Masz cukrzycę ciążową? O tym musisz pamiętać każdego dnia

2022-06-10 10:05

Ćwiczenia są niezwykle ważne dla kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową. Aktywność fizyczna to bowiem idealny sposób na obniżenie poziomu cukru. Przeczytaj, dlaczego w czasie cukrzycy ciążowej trzeba ćwiczyć i jak ro robić bezpiecznie.

Cukrzyca w ciąży
Autor: Getty Images

Cukrzyca ciążowa to częsta dolegliwość. Występuje wtedy, gdy organizm nie radzi sobie z metabolizmem cukru. W okresie oczekiwania na dziecko wzrasta zapotrzebowanie na insulinę i jeśli organizm nie daje rady jej wyprodukować lub staje się odpornym na jej działanie.

Głównym problemem w cukrzycy ciążowej jest podwyższony poziom cukru we krwi. Aby go obniżyć należy stosować odpowiednią dietę, ale również ćwiczyć. Aktywność fizyczna to sprawdzony i zalecany przez lekarzy sposób na obniżenie poziomu cukru we krwi, dzięki któremu można często uniknąć konieczności przyjmowania leków na cukrzycę. Zawsze jednak skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz trenować.

Spis treści

  1. Dlaczego warto ćwiczyć przy cukrzycy?
  2. Jak ćwiczyć, żeby obniżyć poziom cukru przy cukrzycy ciążowej?
  3. Jak kontrolować poziom cukru we krwi za pomocą ćwiczeń?
Cukrzyca w ciąży. Co mogą jeść mamy z cukrzycą?

Dlaczego warto ćwiczyć przy cukrzycy?

Cukry, czyli węglowodany są potrzebne organizmowi do przemiany w energię. Kiedy ćwiczymy, nasze mięśnie wykorzystują glukozę. Dlatego ćwicząc spalamy cukier, który przy cukrzycy odkłada się w nadmiarze we krwi.

Dodatkowo, po treningu, organizm jeszcze przez jakiś czas są bardziej wrażliwe na działanie insuliny. Efekt ten może trwać do 24 godzin.

Aktywność fizyczna może sprawić, że poziom cukru będzie utrzymywał się na prawidłowym poziomie, a to pozwoli przyszłej mamie uniknąć przyjmowania insuliny lub zmniejszyć jej dawkę.

Warto też wiedzieć, że cukrzyca ciążowa często łączy się z otyłością przyszłej mamy. Ruch dla takiej kobiety oznacza mniejsza wagę ciała, łatwiejszy poród i zdrowsze dziecko.

Badania dowodzą, że maluchy kobiet z otyłością aktywnych fizycznie w czasie ciąży rodziły się z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej, normalną wagą i rzadziej przez cesarskie cięcie, niż dzieci otyłych mam, które nie ćwiczyły.

Nadwaga w ciąży szkodzi tobie i dziecku

Diagnoza: cukrzyca w ciąży. Leczenie cukrzycy ciążowej, dieta i aktywność

Jak ćwiczyć, żeby obniżyć poziom cukru przy cukrzycy ciążowej?

Najlepsze rozwiązanie dla kobiety z cukrzycą ciążową to 30 minut ćwiczeń każdego dnia. Jeśli jednak nie byłaś szczególnie aktywna przed zajściem w ciążę, może to być trudne. Spróbuj wtedy ćwiczyć krócej lub przynajmniej pójść na spacer lub zrezygnować z samochodu na rzecz przejścia się do przystanku autobusowego.

Trening, który powinnaś wybrać, nie powinien być zbyt forsowny. Wybierz ćwiczenia o umiarkowanym wysiłku, które spowodują szybsze tętno, pocenie się i lekką zadyszkę (za umiarkowany trening uznaje się takie, w trakcie którego jesteś w stanie prowadzić rozmowę). Może to być trening siłowy i cardio.

Najkorzystniejsze dla kobiet z cukrzycą ciążową są ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie (3000 kroków dziennie), jazda na rowerze stacjonarnym, zajęcia fitness czy pływanie.

Warto wiedzieć

Przy cukrzycy ciążowej unikaj siedzenia!

Wiele badań dotyczących zarówno ruchu, jak i przemiany cukrów w organizmie pokazuje, że siedzący tryb życia jesz szkodliwy i sprzyja nieprawidłowym poziomom cukru.

  • chodź pieszo do pracy
  • wysiadając wcześniej z autobusy, aby resztę drogi pokonać spacerem
  • w pracy chodź do biurek kolegów, zamiast do nich dzwonić
  • ustaw w telefonie przypomnienia o regularnym wstawaniu od biurka
  • chodź po schodach zamiast jeździć windą
  • w wolnej chwili idź na spacer zamiast siadać przed telewizorem
  • odprowadzaj starsze dzieci do przedszkola pieszo, zamiast wozić je autem

Jak kontrolować poziom cukru we krwi za pomocą ćwiczeń?

Na poziom glukozy we krwi wpływa zarówno rodzaj treningu, jak i czas jego trwania. Musisz to kontrolować, jeśli bierzesz leki lub zastrzyki obniżające poziom cukru we krwi. Nadmierny spadek może prowadzić do hipoglikemii - stanu niebezpiecznego dla zdrowia.

Pamiętaj również, że intensywne ćwiczenia mogą chwilowo podnieść poziom cukru we krwi: wysiłek powoduje uwolnienie zmagazynowanej glukozy, aby organizm nadążył za zwiększonym zapotrzebowaniem na energię. W większości przypadków poziom cukru we krwi powinien spaść zaraz po zakończeniu treningu.

Sprawdzaj zawsze poziom glukozy we krwi przed oraz po ćwiczeniach i na tej podstawie reguluj intensywność i długość ćwiczeń. 

Czytaj również: Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza