39 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-01-18 16:22

W 39 tygodniu ciąży większość dzieci zaczyna przygotowywać się do wyjścia umieszczając głowę we wchodzie do miednicy. To powoduje obniżenie się brzucha. Mimo to poród może nastąpić dopiero za 2–3 tygodnie. Sprawdź, co się dzieje teraz z maluszkiem?

Posłuchaj, jak przebiega trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

39 tydzień ciąży to już właściwie czas na finał. Pamiętaj jednak, że tylko 5 procent dzieci przychodzi na świat w terminie wyliczonym przez położnika i ciebie. Poród, który następuje do 42 tygodnia ciąży jest prawidłowym zjawiskiem. Nie martw się też, że przeoczysz jego objawy. To niemożliwe!

Spis treści:

  1. Dolegliwości i objawy w 39 tygodniu ciąży
  2. Objawy porodu – czego się spodziewać?
  3. Ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży
  4. Waga dziecka w 39 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

39 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i koniec 3 trymestru ciąży. To 37 tydzień życia dziecka.

Dolegliwości i objawy w 39 tygodniu ciąży

Prawdopodobnie w 39 tygodniu ciąży, w obrębie twojej szyjki macicy będą zachodziły duże zmiany. Wraz ze skurczami szyjka rozpulchni się, zmieni swoje położenie, a ujście zostanie skierowane w kierunku światła pochwy.

Dziecko jest już ułożone nisko i wpasowuje się główką w kanał rodny, co powoduje, że możesz odczuwać ucisk jego ciałka na mięśnie dna miednicy i na pęcherz – to tłumaczy częstsze wizyty w toalecie.

Z uwagi na ciężar brzucha, pod koniec ciąży odczuwasz głównie ból pleców. Możesz też mieć rwę kulszową – to silny ból odczuwalny w pośladkach i miednicy, promieniujący w stronę kolan. Możesz brać bezpieczne dla ciąży leki przeciwbólowe i zafundować sobie ciepłe kompresy.

Prawdopodobnie będziesz mieć też problemy z nogami – obrzęki i skurcze łydek to typowe objawy ostatnich tygodni ciąży. Zmniejsz ilość spożywanej soli i dużo odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Łatwiej ci będzie wcisnąć stopy w buty.

Czytaj:

Co czuje rodząca kobieta?

Obniżenie brzucha w ciąży - ile dni przed porodem obniża się brzuch?

Objawy porodu – czego się spodziewać?

Zwykle poród zapowiada odejście z pochwy czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny, która zamykała szyjkę macicy. Czop może odejść jednak nawet kilka tygodniu przed porodem, często też jego odejście jest niezauważane przez kobietę (może wypaść w trakcie wizyty w toalecie).

Jeśli zauważysz czop śluzowy na bieliźnie, sprawdź jego barwę. Jeśli jest bezbarwny lub białawy, oznacz to, że poród nastąpi za kilka dni. Jeśli podbarwiony krwią - w ciągu 24 godzin. Zatem jedź do szpitala. Każde krwawienie warto skonsultować ze specjalistą.

Kolejnym objawem porodu może być odpłynięcie płynu owodniowego. Wody mogą odejść gwałtownie, ale mogą się również tylko sączyć.  Jeśli nie jesteś pewna, czy mokre ślady na bieliźnie to mocz, czy wody płodowe, zgłoś się do lekarza.

Pamiętaj też, że najbardziej oczywistym objawem porodu są skurcze. Kiedy są bardzo bolesne, dłuższe, pojawiają się co 5–10 minut i stan taki trwa około dwóch godzin, jedź do szpitala.

Czytaj:

Poród: 5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce

Oddychanie w czasie porodu - jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu

Poród bez bólu: 10 sposobów na lekki poród

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Na wkładce może pojawić się śluz. Jego ilość może być znaczna. Może być podbarwiony krwią. To odchodzi czop śluzowy, który w czasie ciąży stanowił swego rodzaju „korek” w kanale szyjki macicy.

Odejście czopu śluzowego (ang. bloody show) może nastąpić kilka tygodni lub… kilka godzin przed rozpoczęciem porodu. Jest to objaw zwiastujący zbliżający się poród, ale NIE jest powodem by udawać się do szpitala. Odejście czopu śluzowego NIE jest również przeciwwskazaniem do podejmowania współżycia seksualnego.

Skurcze przepowiadające mogą stawać się okresowo regularne – co 10 – 8, a nawet co 5 minut. Mogą pojawiać się w szczególności wieczorem i nocą i być na tyle uciążliwe, że nie pozwolą spać. Jeśli jesteś zdrową kobietą, a Twoja ciąża przebiega bez powikłań, nie spiesz się zbytnio do szpitala.

Aktualne badania wykazały, że u kobiet w ciąży niskiego ryzyka korzystne jest spędzenie okresu przedporodowego i pierwszej fazy pierwszego okresu porodu w domu. Jeśli wybrałaś poród w domu, daj znać swojej położnej, że masz intensywniejsze skurcze przepowiadające.

Co zrobić, kiedy skurcze nasilają się i nie masz pewności czy to już poród czy też nie?

Poobserwuj swój organizm przez kilka godzin. Skurcze porodowe będą się nasilać – staną się coraz silniejsze, coraz dłuższe, a odstępy między nimi będą się skracać. Skurcze przepowiadające, nawet jeśli są bolesne i występują z pewną regularnością, nie zmienią swojej intensywności.

Weź długi relaksujący prysznic lub kąpiel. Woda i relaks wyciszy lub zmniejszy intensywność i częstotliwość skurczy przepowiadających. Na skurcze porodowe nie zadziała lub wręcz ich intensywność po kąpieli się nasili.

Weź 1 tabletkę leku rozkurczającego mięśnie (jeśli nie jesteś uczulona na drotawerynę) i zaczekaj przynajmniej pół godziny. Leki rozkurczowe wyciszają skurcze przepowiadające, ale nie działają w ten sposób na skurcze porodowe.

Jeśli po kilku godzinach obserwacji, długiej kąpieli i tabletce leku rozkurczowego skurcze nie wyciszają się – przeciwnie, stają się coraz bardziej bolesne, długie, a przerwy między nimi skracają się, prawdopodobnie rozpoczyna się poród.

Warto wiedzieć
poród

Autor: materiał archiwalny

Lęk przed porodem
W 39 tygodniu ciąży ważny jest twój nastrój i pozytywne nastawienie. U kobiet, które panicznie boją się porodu, zwykle się on opóźnia. Pamiętaj, że lęk przed porodem i związanym z nim bólem jest naturalny.

Staraj się jak najwięcej dowiedzieć o czekającym cię wydarzeniu, rozwiej wszystkie wątpliwości, nie bój się zadawać pytań lekarzowi.  Dowiedz się, co się będzie działo z dzieckiem w czasie wychodzenia na świat i jak będzie reagował twój organizm na ten proces.

Masz skurcze? Sprawdź, kiedy powinnaś jechać do szpitala - WIDEO

Ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży

Jeśli w 39 tygodniu ciąży masz wątpliwości co do liczby ruchów dziecka (czy są wystarczająco często), licz je pół godziny po każdym z trzech głównych posiłków.

Powinnaś naliczyć ich 8-10 przez godzinę. Jest to jednak sprawa indywidualna. Bierz pod uwagę nawet lekkie muśnięcia – dziecko ma już teraz bardzo mało miejsca w macicy, dlatego bardziej wierci się, niż gwałtownie kopie cię w brzuch.

Czytaj:

Jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Sprawdź kalkulatory - narzędzia przydatne w okresie ciąży

Waga dziecka w 39 tygodniu ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko rośnie o kolejny centymetr i przybiera kolejne 150 g wagi. Pod koniec 3 trymestru łożysko się już starzeje, powstają w nim skrzepy i bryłki wapnia, nie dostarcza już dziecku tyle krwi, co wcześniej.

Skóra malca zmienia kolor z różowej na biały (pigmentacja nastąpi po porodzie). 39 tydzień ciąży to czas, kiedy w bardzo szybkim tempie rozwija się mózg.

Czytaj:

Kalendarz ciąży: co dzieje się z dzieckiem w 40 tygodniu ciąży?

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Ups! Co jest? Spadam w dół? Jestem teraz niżej, dzięki czemu mamie jest lżej oddychać (nazywają to obniżeniem się brzucha), ale trochę mi niewygodnie! Nie mogę ruszać głową, bo właśnie wstawiła się ona we

wchodzie do miednicy (tak się to fachowo nazywa). Bokiem. To znaczy, że moja twarz jest zwrócona w kierunku biodra mamy. Ech, gdzie te czasy, gdy mogłam kopać i rozpychać się do woli. A nawet fikać  koziołki.

Miałam poczucie wolności i swobody, a teraz mam unieruchomioną głowę i nie mogę się ruszyć. Nie, dziękuję – ja wysiadam. Chcę się stąd wydostać! Hej, czy jest tu jakieś wyjście?

materiał partnera
Ochroń dziecko przed sepsą

Droga Mamo,

W trosce o zdrowie twojego maleństwa pomyśl o szczepieniu przeciw meningokokom. Meningokoki to groźne bakterie, które wywołują sepsę i zapalenie opon mózgowych. Najczęściej atakują najmłodsze dzieci, do 1. roku życia1.

Początkowe objawy zakażenia meningokokami są mało charakterystyczne – przypominają przeziębienie lub grypę, dlatego chorobę trudno rozpoznać. A rozwija się ona błyskawicznie i w ciągu 24 godzin może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia, a nawet życia2.

Chroniąc dziecko przed meningokokami musisz wiedzieć, że najwięcej zakażeń w Polsce – zwłaszcza wśród małych dzieci – wywołują meningokoki typu B. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się szczepienie przeciw temu typowi bakterii3. Można je rozpocząć już od ukończenia 2. miesiąca życia1.

Zapytaj lekarza o szczepienie przeciw meningokokom typu B.

1. MP, https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143395,szczepionka-przeciwko-meningokokom-grupy-b, dostęp: lipiec 2020
2. BJFM, https://www.bjfm.co.uk/early-recognition-of-meningitis-and-septicaemia (dostęp: czerwiec, 2020)
3. Wysocki J., Inwazyjna Choroba Meningokokowa – w pytaniach i odpowiedziach [w:] Praktyka Lekarska, styczeń 2016 (126)
GSK Commercial Sp. z o.o., ul. Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa, tel.: 22 576 9000, fax: 22576 9001, pl.gsk.com Szczepienie, podobnie jak podanie leku, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 492-13-01, fax (22) 492-13-09, zgodnie z zasadami monitorowani bezpieczeństwa produktów leczniczych. Formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego dostępny jest na stronie Urzędu www.urpl.gov.pl lub Podmiotu Odpowiedzialnego za produkt, którego zgłoszenie dotyczy. Treści zamieszczone w materiale mają wyłącznie charakter informacyjny, nie mogą być traktowane jako forma konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza, do którego należy ostateczna decyzja o sposobie i zakresie stosowanego leczenia. NP-PL-MNX-ADVR-200001, lipiec 2020

Polecamy wideo: 39 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Natalia Magdalena
|

Nie ma nic lepszego niż dziecko jak to mawia moja babcia haha, dlatego tez szystkim mamom moge szczerze polecic cyclotest myway, bez niego zajście w ciąże nie byłoby takie proste ;)

Lilu
|

Właśnie zaczął się u mnie 39 tydzień. Już nie mogę się doczekać maleństwa, jestem bardzo podekscytowana i szczęśliwa. Czasem pojawiają się jednak gorsze myśli i starach, że dziecku coś się stanie. Staram się jednak na nich nie skupiać, bo wiem, że dobre nastawienie to polowa sukcesu :)