Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja do spania

2020-06-25 14:19 Materiał sponsorowany
Spanie w ciąży
Autor: materiały prasowe

Dobry sen w ciąży może okazać się nie lada wyzwaniem. O ile w pierwszym trymestrze kobiety nie odczuwają jeszcze większych zmian, o tyle bezsenność i powiększający się brzuszek dają się we znaki w kolejnych miesiącach. Jak w takim razie radzić sobie w czasie ciąży oraz jaka pozycja będzie najlepsza dla przyszłej mamy i bezpieczna dla maluszka?

Bezsenność w ciąży

Według Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu problem bezsenności i problemów ze snem dotyczy nawet 75% ciężarnych. W początkowym etapie ciąży dolegliwości te nie są zbyt częste i uciążliwe. Sytuacja zmienia się jednak z każdym kolejnym miesiącem, a w III trymestrze bezsenność staje się już bardzo częstym problemem. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy:

  • rosnące w łonie mamy maleństwo i powiększający się brzuch,
  • skurcze przepowiadające i coraz wyraźniejsze ruchy malucha,
  • częste oddawanie moczu spowodowane uciskiem macicy na pęcherz moczowy,
  • zmiany hormonalne,
  • nieodpowiednia dieta, zgaga i refluks.

Sen ma duże znaczenie dla układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu mamy. Niestety, niewyspanie może skutkować rozdrażnieniem, podenerwowaniem, bólami głowy i utratą koncentracji.  Dlatego właśnie bardzo ważne jest to, by dbać o dobry sen, a także spać w odpowiedniej pozycji, która będzie wygodna dla ciężarnej i bezpieczna dla dziecka.

Na którym boku spać podczas ciąży?

Rekomendowaną pozycją do spania dla ciężarnych jest układanie się na boku. Często jednak pada pytanie, na którym konkretnie boku można spać w stanie błogosławionym? W prawidłowej, fizjologicznej ciąży nie ma to bardzo dużego znaczenia, a spanie na prawym boku nie jest zakazane. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by więcej czasu spędzać na lewym boku. Dlaczego? Wiąże się to z budową ciała – po lewej stronie znajduje się elastyczna aorta, po prawej – łatwa do uciskania żyła główna dolna. W zaawansowanej ciąży, gdy macica jest już duża, a ciężar dziecka znaczny, może dochodzić do zmniejszania się przepływów krwi. Spanie na lewym boku będzie więc bezpieczniejsze dla dziecka.

W ciąży pojawiają się także problemy z układem pokarmowym, które mogą powodować refluks i uporczywą zgagę. Przełyk łączy się z żołądkiem po prawej stronie, dlatego spanie na lewym boku pomoże zniwelować nieprzyjemne dolegliwości. Nocą dolny zwieracz przełyku rozluźnia się, a co za tym idzie – może dochodzić do zarzucania kwaśnej treści pokarmowej, czego efektem jest zgaga. Dzięki zdecydowaniu się na spanie w prawidłowej pozycji w ciąży, można wyeliminować ten problem.

Dowiedz się więcej o spaniu na lewym i prawym boku >>>

Nie oznacza to jednak, że spanie na prawym boku w ciąży jest bardzo groźne. Co więcej, badania dowodzą, że zmiana pozycji podczas snu pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i zmniejsza ryzyko asymetrii ułożeniowej noworodka. Warto jednak zwracać uwagę na to, by podczas odpoczynku w ciągu dnia i snu w nocy, częściej leżeć na lewym boku, zwłaszcza w bardzo zaawansowanej ciąży. Wsparciem może być specjalna poducha w kształcie rogala dedykowana ciężarnym.

Kobieta w zaawansowanej ciąży
Autor: materiały prasowe

Jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży, gdy dziecko jest jeszcze malutkie, a brzuch niewielki, ciężarna może spać w każdej pozycji. Wraz z rozwojem ciąży powinno się jednak dbać o to, by spać na boku, a w III trymestrze wybierać ten lewy. Jest to najlepsza pozycja do spania, ponieważ jest bezpieczna dla dziecka i nie zmniejsza przepływów krwi. Ważne jest jednak nie tylko to jak się śpi, ale i to, na czym się śpi. Niestety, powiększający się brzuch powoduje obciążenie kręgosłupa i stawów, a także uniemożliwia przyjęcie prawidłowej pozycji do spania. Niewygodna kanapa lub twarde łóżko mogą pogłębiać problem bezsenności w ciąży oraz niekorzystnie wpływać na jakość snu. Warto zadbać o odpowiedni materac, który będzie dostosowywał się do ciała, eliminując punkty nacisku. Prawidłowe podparcie pozytywnie wpłynie na sen, co przełoży się znacząco na jakość życia.

Jednym z najlepszych rozwiązań wykorzystywanych w materacach, jest pianka memory. To materiał o wysokiej elastyczności i termoplastyczności, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Ciężar rozkłada się równomiernie, co zapobiega nieprawidłowym naciskom, podnosząc znacząco jakość snu.

Pianka memory powstała podczas badań prowadzonych przez NASA – naukowcy szukali elastycznego materiału, który będzie wrażliwy na nacisk w czasie ogromnych, kosmicznych przeciążeń. Technologię tę wykorzystuje się w materacach i poduszkach marki Tempur, które spełniają najwyższe standardy, zapewniając idealną jakość snu.

Dowiedz się więcej o tym czym jest pianka memory >>>

Odpowiedni materac pomoże ułożyć się wygodnie, co wyeliminuje częste zmiany pozycji, zwiększy komfort i bezpieczeństwo maleństwa. Pianka memory ma jeszcze jedną zaletę – ciężarna nie poczuje ruchów partnera, które mogą wybudzać ją w nocy. Materace wyższej klasy niwelują drgania na ich powierzchni, tworząc niejako dwie niezależne strefy, zapewniając spokojny sen partnerom.

Zobacz jak prezentują się wysokiej klasy materace >>>

Jaka jest najgorsza pozycja do spania w ciąży?

Najlepszą pozycją do spania jest układanie się na lewym boku. Jak w takim razie nie powinny spać kobiety w ciąży? Zdecydowanie odradza się spanie na brzuchu i plecach – specjaliści wskazują, że może być to niebezpieczne dla mamy i dziecka. W zaawansowanej ciąży trudno będzie spać na brzuchu, ponieważ jest on już pokaźnych rozmiarów, dlatego ten problem na pewnym etapie eliminuje się w sposób naturalny. Co w takim razie ze spaniem na plecach? Pozycja ta nie jest zalecana i warto jej unikać. Macica, w której znajduje się dziecko, może powodować ucisk naczyń krwionośnych (aorty i żyły głównej dolnej), co może prowadzić do zmniejszenia przepływów krwi, spadku ciśnienia oraz zawrotów głowy. Może utrudniać też oddychanie i zmniejszać dopływ tlenu do organizmu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE