Czy w ciąży musisz łykać suplementy? Z tych nie wolno ci rezygnować

2022-03-14 15:15

Stosowanie przez ciężarne suplementów diety raczej nikogo nie dziwi. Zaskakująca bywa raczej postawa tych przyszłych matek, które rezygnują z przyjmowania jakichkolwiek preparatów. Czy ciąża bez suplementów ma w ogóle szanse przebiegać prawidłowo i czy rezygnacja z ich stosowania może być niebezpieczna dla dziecka?

Czy w ciąży musisz łykać suplementy? Z tych nie wolno ci rezygnować
Autor: Getty images Czy w ciąży musisz łykać suplementy? Z tych nie wolno ci rezygnować

Czy w ciąży trzeba przyjmować suplementy? Ciąża z całą pewnością stanowi wyjątkowy okres w życiu kobiety – w tym czasie w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian, które mają go przygotować nie tylko do zapewnienia dziecku właściwych warunków, ale i do szczęśliwego rozwiązania. Rozmaite procesy zachodzą niezależnie od pacjentek, na to jednak, jak one przebiegają, mają już pewien wpływ zachowania przyszłych matek.

Doskonale wiadomo, że będąca w ciąży pacjentka musi zwracać uwagę na swój jadłospis – w końcu od kiedy jest ona w ciąży, to dostarcza ona ważnych substancji wraz z pożywieniem nie tylko sobie, ale i swojemu dziecku. Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne są pewne minerały i witaminy, które dostarczać można do organizmu wraz z pożywieniem, jak i poprzez ich suplementację.

Spis treści

  1. Czy przyjmowanie suplementów w ciąży jest konieczne?
  2. Suplementacja jodu, kwasu foliowego oraz witaminy D3 w ciąży
  3. Inne ciążowe suplementy
  4. Zachowanie ostrożności przy wybieraniu suplementów diety dla ciężarnej
Ciąża a suplementy diety

Czy przyjmowanie suplementów w ciąży jest konieczne?

Zazwyczaj zetknąć się z można z sytuacją, gdzie pacjentki będące w ciąży sięgają po rozmaitego rodzaju suplementy. Rzadszym, lecz również możliwym postępowaniem jest całkowita rezygnacja z zażywania jakichkolwiek substancji. Część pacjentek po prostu się na to decyduje, inne z kolei zastanawiają się, czy takie postępowanie będzie bezpieczne dla ich dziecka – słusznie postępują właśnie te kobiety, które mają pewne wątpliwości.

Spotkać się można z różnymi opiniami na temat tego, jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży. Wśród kluczowych substancji, które w ciąży zdecydowanie należy zażywać, wymienić można jod, witaminę D3 oraz kwas foliowy. W przypadku innych suplementów rzeczywiście można natomiast rozważyć, czy ich stosowanie w ciąży jest konieczne.

Zobacz również: Czy kobieta w ciąży może jeść słodycze?

Produkty zakazane w ciąży - zobacz czego nie można jeść

Suplementacja jodu, kwasu foliowego oraz witaminy D3 w ciąży

Jod to pierwiastek bardzo ważny dla organizmu – jest on wykorzystywany chociażby podczas syntezy hormonów tarczycy. O tym, dlaczego powinno się suplementować jod, z całą pewnością przekonać mogą potencjalne skutki jego niedoboru w ciąży, którymi mogą być zaburzenia słuchu (w postaci zarówno niedosłuchu, jak i nawet głuchoty), zaburzenia rozwoju układu nerwowego, jak i niepełnosprawność intelektualna.

Wspomnieć warto także i o tym, że pacjentki, które mają niedobór jodu, mogą mieć zwiększone ryzyko poronienia oraz porodu przedwczesnego. Ogólnie raczej już większość kobiet wie o tym, że w ciąży powinny one suplementować kwas foliowy. Wiedzą one również i o tym, że substancję tę powinno się zażywać nie tylko w samej ciąży, ale i w okresie starań o dziecko.

Właściwa suplementacja kwasu foliowego zmniejsza ryzyko takich problemów, jak wady rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego, wady serca czy wady układu moczowego. Dodatkowo niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko pewnych ciążowych komplikacji, takich jak poronienie czy zakrzepica.

W Polsce suplementacja witaminy D3 zalecana jest przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, pacjentki będące w ciąży powinny ją jednak przyjmować niezależnie od pory roku. W sytuacji, gdy matka cierpi na niedobór witaminy D, istotnie zwiększa się bowiem ryzyko przyjścia na świat dziecka z niską wagą urodzeniową, jak i nasila się ryzyko wystąpienia u maluszka krzywicy.

Inne ciążowe suplementy

Ciężarnym polecane bywa przyjmowanie suplementów zawierających inne niż wspomniane wyżej substancje, m.in. preparatów żelaza, środków zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA czy suplementów zawierających cynk czy selen. W ich przypadku nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy ich stosowanie rzeczywiście jest konieczne – w razie wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z prowadzącym ciążę lekarzem.

Istnieją sytuacje, kiedy przyjmowanie pewnych suplementów staje się niezbędne – tak bywa chociażby w przypadku, gdy pacjentka ma niedokrwistość i wtedy zalecane jej może być przyjmowanie preparatów żelaza. Wtedy jednak, gdy pacjentka cieszy się dobrym samopoczuciem i wyniki jej badań są pomyślne, można tak naprawdę skupić się na diecie i przyjmowaniu wyłącznie niezbędnych w ciąży suplementów.

Zdrowa dieta w ciąży powinna dostarczać nie tylko odpowiedniej ilości energii, ale i wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Konieczna jest dbałość o zróżnicowanie jadłospisu i starania o to, by pacjentka rzeczywiście spożywała pokarmy, które są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie zarówno jej, jak i dziecka.

Czytaj również: Waga w ciąży - ile można przytyć w ciąży?

Zachowanie ostrożności przy wybieraniu suplementów diety dla ciężarnej

Przeciwniczki ciążowych suplementów swoje zdanie nierzadko argumentują tym, że do końca tak naprawdę nie wiadomo, co znajduje się w preparatach reklamowanych jako środki dla ciężarnych. Ciężko się z tym nie zgodzić, prawda jest jednak taka, że znaleźć można suplementy, których skład jest jasno opisany i które można przyjmować bez obaw o zdrowie dziecka.

Ogólnie przyszłe matki, które decydują się na suplementację jakichś substancji, powinny więc zachować ostrożność – warto wybierać te suplementy, których skład nie pozostawia wątpliwości, te z kolei zaś środki, w których chociażby zawartość poszczególnych składników nie jest opisana, najlepiej zdecydowanie wyrzucić do kosza.

Sprawdź swoją wiedzę o suplementach w ciąży

Pytanie 1 z 5
Lekarze zalecają przyjmowanie DHA przez ciężarne:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza