Te wyniki powinny wzbudzić twoją czujność. Co oznaczają niskie erytrocyty w ciąży?

2022-05-13 9:57

W czasie ciąży dochodzi do głębokich zmian w układzie krwiotwórczym matki. Wszystko po to, aby zaspokoić potrzeby dziecka rozwijającego się w macicy. Typowe dla okresu ciąży jest niski poziom erytrocytów, ale – do pewnego momentu. Zbyt mało krwinek czerwonych może świadczyć o problemach zdrowotnych przyszłej mamy.  

Wyniki badań w ciąży, które powinny cię zaniepokoić
Autor: Getty Images

W okresie ciąży zwiększa się objętość krwi (głównie osocza) – potrzeba jej teraz i dla kobiety, i dla nienarodzonego dziecka. Wzrasta również produkcja krwinek czerwonych, ale ich masa w przeliczeniu na kilogram masy ciała pozostaje stała. To wszystko sprawia, że krew w ciąży jest jakby rozrzedzona, a poziom erytrocytów - mniejszy.

Spis treści

  1. Jaki jest prawidłowy poziom erytrocytów?
  2. Kiedy erytrocytów jest za mało?
  3. Sposoby na anemię w ciąży
  4. Jakie są objawy niedokrwistości w ciąży?
Anemia w ciąży

Jaki jest prawidłowy poziom erytrocytów?

To dlatego normy morfologiczne dla kobiet w ciąży różnią się od tych dla kobiet, które nie oczekują dziecka. 

Na przykład, normy erytrocytów dla kobiet wynoszą normalnie 3,5 – 5,2 mln/mm³ , dla ciężarnych – 2 - 5,4 mln/mm³. 

Podobnie jest z hemoglobiną, która jest częścią krwinek czerwonych, odpowiedzialnych za transport tlenu. Jej norma dla kobiet wynosi 12-16 g/dl, dla ciężarnych zmienia się na 11,5-13,5 g/dl.

Dobrą oceną poziomu erytrocytów jest badanie zwane hematokrytem, badające ich ilość w stosunku do objętości krwi. Hematokryt dla kobiet nie oczekujących dziecka to  37-47% , dla przyszłych mam – mniej o 5-7 procent, czyli 30-40 proc. W pierwszym trymestrze ciąży to 31-41%, w drugim - 30-39%, a w trzecim - 28-40%.

Z tego krótkiego wyliczenia widać, że niski poziom erytrocytów w ciąży jest zmianą fizjologiczną, która nie powinna być niepokojąca. Ale - do pewnego momentu.

Czytaj równieżNiedobór żelaza w ciąży: czym skutkuje?

Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Kiedy erytrocytów jest za mało?

Zdarza się i to wcale nie rzadko, że poziom erytrocytów u kobiety w ciąży jest tak niski, że nie mieści się w podanych wyżej normach. Mówi się, że dotyczy to nawet 40 procent kobiet. Co oznacza niski poziom krwinek czerwonych i dlaczego w ogóle o nim mówimy?

Dlatego, że ich obecność we krwi jest bardzo istotna. Erytrocyty to krwinki produkowane są w szpiku kostnym, do ich wytwarzania potrzebne jest m.in. żelazo, witamina B12 czy kwas foliowy. Najważniejszą funkcją erytrocytów jest transport tlenu z płuc do całego organizmu, dokonywany za pośrednictwem wspomnianej już hemoglobiny.

Zbyt mała liczba czerwonych krwinek utrudnia przenoszenie tlenu i składników odżywczych. Może to wpływać na działanie komórek w nerwach i mięśniach kobiety, ale również wpływać negatywnie na płód. Dziecko również potrzebuje bowiem zarówno krwi matki, jak i tlenu oraz substancji, które ona dostarcza, a niski poziom erytrocytów w ciąży oznacza ich niedobory.

Taka sytuacja określane jest przez specjalistów jako niedokrwistość, czyli anemia. Ta choroba w ciąży, jest bardzo częsta i stanowi zagrożenie dla zdrowia zarówno mamy, jak i jej nie narodzonego dziecka.

Sposoby na anemię w ciąży

Leczenie niskiego poziomu czerwonych krwinek zależy od rodzaju niedokrwistości. Anemię ciążową leczy się głównie likwidując niedobory składników odpowiedzialnych za niskie poziomy krwinek czerwonych, a więc przez suplementację żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego. 

Niski poziom żelaza to przyczyna około 75% przypadków anemii w ciąży. Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstsza w okresie ciąży choćby w tego powodu, że organizm płodu pobiera od matki ten pierwiastek i gromadzi go – zwłaszcza w 2 i 3 trymetrze - jako zapas na pierwsze miesiące życia. 

To od lekarza zależy jaki preparat żelaza i w jakich dawkach powinna przyjmować przyszła mama, dlatego warto zaczekać z kupnem suplementów na wizytę kontrolną u ginekologa.

Czytaj również: Poznaj 5 zasad, dzięki którym unikniesz anemii i niedokrwistości w ciąży

Badania krwi: dlaczego trzeba je wykonywać w ciąży i u niemowląt? [WYWIAD]

Jakie są objawy niedokrwistości w ciąży?

Zmęczenie, ospałość, brak apetytu to główne objawy anemii w ciąży, które jednak nie musza o niej świadczyć -możesz być zmęczona nie z powodu niedotlenienia komórek organizmu, ale z powodu nadmiernego wysiłku, jakim jest np. praca z dużym ciążowym brzuszkiem.

Dlatego zgłaszaj się regularnie na badania krwi, które zleca położnik prowadzący ciążę, aby ewentualne objawy niedokrwistości potwierdzić wynikami morfologii.   

Dobrą wiadomością jest to, że anemii w ciąży można zapobiegać, stosując zdrową dietę bogatą w żelazo, witaminę Bb12 i kwas foliowy. Także stosowanie suplementów ciążowych z reguły pomaga w uzupełnieniu ewentualnych braków, choćby w kwas foliowy (nie wszystkie suplementy ciążowe zawierają żelazo).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza