CIĄŻA: jak przetrwać w pracy UPAŁY?

2013-07-03 13:54

Upały w ciąży: jak przetrwać? Jesteś w ciąży, nosisz dodatkowe kilogramy, dotykają cię typowe dla ciąży dolegliwości, a tu jeszcze 30 stopni w cieniu! Nawet jeśli pracujesz przy włączonej klimatyzacji, nie jest ci lekko. Upały dla kobiety w ciąży są szczególnie dokuczliwe.

upal w ciazy
Autor: _photos.com

Radzimy jak przetrwać upały w ciąży. Sprawdź o czym warto pamiętać, aby zachować w pracy dobrą formę i samopoczucie w ciąży, kiedy panują upały? Co zrobić, żeby upały w ciąży nie były tak bardzo dokuczliwe.

Jak przetrwać w ciąży upały - nasze rady

  • Podczas upałów będąc w ciąży ogranicz picie kawy i czarnej herbaty – jeśli jesteś w ciąży w czasie upałów lepsza jest zielona czy owocowa. Zawsze gdy na dworze panują upały, miej pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej lub soku bez cukru.
  • Jak przetrwać upały w ciąży: ubranie. Noś będąc w ciąży luźne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin – lnu, bawełny. Przepuszczają  powietrze i nie przyklejają się do ciała tak jak sztuczne tkaniny. W ciąży, gdy na panują upały, wybieraj raczej sukienki i spódnice niż spodnie. Nie zakładaj rajstop. Jeśli jesteś w ciąży i w twojej pracy są one obowiązkowe, kup siateczkowe.
  • Stosuj antyperspiranty na skórę pod pachami. Kupuj te bez alkoholu i przeznaczone dla skóry wrażliwej.
  • Upały w ciąży: często wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz, aby nie było zbyt gorąco. Najlepiej, gdyby udało ci się siedzieć blisko otwieranego okna. Warto też ustawić w pobliżu swojego miejsca pracy mały wentylator.
  • Jeśli jesteś w ciąży, a w biurze jest klimatyzacja, nie przesadzaj z chłodzeniem. Różnica temperatury między biurem a powietrzem na zewnątrz nie powinna przekraczać 7–8°C.
  • Chodząc do pracy w ciąży i spędzając w niej kilka godzin dziennie, nie zakładaj nogi na nogę, bo to sprzyja obrzękom. Spraw sobie podnóżek (może zastąpić go pudło czy gruby segregator) i stawiaj na nim stopy.
  • Noś wygodne obuwie w ciąży – najlepiej skórzane sandałki czy klapki. Do czółenek nie zakładaj podkolanówek ani obcisłych skarpetek – utrudniają krążenie. Lepsze będą stopki.
  • Odżywianie. Jedz często, a małe porcje, to nie będziesz czuła się ociężale. Na obiad wybieraj lekkie, nietuczące dania, np. rybę, chude mięso, chłodnik. Na przekąskę świetne będą owoce, jogurt. Nie jedz przy biurku, nawet jabłko warto schrupać, spacerując po korytarzu.
  • Dobra forma w ciąży: znajdź czas na chwilę gimnastyki. Co godzinę stań przy otwartym oknie, zrób kilka głębokich oddechów, przeciągnij się. Jeśli jesteś w ciąży i masz pracę siedzącą, rób kółka stopami, unoś wyprostowane nogi i często wstawaj od biurka.
Sonda
Czy pracujesz będąc w ciąży?

miesięcznik "M jak mama"