszkających za granicą oraz źródło wielu ciekawostek.

Polecam uwadze m.in. wpis "Rady i porady Twojego konsula" - znajdziesz tam informacje o niebezpiecznych gatunkach zwierząt, które można spotkać w Chorwacji.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Wakacje w Chorwacji? Uwaga na węże

W Chorwacji raczej nie zaskoczą cię kamieniste plaże - na to zazwyczaj jesteśmy przygotowani, do walizki pakujemy grube maty i buty do wody. Niespodzianką może okazać się np. spotkanie z wężem. Może gad nie pojawi się w tłumie, ale kto wie, dokąd zawędrujecie podczas zwiedzania?

"Dzikie lasy, malownicze góry, przejrzyste jeziora, lśniące rzeki, jaskinie to poza pięknym wybrzeżem Adriatyku niewątpliwe walory przyrodnicze Chorwacji. Mało zmienione środowisko przyrodnicze jest domem dla licznych gatunków zwierząt" - czytamy na profilu ambasady.

To nie tylko "przyjazne" zwierzątka, ale i te, których raczej nie chciałybyśmy spotkać. "W Chorwacji występują liczne małe, ale bardzo niebezpieczne stworzenia" - ostrzega konsul. Uważać musimy m.in. na węże, pająki, ale i na kleszcze czy owady, takie jak osy i szerszenie.

Spośród piętnastu znanych gatunków węży żyjących w Chorwacji trzy są jadowite: żmija, żmija czerwona i żmija górska. Można je rozpoznać po charakterystycznym zygzakowatym wzorze na grzbiecie, krótkim krępym tułowiu, szerokiej głowie i źrenicach w postaci pionowych szczelin. Chociaż spotkania z wężami nie są tak powszechne, przebywając na łonie natury, noś długie spodnie i wysokie buty

- napisano we wpisie.

Co robić, gdy do spotkania dojdzie, a wąż nas ukąsi? "W przypadku ukąszenia uspokój się, unieruchom ukąszony obszar i jak najszybciej udaj się do najbliższej placówki medycznej lub zadzwoń pod numer 112 i poproś o pomoc" - wskazuje konsul.

Ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych dowiadujemy się, jak brzmią chorwackie nazwy groźnych węży. "Żmija nosoroga zwana w Chorwacji poskokiem oraz żmija zygzakowata, po chorwacku: riđavka" - czytamy.

Chociaż mają charakterystyczne wzory, z daleka możemy ich nie zauważyć, myśląc, że mamy do czynienia np. ze "swojskim" zaskrońcem. Lepiej się nie przypatrywać i nie czekać na bliższe spotkanie, a spokojnie oddalić.

Przeczytaj także: Chorwacja epicentrum zachorowań jednej z najbardziej zaraźliwych chorób. Co zrobić przed wyjazdem?

Gdzie spotkasz najbardziej jadowitego pająka? Tak, w Chorwacji

W Chorwacji mieszka najbardziej jadowity europejski pająk, czyli czarna wdowa. Rozpoznamy ją po charakterystycznych czerwonych kropkach na grzbiecie.

"Lubi miejsca ukryte i opuszczone, można ją spotkać w ogrodach, na ścianach budynków, pod kamieniami, w zaroślach, w piwnicach. Budują swoje sieci blisko ziemi i dlatego można ją łatwo nadepnąć" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Ambasadę RP w Zagrzebiu.

"Ukąszenie nie jest bolesne i często pozostaje niezauważone, ale szybko pojawiają się objawy (zaczerwienienie, wysypka, ból najbliższych węzłów chłonnych, skurcze mięśni, pocenie się, przyspieszony oddech, nudności), dlatego jak najszybciej zgłoś się do lekarza" - podkreślono.

Przy tym kleszcze i szerszenie nie wydają się niczym strasznym, w końcu to zagrożenie, które znamy i wiemy, jak się zabezpieczyć. Jednak w Chorwacji jest jeszcze więcej "atrakcji".

W lasach uważaj na kleszcze, a w morzu na jeżowce i meduzy. Te ostatnie parzą bardzo boleśnie i mogą spowodować problemy z oddychaniem, wymioty lub utratę świadomości. Zalecamy kąpiel w specjalnych butach: gumowych lub plastykowych, z grubymi podeszwami

- napisano na stronie MZ.

Tylko cieszyć się na wyjazd, prawda? Spokojnie, na pewno będzie udany, ale warto jechać ze świadomością, co (czy raczej kto?) może nas spotkać. Przezorny zawsze zabezpieczony, a więc i bezpieczny, i zadowolony.

Przeczytaj także: Boisz się, że zgubisz dziecko w tłumie? Mamy z TikToka zdradzają metody, które warto wykorzystać

Sonda
Wybierasz się na wakacje do Chorwacji?