Czy w ciąży można jeść sushi? TAK!

2021-07-20 9:01

Czy w ciąży można jeść sushi? Wiele osób powie, że nie – to popularne przekonanie, szeroko obecne zwłaszcza na forach internetowych. Tymczasem sushi wcale nie znajduje się na liście produktów zakazanych w ciąży. Można je jeść, oczywiście pod pewnymi warunkami.

czy-w-ciazy-mozna-jesc-sushi-tak
Autor: _photos.com|photos.com Wbrew pozorom ciężarna może jeść sushi. Powinna jednak starannie je wybierać.

Wiele przyszłych mam wpisuje więc sushi na listę produktów zakazanych w ciąży, niemal tak groźnych jak alkohol czy papierosy – zupełnie niepotrzebnie.

Spis treści:

  1. Zakaz jedzenia sushi w ciąży to mit
  2. Pieczone i smażone ryby w sushi są bezpieczne w ciąży
  3. Ważne, gdzie jesz sushi w ciąży
  4. Specjalne sushi dla ciężarnych

Zakaz jedzenia sushi w ciąży to mit

Mit o szkodliwości sushi w ciąży wziął się stąd, że to jedzenie kojarzy się z surowymi produktami, które jakoby mają być wtedy niewskazane. A przecież nie wszystko, co surowe, jest złe dla ciężarnych (warzywa i owoce!), poza tym nie każde sushi musi zawierać surową rybę czy owoce morza (a te właśnie składniki uważane są za ryzykowne w ciąży).

Jest wiele odmian sushi i np. maki sushi to po prostu zawijany w arkusze z glonów nori ugotowany ryż z dodatkiem awokado czy ogórka. Takie sushi, nazwijmy je wegetariańskim, jest jak najbardziej bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Czytaj: Czy w ciąży można jeść ser pleśniowy?

Listerioza w ciąży - objawy i leczenie. Jak uniknąć choroby?

Pieczone i smażone ryby w sushi są bezpieczne w ciąży

A co z sushi, które zawiera ryby i owoce morza w ciąży? Bez żadnych obaw można spożywać to, którego składnikiem jest pieczony łosoś czy grillowana krewetka.

Natomiast dla uniknięcia jakiegokolwiek ryzyka lekarze zalecają, by ciężarne nie spożywały sushi z surową rybą czy owocami morza, choć jednocześnie podkreślają, że te składniki, gdy są dobrze przechowywane, także są bezpieczne. I tu dochodzimy do kwestii higieny, która wydaje się kluczowa.

Czytaj: Czy w ciąży można jeść dania z grilla?

Tuńczyk w ciąży: dlaczego nie powinno się jeść TUŃCZYKA w czasie ciąży?

Ważne, gdzie jesz sushi w ciąży

Sushi to jedzenie formowane ręką, część składników jest surowa, dlatego tak istotne jest przy jego przygotowaniu przestrzeganie higieny. I z reguły restauracje serwujące ten typ kuchni bardzo o nią dbają.

Niezmiernie ważne jest też to, by użyte składniki, niezależnie czy są to ryby, czy warzywa, były jak najlepszej jakości. Dlatego najlepiej zjeść sushi w dobrej restauracji, gdzie kucharz przygotowuje je na oczach klientów, starając się, by było także estetycznie podane.

Lunchbox z sushi kupiony w supermarkecie czy dostarczony do pracy nie daje ważnej informacji, w jakich warunkach danie zostało przygotowane.

Czytaj: Czy w ciąży można pić kawę?

Specjalne sushi dla ciężarnych

Jeśli więc lubisz sushi, nie odmawiaj sobie tego rarytasu. Lekkostrawny ryż, warzywa i bogata w kwasy omega ryba to proste, wartościowe jedzenie. Wybieraj sushi z warzywami i pieczoną rybą. W wielu restauracjach sushi jest specjalne menu dla kobiet w ciąży, warto skorzystać z tej oferty.

Czytaj: Produkty zakazane w ciąży. Zobacz, czego nie wolno ci jeść!

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?
Dobrze wiedzieć

SUSHI JEST DOZWOLONE, ALE...

dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik

Obawy dotyczące spożywania sushi w ciąży biorą się stąd, że często składnikiem sushi są surowe ryby i owoce morza. Mogą być one źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych lub pasożytów, co grozi silnymi wymiotami lub biegunką (a te w ciąży są szczególnie niebezpieczne, gdyż powodują odwodnienie).

Bardzo rzadko surowe ryby i owoce morza mogą być źródłem listeriozy – choroby groźnej dla matki i płodu. Wobec tego wybierając sushi, ciężarna powinna spożywać tylko te jego rodzaje, które poddane są obróbce cieplnej (np. smażone krewetki, pieczony łosoś).

Warto dodać, że surowe ryby czy owoce morza w sushi nie są źródłem zakażenia niebezpieczną w ciąży toksoplazmozą – może nim być natomiast surowe mięso (głównie wieprzowina) i dlatego jest ono niewskazane w czasie ciąży.

Polecamy e-poradnik "Dieta w ciąży"
Dieta w ciąży e poradnik

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • ile kalorii dziennie potrzebuje organizm przyszłej mamy
  • ile warzyw i owoców dziennie trzeba jeść w ciąży
  • czy mleko i produkty mleczne są wtedy zalecane czy odradzane
  • ile jajek i mięsa można zjadać tygodniowo
  • czy w ciąży można jeść ryby, wątróbkę, sery pleśniowe

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza