2. tydzień ciąży - przygotowanie do zajścia w ciążę

2021-04-09 11:30

2. tydzień ciąży to moment, kiedy kończy się miesiączka. Choć jest to czas zaliczany przez lekarzy do tygodni ciąży, to jednak nie dochodzi w nim jeszcze do zapłodnienia. Kobieta dopiero planuje zostać mamą czekając na zbliżającą się owulację.

2 tydzień ciąży - przygotowanie do zajścia w ciążę

i

Autor: Getty images 2 tydzień ciąży - to najlepszy czas na współżycie

2 tydzień ciąży to tak naprawdę czas, w którym organizm dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. Lekarze obliczając wiek ciąży nie liczą jej od tego momentu (rodzice często nie znają daty stosunku, który doprowadził do poczęcia), ale od dnia ostatniej miesiączki.

2 tydzień ciąży to więc moment, w którym kobieta nie jest jeszcze w ciąży, ani nie ma jej objawów. Nie ma więc sensu wykonywanie teraz testu ciążowego po prostu nic nie wykaże. Większy sens ma zrobienie USG, które może pomóc ocenić, termin owulacji

Który to miesiąc ciąży?

2. tydzień ciąży to 1. miesiąc ciąży i 1. trymestr ciąży.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Objawy owulacji w 2. tygodniu ciąży
  2. Owulacja a ciąża
  3. 2. tydzień ciąży to najlepszy moment na starania o dziecko
  4. Planowanie płci dziecka

Objawy owulacji w 2. tygodniu ciąży

W 2. tygodniu ciąży (według lekarskich obliczeń) pęka pęcherzyk Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa. Nadchodzi owulacja, w czasie której uwolniona komórka wędruje do jajowodu, gdzie może połączyć się z plemnikiem.

Niektóre kobiety doskonale rozpoznają objawy owulacji, jeśli jednak u ciebie nie są one wyraźne, dokładnie obserwuj swoje ciało (mierz temperaturę, kontroluj śluz).

Objawy owulacji to pojawienie się śluzu płodnego (jest przezroczysty i rozciągliwy, przypominający białko jaja kurzego) oraz ból owulacyjny, odczuwany przez niektóre kobiety.

Dobrym sposobem jest też mierzenie temperatury ciała. Przed owulacją spada ona nieznacznie, a po owulacji wzrasta o ok. 0,2-0,5 stopnia Celsjusza. Pomiarów temperatury należy dokonywać codzienne, tuż po przebudzeniu.

Najbardziej wiarygodne są te mierzone w ustach, pochwie lub odbycie. Jeśli nie potrafisz zaobserwować sygnałów ciała i nie masz cierpliwości do codziennego mierzenia temperatury, zaopatrz się w testy owulacyjne.

Czytaj również: Polecamy praktyczne narzędzia przydatne w ciąży

Pozycje seksualne zwiększające szansę na dziecko

Owulacja a ciąża

Kobieta może zajść w ciążę tylko przez kilka dni w trakcie całego cyklu. Warto wybrać je dokładnie, aby zwiększyć szansę na poczęcie dziecka. Dlatego od końca 2. tygodnia ciąży nie unikaj współżycia - wtedy przypadają twoje dni płodne!

Na szczęście natura zadbała o to, byś w 2. tygodniu ciąży była szczególnie atrakcyjna i miała zwiększoną ochotę na seks. To dlatego, że rośnie w twoim organizmie poziom estrogenów. Nawet jeśli staracie się o dziecko już od dawna, podczas zbliżenia próbuj się nie myśleć o wcześniejszych porażkach. Seks i poczęcie dziecka to nie ciężki obowiązek, a przyjemność i spełnienie.

Najlepiej jest odbywać regularne stosunki - co 2-3 dni, niekoniecznie pilnując bez przerwy kalendarzyka. Większość par, które aktywnie starają się o dziecko, a jednocześnie cieszą się przyjemnością spontanicznego seksu, zachodzi w ciążę w ciągu roku od rozpoczęcia starań.

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

W tym tygodniu ciele kobiety rośnie poziom estrogenów, które powodują wzrost błony śluzowej macicy, przygotowującej się w ten sposób na przyjęcie zarodka.

Dzięki estrogenom możesz zaobserwować poprawę nastroju, a także podniesienie libido. Na wkładce pojawi się przejrzysty śluz, podobny do surowego białka kurzego jajka. Możesz mieć też uczucie wilgotności i śliskości w okolicach intymnych.

To wszystko objawy płodności zwiastujące zbliżającą się owulację, która nastąpi pod koniec tego tygodnia – około 14go dnia cyklu (jeśli Twój cykl miesiączkowy liczy 28 dni). To najlepszy czas na staranie się o maleństwo!

Owulacja (jajeczkowanie): dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i dostaje się do jajowodu. Od tej chwili plemniki mają zaledwie 12 do 24 godzin, aby ją zapłodnić.

Jeśli para współżyła przed jajeczkowaniem, być może niektóre plemniki oczekują już w jajowodzie – w przeciwieństwie do krótko żyjącej komórki jajowej, plemniki mogą przeżyć i zachować zdolność zapłodnienia przez ok. 72 godziny.

2. tydzień ciąży to najlepszy moment na starania o dziecko

Komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki od 5 do 7 dni. Dlatego najwięcej szans na zajście w ciążę masz w okresie od 2–3 dni przed owulacją (plemniki przeżyją do czasu uwolnienia się komórki), w trakcie samej owulacji oraz dzień po niej (zarówno komórka, jak i plemniki będą jeszcze zdatne do zapłodnienia).

Jeśli masz krótki cykl (ok. 22 dni), termin owulacji przypada właściwie tuż po zakończeniu miesiączki. Jeśli cykl trwa 28 dni, owulacja przypada ok. 14 dnia po pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Cykle dłuższe – przesuwają termin owulacji do przodu.

Zobacz, jak dochodzi do zapłodnienia

Dobrze wiedzieć

Reguła Naegelego - metoda obliczania wieku ciąży

Ponieważ nie zawsze znana jest data zapłodnienia, dlatego lekarze obliczają początek ciąży opierając się na terminie miesiączki.

Aby obliczyć wiek ciąży i wyliczyć przybliżony termin porodu do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. To reguła stworzona przez ginekologa Franza Naegellego, która jest stosowana przez większość lekarzy.

Planowanie płci dziecka

Obserwacje lekarzy pokazują, że po stosunku odbytym w dniu lub dzień przed owulacją rodzi się więcej chłopców. Po zbliżeniu, które miało miejsce 2–3 dni wcześniej – więcej dziewczynek. To dlatego, że plemniki z chromosomem X mogą dłużej przeżyć w drogach rodnych, dzięki czemu są bliżej celu, gdy nadchodzi godzina "0".

Czytaj również: Jak zaplanować płeć dziecka? Kiedy się kochać, żeby począć chłopca, a kiedy żeby urodziła się dziewczynka?

Chiński kalendarz płci: sprawdź, jak to działa

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Jakie są wczesne objawy ciąży? Zobacz FILM

Wczesne objawy ciąży
Sprawdź, co wiesz o kwasie foliowym
Pytanie 1 z 10
Substancja nazywana kwasem foliowym jest: