2 tydzień ciąży - objawy i przygotowanie do zajścia w ciążę

2019-07-01 10:42
2 tydzień ciąży
Autor: photos.com Planując ciążę, warto sprawdzić, kiedy wypadają twoje dni płodne

2 tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta nie ma żadnych objawów ciąży, ponieważ jeszcze nie wie, że wkrótce zostanie mamą. To tak naprawdę moment, kiedy kończy się jej miesiączka.

Lekarze obliczając wiek ciąży nie liczą jej od momentu zapłodnienia (rodzice często nie znają tej daty), ale od dnia ostatniej miesiączki. 2 tydzień ciąży to tak naprawdę moment, kiedy twoje ciało nadal przygotowuje się do zapłodnienia. Nie ma więc sensu wykonywanie teraz testu ciążowego czy robienie USG - po prostu nic nie wykażą.

Spis treści:

  1. Objawy owulacji w 2 tygodniu ciąży
  2. Owulacja a ciąża
  3. Najlepszy moment na starania o dziecko
  4. Planowanie płci dziecka

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Który to miesiąc ciąży?

2 tydzień ciąży to 1 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

Objawy owulacji w 2 tygodniu ciąży

W 2 tygodniu ciąży (według lekarskich obliczeń) pęka pęcherzyk Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa. Nadchodzi owulacja, w czasie której uwolniona komórka wędruje do jajowodu, gdzie może połączyć się z plemnikiem.

Niektóre kobiety doskonale rozpoznają objawy owulacji, jeśli jednak u ciebie nie są one wyraźne, zastanów się nad kupnem testu owulacyjnego lub obserwuj swoje ciało (mierz temperaturę, kontroluj śluz).

Objawy owulacji to pojawienie się śluzu płodnego (jest przezroczysty i rozciągliwy, przypominający białko jaja kurzego) oraz ból owulacyjny, odczuwany przez niektóre kobiety.

Dobrym sposobem jest też mierzenie temperatury ciała. Przed owulacją spada ona nieznacznie, a po owulacji wzrasta o ok. 0,2-0,5 stopnia Celsjusza. Pomiarów temperatury należy dokonywać codzienne, tuż po przebudzeniu.

Najbardziej wiarygodne są te mierzone w ustach, pochwie lub odbycie. Jeśli nie potrafisz zaobserwować sygnałów ciała i nie masz cierpliwości do codziennego mierzenia temperatury, zaopatrz się w testy owulacyjne.

Czytaj:

Zapłodnienie - jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Polecamy praktyczne narzędzia przydatne w ciąży

Owulacja a ciąża

Kobieta może zajść w ciążę tylko przez kilka dni w trakcie całego cyklu. Warto wybrać je dokładnie, aby zwiększyć szansę na poczęcie dziecka. Dlatego od końca 2 tygodnia ciąży nie unikaj współżycia - wtedy przypadają twoje dni płodne!

Na szczęście natura zadbała o to, byś w 2 tygodniu ciąży była szczególnie atrakcyjna i miała zwiększoną ochotę na seks. To dlatego, że rośnie w twoim organizmie poziom estrogenów. Nawet jeśli staracie się o dziecko już od dawna, podczas zbliżenia próbuj się nie myśleć o wcześniejszych porażkach. Seks i poczęcie dziecka to nie ciężki obowiązek, a przyjemność i spełnienie.

Czytaj: Pozycje seksualne zwiększające szansę na dziecko

Najlepiej jest odbywać regularne stosunki - co 2-3 dni, niekoniecznie pilnując bez przerwy kalendarzyka. Większość par, które aktywnie starają się o dziecko, a jednocześnie cieszą się przyjemnością spontanicznego seksu, zachodzi w ciążę w ciągu roku od rozpoczęcia starań.Zobacz:

Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Sprawdź, co się dzieje w 3 tygodniu ciąży

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

W tym tygodniu ciele kobiety rośnie poziom estrogenów, które powodują wzrost błony śluzowej macicy, przygotowującej się w ten sposób na przyjęcie zarodka.

Dzięki estrogenom możesz zaobserwować poprawę nastroju, a także podniesienie libido. Na wkładce pojawi się przejrzysty śluz, podobny do surowego białka kurzego jajka. Możesz mieć też uczucie wilgotności i śliskości w okolicach intymnych.

To wszystko objawy płodności zwiastujące zbliżającą się owulację, która nastąpi pod koniec tego tygodnia – około 14go dnia cyklu (jeśli Twój cykl miesiączkowy liczy 28 dni). To najlepszy czas na staranie się o maleństwo!

Owulacja (jajeczkowanie): dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i dostaje się do jajowodu. Od tej chwili plemniki mają zaledwie 12 do 24 godzin, aby ją zapłodnić.

Jeśli para współżyła przed jajeczkowaniem, być może niektóre plemniki oczekują już w jajowodzie – w przeciwieństwie do krótko żyjącej komórki jajowej, plemniki mogą przeżyć i zachować zdolność zapłodnienia przez ok. 72 godziny.

Najlepszy moment na starania o dziecko

Komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki od 5 do 7 dni. Dlatego najwięcej szans na zajście w ciążę masz w okresie od 2–3 dni przed owulacją (plemniki przeżyją do czasu uwolnienia się komórki), w trakcie samej owulacji oraz dzień po niej (zarówno komórka, jak i plemniki będą jeszcze zdatne do zapłodnienia).

Jeśli masz krótki cykl (ok. 22 dni), termin owulacji przypada właściwie tuż po zakończeniu miesiączki. Jeśli cykl trwa 28 dni, owulacja przypada ok. 14 dnia po pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Cykle dłuższe – przesuwają termin owulacji do przodu.

Czytaj:

Co ma wpływ na zapłodnienie? Oto 5 największych mitów

Na czym polega poczęcie i zajście w ciążę?

Czego nie wolno robić w pierwszym trymestrze ciąży? Zobacz FILM

Dobrze wiedzieć

Reguła Naegelego - metoda obliczania wieku ciążyPonieważ nie zawsze znana jest data zapłodnienia, dlatego lekarze obliczają początek ciąży opierając się na terminie miesiączki.

Aby obliczyć wiek ciąży i wyliczyć przybliżony termin porodu do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. To reguła stworzona przez ginekologa Franza Naegellego, która jest stosowana przez większość lekarzy.

Planowanie płci dziecka

Obserwacje lekarzy pokazują, że po stosunku odbytym w dniu lub dzień przed owulacją rodzi się więcej chłopców. Po zbliżeniu, które miało miejsce 2–3 dni wcześniej – więcej dziewczynek. To dlatego, że plemniki z chromosomem X mogą dłużej przeżyć w drogach rodnych, dzięki czemu są bliżej celu, gdy nadchodzi godzina "0".

Czytaj:

Jak zaplanować płeć dziecka? Kiedy się kochać, żeby począć chłopca, a kiedy żeby urodziła się dziewczynka?

Chiński kalendarz płci: sprawdź, jak to działa

Polecamy wideo: 1 i 2 tydzień ciąży

- Normalna ciąża trwa 280 dni, czyli 9 miesięcy księżycowych (28 dni), a nie kalendarzowych. Dlatego liczenie ciąży w tygodniach, a nie miesiącach umożliwia dokładniejsze określenie wieku ciąży - wyjaśnia Ewa Kurowska-Mroczek - ginekolog-położnik ze szpitala Medicover. Ekspertka tłumaczy też, dlaczego początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki - jest to data pewna, w przeciwieństwie do daty momentu zapłodnienia, którą zwykle trudno dokładnie określić.

Więcej  zasadzie Naegelego i pierwszych tygodniach ciąży "przed ciążą", czyli przed zapłodnieniem dowiesz się z filmu.

Sprawdź, jak liczy się wiek ciąży!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE