Ciąża zagrożona: cholestaza - choroba wątroby

2012-12-28 15:37 Agnieszka Roszkowska, Konsultacja:: dr Jacek Tulimowski, ginekolog położnik,

Cholestaza ciążowa, czyli choroba wątroby występująca wyłącznie w ciąży, nazywana jest czasem „cichym zabójcą”, bo może być bardzo groźna dla płodu. Ciąża z cholestazą jest ciążą zagrożoną i od momentu wykrycia choroby należy taką ciążę objąć szczególnym nadzorem.

Cholestaza w ciąży jest zaburzeniem funkcjonowania wątroby. Zastojowi żółci w wątrobie towarzyszy podwyższenie stężenia kwasów żółciowych we krwi oraz nieprawidłowe laboratoryjne wykładniki funkcji wątroby. W wyniku tego we krwi matki tworzą się sole kwasów żółciowych, które powodują przykre swędzenie skóry. Zrób TEST: cholestaza w ciąży.

Cholestaza ciążowa przyczyny i objawy

Przyczyną cholestazy ciążowej jest nadwrażliwość na hormony płciowe – estrogeny i progesteron, wytwarzane w dużych ilościach w czasie ciąży. Ponieważ maksymalne stężenie estrogenów występuje w 3 trymestrze ciąży, u 80 proc. pacjentek objawy cholestazy pojawiają się ok. 30 tygodnia ciąży, ale mogą pojawić się i przed 25 tygodniem ciąży, a w kolejnej ciąży z cholestazą – jeszcze wcześniej.

Ciąża zagrożona: czym grozi cholestaza ciążowa?

Dla samej kobiety w ciąży cholestaza nie jest groźna, choć niezwykle uciążliwa. Jednak zagrożenie dla dziecka jest bardzo duże. Dzieci kobiet z cholestazą ciążową rodzą się mniejsze, częściej występuje poród przedwczesny (40 proc. przypadków), ale najgroźniejszym skutkiem cholestazy jest wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Dlaczego tak się dzieje, wciąż dokładnie nie wiadomo, jednak uważa się, że kwasy żółciowe zwiększają pasaż smółki w jelitach płodu, a smółka w wodach płodowych może obkurczać naczynia łożyskowe, zwłaszcza żyłę pępowinową, ograniczając przepływ do płodu tlenu oraz innych składników odżywczych, co prowadzi do zgonu. Dlatego ciąża z cholestazą jest ciążą zagrożoną i od chwili wykrycia choroby taką ciążę należy objąć szczególnym nadzorem.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Sprawdź
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE