Angina w ciąży: objawy, leczenie. Czy jest niebezpieczna dla płodu?

2019-08-09 9:11

Angina w ciąży to częste schorzenie - występuje zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wiosennym. U przyszłych mam wzbudza zazwyczaj zaniepokojenie i obawy dotyczące tego, czy choroba nie zaszkodzi w jakiś sposób nienarodzonemu dziecku. Czy rzeczywiście angina w ciąży może zagrozić rozwojowi płodu?

Angina w ciąży
Autor: Getty images

Angina może się wiązać z nieprzyjemnymi dolegliwościami, tak u jednych pacjentów wzbudza ona mniejszy, a u innych większy niepokój – znaczne obawy pojawiają się zazwyczaj wtedy, kiedy dojdzie do wystąpienia anginy w ciąży.

Terminem angina określa się różne problemy, w których przypadku dochodzi do zapalenia gardła i migdałków podniebiennych. Najczęściej spotykana jest ona u dzieci, prawda jest jednak taka, że schorzenie pojawiać się może u przedstawicieli każdej grupy wiekowej – nie tylko u najmłodszych pacjentów, ale i u osób w podeszłym wieku czy młodych osób dorosłych.

Spis treści:

 1. Przyczyny anginy w ciąży
 2. Jak można zarazić się anginą w ciąży?
 3. Objawy wirusowego zapalenia gardła w ciąży
 4. Dolegliwości sugerujące ropną anginę w ciąży
 5. Jak rozpoznaje się anginę w ciąży?
 6. Czy angina w ciąży jest groźna dla płodu?
 7. Leki stosowane przy anginie w ciąży
 8. Domowe metody leczenia anginy w ciąży

Przyczyny anginy w ciąży

Najczęściej zapalenie gardła i migdałków wywoływane jest przez wirusy. Schorzenie może być jednak spowodowane również i przez drobnoustroje grzybicze, jak i bakteryjne – to właśnie w przypadku tych ostatnich dochodzi do wystąpienia najbardziej dotkliwych objawów anginy u chorych.

Czytaj: Angina ropna - objawy i leczenie anginy w ciąży

Jak można zarazić się anginą w ciąży?

Podstawową drogą zakażenia patogenami, które wywołują anginę, jest droga kropelkowa – drobnoustroje mogą bowiem przenosić się wraz z wydzielinami osób chorujących na to schorzenie. Możliwe jest również i to, że do zachorowania dojdzie na skutek bezpośredniego kontaktu z kimś, kto ma anginę – takowym kontaktem może być np. uścisk dłoni.

Czytaj: Zapalenie zatok w ciąży: jak leczyć i jakie mogą być konsekwencje

Objawy wirusowego zapalenia gardła w ciąży

Jak już wspomniano wyżej, najczęściej angina spowodowana jest przez wirusy. Objawy wirusowej anginy w ciąży przypominają te dolegliwości, które pojawiają się podczas przeziębienia. Wśród symptomów, które mogą pojawiać się wtedy u przyszłych matek, wymieniane są przede wszystkim:

Dolegliwości sugerujące ropną anginę w ciąży

Tak jak angina wirusowa związana jest raczej z niezbyt nasilonymi objawami, tak już zdecydowanie inaczej jest wtedy, gdy u pacjentki rozwinie się angina ropna (określana również jako bakteryjne zapalenie gardła). W takim przypadku dolegliwości mają zwykle znaczne nasilenie – wśród objawów anginy ropnej w ciąży wymieniane są przede wszystkim:

 • silny ból gardła (który zazwyczaj prowadzi do tego, że pacjentka ma trudności z przełykaniem nawet płynów),
 • znaczne zaczerwienienie błony śluzowej gardła,
 • powiększenie, zaczerwienienie migdałków z pojawianiem się na nich białawego nalotu,
 • gorączka (zwykle wysoka, sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza),
 • znaczne poczucie zmęczenia,
 • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych.

Jak rozpoznaje się anginę w ciąży?

Zazwyczaj postawienie diagnozy anginy w ciąży możliwe jest po stwierdzeniu istnienia u pacjentki charakterystycznych objawów tej choroby. W wątpliwych przypadkach lub wtedy, gdy u pacjentki – pomimo leczenia – dolegliwości stale nawracają, wykonywany może być wymaz z gardła.

Czasami korzystne jest również przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi czy oznaczenie wskaźników stanu zapalnego we krwi (takich jak np. OB czy CRP).

Czytaj: Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

Warto wiedzieć

Można zapobiegać anginie w ciąży

Całkowicie zniwelować ryzyka zarażenia się anginą w ciąży zwyczajnie się nie da, istnieją jednak sposoby na to, aby je ograniczyć. W czasie, kiedy istnieje największe ryzyko zarażenia – to znaczy w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną – najlepiej unikać zatłoczonych miejsc (szczególnie warto to robić wtedy, gdy słyszymy, że dookoła wszyscy skarżą się na ból gardła).

Zawsze należy dbać również o higienę rąk – mycie ich każdorazowo po przyjściu do domu naprawdę zmniejsza ryzyko zachorowania, ponieważ to właśnie na dłoniach możemy przenosić do domu drobnoustroje, które później mogą doprowadzić do wystąpienia m.in. anginy w ciąży.

Czy angina w ciąży jest groźna dla płodu?

Niepokój ciężarnych, które zachorują na anginę, dotyczy przede wszystkim tego, czy choroba w jakiś sposób zaszkodzić może rozwojowi dziecka. Tutaj wyraźnie trzeba zaznaczyć to, że sama angina nie stanowi zagrożenia dla płodu, jej możliwe komplikacje – wpływające na stan zdrowia matki – mogą już jednak skutkować różnymi ciążowymi komplikacjami.

Wśród możliwych powikłań anginy wymienia się m.in. ropień okołomigdałkowy, zapalenie zatok, zapalenie płuc oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choć jest to rzadkie, to jest jednak możliwe również i to, że następstwem anginy będzie gorączka reumatyczna lub kłębuszkowe zapalenie nerek, stwarzające ryzyko niewydolności nerek u ciężarnej.

Opisywano również i to, że w pewnym stopniu angina w ciąży może zwiększać ryzyko poronienia lub wad wrodzonych u dziecka. Ryzyko wystąpienia wszystkich z wymienionych zagrożeń można ograniczyć dzięki właściwemu leczeniu zapalenia gardła i migdałków – pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób leczyć tę chorobę u ciężarnych?

Leki stosowane przy anginie w ciąży

Postępowanie w przypadku anginy w ciąży uzależnione jest od tego, jaki dokładnie rodzaj infekcji wystąpi u przyszłej mamy. W przypadku anginy ropnej niezbędne staje się stosowanie antybiotyków – schorzenie to leczy się z wykorzystaniem fenoksymetylopenicyliny, leku, którego stosowanie w ciąży ogólnie uznawane jest raczej za bezpieczne.

Konieczne jest również i leczenie objawowe – gorączkę można leczyć z wykorzystaniem np. paracetamolu. Ciężarne czasami obawiają się tego leku, tymczasem do większych problemów niż zażywanie tego środka może prowadzić nieleczona gorączka.

Ze względu na takie właśnie ryzyko, zbijanie gorączki u ciężarnej jest po prostu konieczne – aby było to bezpieczne dla dziecka, wystarczy zażywać odpowiednie leki zgodnie z zaleceniami uzyskanymi od lekarza.

Czytaj: Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Domowe metody leczenia anginy w ciąży?

Leczenie anginy w ciąży to jednak nie tylko farmakoterapia, ale i wykorzystanie różnych domowych metod, które są zresztą podstawą leczenia anginy wirusowej. Największe znaczenie ma tutaj to, aby przyszła mama… wypoczywała – zwyczajne leżenie w łóżku podczas choroby umożliwia organizmowi mobilizację energii do zwalczania atakujących go patogenów.

Niezbędne jest również zwiększenie spożycia płynów – prowadzi to do nawilżenia błon śluzowych w jamie ustnej i może łagodzić ból gardła.

Polecić przyszłym mamom można również płukanie gardła ziołowymi naparami – szczególnie korzystne działanie mają napary z szałwii. Kojąco może działać także przyjmowanie syropu z cebuli czy mieszanki mleka z miodem i masłem.

Czytaj: ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Angina. Jakie są jej przyczyny i jak leczyć anginę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza