Zakrzepica żył - choroba ciężarnych

2011-09-29 13:38 Agnieszka Roszkowska
Zakrzepica
Autor: photos.com

Zakrzepica czyli tromboza to choroba żył, która pojawia się nie tylko u kobiet ciężarnych. Jednak to ciąża i okres połogu znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. Zobacz jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich i w jaki sposób radzić sobie z tą chorobą w ciąży.

Zakrzepica żył głębokich polega na tym, że w wyniku niekorzystnych czynników w żyle powstaje skrzeplina (potocznie: zakrzep). Samo powstanie skrzepliny nie jest jeszcze niebezpieczne dla życia – przylega ona zwykle do ściany naczynia, utrudniając przepływ krwi, ale nie jest to śmiertelne zagrożenie.

Niestety, u niektórych chorych jej większe lub mniejsze fragmenty mogą się oderwać. Po oderwaniu się od ścianek żył (zwykle dotyczy to żył kończyn dolnych), skrzepliny docierają wraz z krwią do tętnicy płucnej, powodując zator. U części chorych może dojść wtedy do zatrzymania krążenia i oddychania, a to często oznacza natychmiastową śmierć.

Inne groźne konsekwencje zakrzepicy to: zespół pozakrzepowy (objawiający się brązowymi przebarwieniami skóry łydek), owrzodzenia podudzi i nadciśnienie płucne. Zakrzepica wraz z jej najczęstszym powikłaniem, czyli zatorem tętnicy płucnej, składa się na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową (ŻChZZ). To obecnie trzecia pod względem częstości występowania choroba układu krążenia.

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

Bezpośrednią przyczyną powstania skrzepliny jest utrudniony przepływ krwi z powodu długiego unieruchomienia lub choroby krwi ułatwiające jej krzepnięcie. Do czynników sprzyjających chorobie należą: zabiegi operacyjne, szczególnie chirurgia ortopedyczna (złamanie szyjki kości udowej, kości udowej lub miednicy) i onkologiczna, rozległe urazy, niewydolność serca, niewydolność oddechowa, ciąża i połóg, doustna antykoncepcja, stosowanie niektórych leków hormonalnych, wiek powyżej 40 lat, przebyta zakrzepica żylna i zator tętnicy płucnej, żylaki, otyłość, udar mózgu, unieruchomienie, np. długie przebywanie w pozycji siedzącej (powyżej 6 godzin).

Ciąża zwiększa ryzyko zakrzepicy

Ryzyko powstania zakrzepów zwiększa się u kobiet w ciąży z wielu powodów, m.in. na skutek oddziaływania na żyły hormonów produkowanych przez łożysko, a także ucisku ciężarnej macicy na naczynia, którymi krew płynie z dolnej połowy ciała. Bardziej zagrożone są ciężarne, które wcześniej długo stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne. Ryzyko tej choroby żył zwiększają również predyspozycje genetyczne (występowanie choroby w rodzinie). Uwaga: operacja cesarskiego cięcia też sprzyja zakrzepicy, dlatego tak ważne jest wczesne wstanie z łóżka i poruszanie się.

Zobacz: 

Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny. Kiedy do lekarza?

Zakrzepica to choroba, którą ciężko wykryć

Zakrzepica często przebiega bezobjawowo, a poza tym objawy choroby są niecharakterystyczne, to znaczy, że występują też w innych schorzeniach. Są to:

  • obrzęk kończyny dolnej
  • miejscowy ból w obrębie uda lub łydki
  • zaczerwienienie skóry na nodze
  • zwiększony obwód chorej nogi (różnica obwodów między kończyną zdrową i chorą jest większa niż 3 cm)
  • nadmierne ucieplenie skóry
  • ból w łydce w czasie zginania stopy.

Zator płucny mogą natomiast zapowiadać: nagły napad duszności, bóle w klatce piersiowej, przyspieszenie oddechu. Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych objawów, szybko skontaktuj się z lekarzem i opowiedz o swych obawach. We wczesnej  diagnostyce zakrzepicy pomoże badanie ultrasonograficzne naczyń z oceną przepływów (USG duplex Doppler). Można je zrobić na własną rękę. Bardziej specjalistyczne badania wykonuje się na zalecenie lekarza.

Jak uchronić się przed zakrzepicą w ciąży?

Ryzyko zakrzepicy żylnej i zatoru tętnicy płucnej zmniejszają wszelkie działania poprawiające przepływ krwi i zapobiegające jej zastojowi. Powinnaś więc dbać o prawidłową wagę – zdrowo się odżywiać (ograniczyć zwłaszcza tłuszcze), być aktywna fizycznie, unikać długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, a po operacji jak najszybciej zmuszać się do ruchu. Ciężarne o podwyższonym ryzyku wystąpienia zakrzepicy powinny nosić specjalne rajstopy oraz stosować profilaktycznie leki przeciwzakrzepowe. Leki takie (heparyny drobnocząsteczkowe) powinna otrzymać każda osoba, u której planowana jest operacja chirurgiczna – zarówno przed operacją, jak i po niej.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE