Angina w ciąży: objawy, leczenie. Czy jest niebezpieczna dla płodu?

2019-08-09 9:11

Angina w ciąży to częste schorzenie - występuje zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wiosennym. U przyszłych mam wzbudza zazwyczaj zaniepokojenie i obawy dotyczące tego, czy choroba nie zaszkodzi w jakiś sposób nienarodzonemu dziecku. Czy rzeczywiście angina w ciąży może zagrozić rozwojowi płodu?

Angina w ciąży
Autor: Getty images

Angina może się wiązać z nieprzyjemnymi dolegliwościami, tak u jednych pacjentów wzbudza ona mniejszy, a u innych większy niepokój – znaczne obawy pojawiają się zazwyczaj wtedy, kiedy dojdzie do wystąpienia anginy w ciąży.

Terminem angina określa się różne problemy, w których przypadku dochodzi do zapalenia gardła i migdałków podniebiennych. Najczęściej spotykana jest ona u dzieci, prawda jest jednak taka, że schorzenie pojawiać się może u przedstawicieli każdej grupy wiekowej – nie tylko u najmłodszych pacjentów, ale i u osób w podeszłym wieku czy młodych osób dorosłych.

Spis treści:

 1. Przyczyny anginy w ciąży
 2. Jak można zarazić się anginą w ciąży?
 3. Objawy wirusowego zapalenia gardła w ciąży
 4. Dolegliwości sugerujące ropną anginę w ciąży
 5. Jak rozpoznaje się anginę w ciąży?
 6. Czy angina w ciąży jest groźna dla płodu?
 7. Leki stosowane przy anginie w ciąży
 8. Domowe metody leczenia anginy w ciąży

Przyczyny anginy w ciąży

Najczęściej zapalenie gardła i migdałków wywoływane jest przez wirusy. Schorzenie może być jednak spowodowane również i przez drobnoustroje grzybicze, jak i bakteryjne – to właśnie w przypadku tych ostatnich dochodzi do wystąpienia najbardziej dotkliwych objawów anginy u chorych.

Czytaj: Angina ropna - objawy i leczenie anginy w ciąży

Jak można zarazić się anginą w ciąży?

Podstawową drogą zakażenia patogenami, które wywołują anginę, jest droga kropelkowa – drobnoustroje mogą bowiem przenosić się wraz z wydzielinami osób chorujących na to schorzenie. Możliwe jest również i to, że do zachorowania dojdzie na skutek bezpośredniego kontaktu z kimś, kto ma anginę – takowym kontaktem może być np. uścisk dłoni.

Czytaj: Zapalenie zatok w ciąży: jak leczyć i jakie mogą być konsekwencje

Objawy wirusowego zapalenia gardła w ciąży

Jak już wspomniano wyżej, najczęściej angina spowodowana jest przez wirusy. Objawy wirusowej anginy w ciąży przypominają te dolegliwości, które pojawiają się podczas przeziębienia. Wśród symptomów, które mogą pojawiać się wtedy u przyszłych matek, wymieniane są przede wszystkim:

Dolegliwości sugerujące ropną anginę w ciąży

Tak jak angina wirusowa związana jest raczej z niezbyt nasilonymi objawami, tak już zdecydowanie inaczej jest wtedy, gdy u pacjentki rozwinie się angina ropna (określana również jako bakteryjne zapalenie gardła). W takim przypadku dolegliwości mają zwykle znaczne nasilenie – wśród objawów anginy ropnej w ciąży wymieniane są przede wszystkim:

 • silny ból gardła (który zazwyczaj prowadzi do tego, że pacjentka ma trudności z przełykaniem nawet płynów),
 • znaczne zaczerwienienie błony śluzowej gardła,
 • powiększenie, zaczerwienienie migdałków z pojawianiem się na nich białawego nalotu,
 • gorączka (zwykle wysoka, sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza),
 • znaczne poczucie zmęczenia,
 • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych.

Jak rozpoznaje się anginę w ciąży?

Zazwyczaj postawienie diagnozy anginy w ciąży możliwe jest po stwierdzeniu istnienia u pacjentki charakterystycznych objawów tej choroby. W wątpliwych przypadkach lub wtedy, gdy u pacjentki – pomimo leczenia – dolegliwości stale nawracają, wykonywany może być wymaz z gardła.

Czasami korzystne jest również przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi czy oznaczenie wskaźników stanu zapalnego we krwi (takich jak np. OB czy CRP).

Czytaj: Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

Warto wiedzieć

Można zapobiegać anginie w ciąży

Całkowicie zniwelować ryzyka zarażenia się anginą w ciąży zwyczajnie się nie da, istnieją jednak sposoby na to, aby je ograniczyć. W czasie, kiedy istnieje największe ryzyko zarażenia – to znaczy w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną – najlepiej unikać zatłoczonych miejsc (szczególnie warto to robić wtedy, gdy słyszymy, że dookoła wszyscy skarżą się na ból gardła).

Zawsze należy dbać również o higienę rąk – mycie ich każdorazowo po przyjściu do domu naprawdę zmniejsza ryzyko zachorowania, ponieważ to właśnie na dłoniach możemy przenosić do domu drobnoustroje, które później mogą doprowadzić do wystąpienia m.in. anginy w ciąży.

Czy angina w ciąży jest groźna dla płodu?

Niepokój ciężarnych, które zachorują na anginę, dotyczy przede wszystkim tego, czy choroba w jakiś sposób zaszkodzić może rozwojowi dziecka. Tutaj wyraźnie trzeba zaznaczyć to, że sama angina nie stanowi zagrożenia dla płodu, jej możliwe komplikacje – wpływające na stan zdrowia matki – mogą już jednak skutkować różnymi ciążowymi komplikacjami.

Wśród możliwych powikłań anginy wymienia się m.in. ropień okołomigdałkowy, zapalenie zatok, zapalenie płuc oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choć jest to rzadkie, to jest jednak możliwe również i to, że następstwem anginy będzie gorączka reumatyczna lub kłębuszkowe zapalenie nerek, stwarzające ryzyko niewydolności nerek u ciężarnej.

Opisywano również i to, że w pewnym stopniu angina w ciąży może zwiększać ryzyko poronienia lub wad wrodzonych u dziecka. Ryzyko wystąpienia wszystkich z wymienionych zagrożeń można ograniczyć dzięki właściwemu leczeniu zapalenia gardła i migdałków – pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób leczyć tę chorobę u ciężarnych?

Leki stosowane przy anginie w ciąży

Postępowanie w przypadku anginy w ciąży uzależnione jest od tego, jaki dokładnie rodzaj infekcji wystąpi u przyszłej mamy. W przypadku anginy ropnej niezbędne staje się stosowanie antybiotyków – schorzenie to leczy się z wykorzystaniem fenoksymetylopenicyliny, leku, którego stosowanie w ciąży ogólnie uznawane jest raczej za bezpieczne.

Konieczne jest również i leczenie objawowe – gorączkę można leczyć z wykorzystaniem np. paracetamolu. Ciężarne czasami obawiają się tego leku, tymczasem do większych problemów niż zażywanie tego środka może prowadzić nieleczona gorączka.

Ze względu na takie właśnie ryzyko, zbijanie gorączki u ciężarnej jest po prostu konieczne – aby było to bezpieczne dla dziecka, wystarczy zażywać odpowiednie leki zgodnie z zaleceniami uzyskanymi od lekarza.

Czytaj: Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Domowe metody leczenia anginy w ciąży?

Leczenie anginy w ciąży to jednak nie tylko farmakoterapia, ale i wykorzystanie różnych domowych metod, które są zresztą podstawą leczenia anginy wirusowej. Największe znaczenie ma tutaj to, aby przyszła mama… wypoczywała – zwyczajne leżenie w łóżku podczas choroby umożliwia organizmowi mobilizację energii do zwalczania atakujących go patogenów.

Niezbędne jest również zwiększenie spożycia płynów – prowadzi to do nawilżenia błon śluzowych w jamie ustnej i może łagodzić ból gardła.

Polecić przyszłym mamom można również płukanie gardła ziołowymi naparami – szczególnie korzystne działanie mają napary z szałwii. Kojąco może działać także przyjmowanie syropu z cebuli czy mieszanki mleka z miodem i masłem.

Czytaj: ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Angina. Jakie są jej przyczyny i jak leczyć anginę?