1 trymestr ciąży: pierwsze objawy ciąży

2019-08-19 14:33 Anna Kuliberda
Objawy ciazy
Autor: thinkstockphotos.com Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są oczywiste, a każda kobieta doświadcza ich indywidualnie.

Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są oczywiste i nie u wszystkich występują. Gdy jedne kobiety w 1 trymestrze ciąży cierpią na przykre dolegliwości, inne z powodu ich braku mogą wręcz zapomnieć o swoim odmiennym stanie. Czego możesz się spodziewać w 1 trymestrze? Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Przyczyna ciążowych objawów jest jedna – to ciążowe hormony (progesteron, HCG, estrogeny), które nagle pojawiają się w zwiększonej ilości i przygotowują kobiecy organizm na narodziny dziecka.

Objawy w ciąży to indywidualna sprawa, bo nie każda przyszła mama je odczuwa w równym stopniu. Jednym, najbardziej oczywistym objawem ciążowym występującym u każdej ciężarnej, jest brak miesiączki. Cała reszta objawów może, choć nie musi wystąpić.

Czytaj:

10 absolutnie zakazanych rzeczy. Posłuchaj, czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jakie objawy ciąży mogą wystąpić w 1 trymestrze?

Mdłości, nudności – pojawiają się zwykle na początku ciąży i ustają z końcem pierwszego trymestru. Mogą mieć różne nasilenie – od porannych mdłości po całodniowe wymioty. Mogą dotyczyć wrażliwości na pojedyncze smaki czy zapachy lub występować bez żadnej reguły. Wszystko zależy od tego, jak organizm radzi sobie z gwałtownym przyrostem hormonu ciążowego HCG.

  • Bolesność piersi – ten objaw może skutecznie oddalić podejrzenia ciąży. Dlaczego? Piersi pobolewają zwykłe przed okresem, więc wiele kobiet uznaje to za zapowiedź miesiączki. Jeśli jednak ona nie przychodzi a piersi bolą, prawdopodobnie to ciąża. Ból piersi bierze się ze zmian, jakie dokonują się w biuście. Piersi są powiększone, nabrzmiałe i bolesne, bo rozrastają się w nich gruczoły mleczne, które umożliwią karmienie dziecka po narodzinach.
  • Bolesność brzucha – może wystąpić, ale w niewielkim nasileniu. Prawidłowym objawem jest ból delikatny, choć denerwujący – przypominający ból miesiączkowy. W pierwszym okresie, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, mogą wystąpić kłucia. Nie powinny być one silne i mocno uciążliwe. Objawem towarzyszącym bólowi brzucha mogą być wzdęcia, które wynikają z zaburzonego na skutek progesteronu - układu trawiennego.
  • Zmęczenie, senność – to efekt działania hormonów, zresztą dość indywidualny, bo nie każda przyszła mama ma z tym problem. Odczuwana senność to brak energii i motywacji do działania a także duży problem np. w pracy, gdy silne zmęczenie nie pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych.
  • Częstsze oddawanie moczu – choć dziecko nie jest jeszcze na tyle duże, by uciskać pęcherz mamy, potrzeba częstego chodzenia do łazienki może wynikać z czegoś zupełnie innego. Zwykle jest to efekt zwiększonego przepływ krwi w nerkach, który odpowiada za ich sprawne funkcjonowanie.
  • Pogorszone samopoczucie – zmiany hormonalne oprócz dokonywania przemian w organizmie kobiecym wpływają także na psychikę i umysł. Nadmiar ciążowych hormonów może w pierwszej kolejności odebrać radość z ciąży i wywoływać huśtawki nastrojów. Swoje robi również sama psychika, bo wiadomość o ciąży może być dla niektórych bardzo zaskakująca i wywoływać stres.

Czytaj: Okres w ciąży - czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Warto wiedzieć

Kalendarz ciąży

1 trymestr ciąży trwa od 1 do 3 miesiąca ciąży i od 1 do 13 tygodnia ciąży

Zamów e-poradnik "Niepokojące objawy w ciąży"
eporadnik Niepokojące objawy

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
  • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu
  • jak odróżnić zwykłe ciążowe obrzęki od stanu przedrzucawkowego
  • dlaczego nie wolno lekceważyć mroczków przed oczami
  • jaką groźną chorobę sygnalizuje swędząca skóra

Od czego zależy nasilenie objawów ciąży w pierwszym trymestrze?

Ilość i intensywność odczuwania objawów ciążowych zależy od wielu czynników. Może to być spowodowane potrzebami organizmu. Zmęczenie to czasem wypadkowa przepracowania i sygnał dla przyszłej mamy, by zwolniła i pomyślała o odpoczynku. Mdłości mogą być efektem złego odżywiania się i czasem potrafią wymóc zmianę diety. Objawy ciążowe to również wynik wrażliwości ciała na zmiany hormonalne i kondycji organizmu.

Czytaj:

Wahania nastroju w ciąży

Nastrój w ciąży. Jak sobie go poprawić?

Nie ma dowodów na to, że występowanie objawów ciążowych wiąże się z płcią dziecka. To zabobon, który nie ma niczego wspólnego z prawdziwą ciążą. Nie ma się więc co łudzić, że cudowne samopoczucie w ciąży prognozuje dziewczynkę.

Objawy niepokojące w 1 trymestrze ciąży

Ze względu na wysokie ryzyko ciąży w 1 trymestrze, gdy najłatwiej jest np. o poronienie ciąży lub spowodowanie wad rozwojowych u dziecka, należy słuchać uważnie swojego organizmu i zaspokajać jego potrzeby. Nie każde mdłości w ciąży są bezpieczne. Gdy występują niemal cały czas, po każdym posiłku, warto sprawdzić czy nie ma ryzyko odwodnienia lub czy nie doszło do jakiś komplikacji.

Czytaj: Dieta na mdłości w ciąży. Co jeść, by zwalczyć nudności?

Niepokojącymi objawami są silne bóle – brzucha, podbrzusza, które trudno uśmierzyć. Także niebezpieczne może być mocne kłucie w pochwie. Ból, który jest męczący – nie jest normalnym ciążowym objawem. Groźne są też takie objawy jak: krwawienie lub plamienie z narządów rodnych, gorączka, utrata wagi (jeśli nie jest to efekt mdłości). W przypadku wystąpienia powyższych objawów, przyszła mama powinna natychmiast zgłosić się do lekarza

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE