Czy płeć dziecka wpływa na przebieg ciąży? Naukowcy twierdzą, że trudniej jest z...

2022-03-04 8:37

Powikłania ciążowe mogą zależeć od płci dziecka – do takich kontrowersyjnych wniosków doszli australijscy naukowcy. Czy rzeczywiście płeć dziecka może wpływać na zdrowie przyszłej mamy i noworodka?

usg para ciąża
Autor: Getty Images Jak płeć dziecka może wpływać na przebieg ciąży?

Czy płeć dziecka wpływa na zdrowie przyszłej mamy? Do tej pory uznawano to za przesąd: to nieprawda, że dziewczynki odbierają mamie urodę, a zgaga zwiastuje narodziny dziecka o bujnej czuprynie... To wszystko ciążowe przesądy, za pomocą których nasze babcie usiłowały przewidzieć płeć nienarodzonego dziecka (zanim wymyślono USG).

Ale może rzeczywiście coś w tym jest? Naukowcy z Australii postanowili sprawdzić, czy płeć dziecka wpływa na zdrowie przyszłej mamy i na kondycję noworodków. Oto, do jakich wniosków doszli.

Spis treści

  1. Płeć męska sprzyja problemom
  2. Dlaczego płeć może wpływać na przebieg ciąży?
Jak zaplanować płeć dziecka?

Płeć męska sprzyja problemom

Po przeanalizowaniu ponad pół milionów przypadków naukowcy z Australii stwierdzili, że płeć płodu może być powiązana ze stanem zdrowia matki i noworodka, po jego narodzinach. Ich obserwacje wykazały, że komplikacje w ciąży są bardziej prawdopodobne u kobiet oczekujących chłopców.

Jak twierdzi autorka badania, dr Petra Verburg z Robinson Research Institute na Uniwersytecie Adelaide w Australii, chłopcy częściej rodzili się przed terminem (o 27 proc. częściej w 20. - 24. tygodniu ciąży, 24 proc. między 30 a 33 tygodniem i 17 proc. częściej między 34 do 36), co wiązało się z większą liczbą problemów zdrowotnych u wcześniaków.

Ponadto kobiety noszące chłopców były nieco bardziej narażone na cukrzycę ciążową (o 4 proc.), na stan przedrzucawkowy i nadciśnienie w ciąży.

Czytaj: Od czego zależy płeć dziecka: kiedy chłopiec, kiedy dziewczynka?

Jak rozpoznać płeć dziecka po różnych objawach ciąży?

Dlaczego płeć może wpływać na przebieg ciąży?

Chociaż nie jest do końca jasne, dlaczego tak jest, naukowcy wskazują na „czynniki genetyczne”. Obserwacje z Australii potwierdzili już niektórzy lekarze z USA. Lekarze z Nicklaus Children's Hospital w Miami są zdania, że czynnikiem ryzyka dla wielu powikłań po narodzinach przyczyna może być łożysko, czyli główny narząd odżywiający rozwijający się płód, który jest inny u chłopców i dziewcząt.

Naukowcy stwierdzili też, że wady w rozwoju i działaniu łożyska częściej występujące w ciążach z płodami męskimi, są powiązane z powikłaniami ciąży.

Lekarz uspokajają jednak, że badania pokazują jedynie powiązania między płcią i powikłaniami porodowymi, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Oznacza to, że kobiety spodziewające się chłopców nie powinny się niepokoić. Każda z nich, dzięki trosce o prawidłową dietę, aktywność fizyczną i zapobiegania chorobom, może zmniejszyć ryzyko powikłań.

Sprawdź, jakiej płci będzie twoje dziecko

Pytanie 1 z 6
Do zapłodnienia doszło prawdopodobnie:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza