RELAKS W CIĄŻY: jak relaksować się w ciąży?

2013-11-29 15:40 Kaja Mazur
Relaks w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com RELAKS W CIĄŻY: jak relaksować się w ciąży?

Rozwijający się w twoim brzuchu maluszek odczuwa twoje zdenerwowanie. Dlatego tak ważne jest, abyś umiała się rozluźnić i zrelaksować, gdy dopadną cię zmartwienie, niepokój i stres. Oto proste sposoby na relaks w ciąży.

Głębokie oddychanie

Stań przy lekko otwartym oknie lub usiądź wygodnie w fotelu. Wyprostuj się, rozluźnij mięśnie całego ciała, od twarzy po stopy. Zamknij oczy. Weź głęboki wdech przez nos, zatrzymaj na chwilę i powoli wypuść powietrze przez usta. Wyobrażaj sobie, że wraz z wydechem uchodzą z ciebie cały stres i złość. Zrób dziesięć takich spokojnych, głębokich, równych oddechów.

Relaks z poduszką

Połóż się na boku, ze zgiętym górnym kolanem. Podłóż jedną lub dwie poduszki pod głowę i jedną między uda, a najlepiej ułóż się wygodnie na specjalnej długiej poduszce ciążowej w kształcie litery C. Taka poduszka idealnie dopasowuje się do ciała kobiety w ciąży, ułatwiając odpoczynek. Zamknij oczy, oddychaj spokojnie. Po kwadransie takiego wypoczynku na pewno poczujesz się lepiej.

Medytacja

Usiądź po turecku, wyprostuj plecy; możesz się oprzeć o ścianę. Zamknij oczy. Oddychaj swobodnie, obserwując swój wdech i wydech. Skup się wyłącznie na tej czynności. Poczuj, jak powietrze przepływa przez nozdrza. Robiąc wydech, maksymalnie rozluźnij mięśnie całego ciała. Staraj się o niczym nie myśleć, niczego sobie nie wyobrażaj. Jeśli ci się to nie udaje, powtarzaj wielokrotnie w myślach jedno słowo, np. mama. Już pięć minut takiego wyciszenia pozwoli ci opanować zdenerwowanie.

Dobrze wiedzieć

Im mniej stresu, tym lepiej dla maluszka

Gdy jesteś spokojna, maleje stężenie hormonów stresu i rozszerzają się naczynia krwionośne. Krew swobodniej krąży, a wraz z nią więcej tlenu i substancji odżywczych dociera nie tylko do każdej komórki twojego organizmu, lecz także do maluszka w twoim brzuchu. Wpływa to pozytywnie na jego rozwój!

Seans z muzyką

Włącz płytę relaksacyjną z muzyką i odgłosami przyrody. Jeśli takiej nie masz, niech to będzie po prostu ulubiona spokojna muzyka – ważne, by dźwięki ci się podobały, bo w przeciwnym razie płyta, zamiast uspokoić, będzie cię drażniła. Wyłącz telefon, poproś domowników, by przez 30 minut ci nie przeszkadzali. Połóż się wygodnie, przykryj kocem, zamknij oczy. Oddychaj powoli, spokojnie.

Ciepła kąpiel

Woda w wannie powinna być przyjemnie ciepła, a nie gorąca. Możesz sobie umilić kąpiel, dodając do wody kilka kropli olejku aromaterapeutycznego o działaniu uspokajającym, np. lawendowego czy rumiankowego. Dodatkowo możesz zapalić aromatyczne świece, których zapach także podziała kojąco. Taka kąpiel znakomicie odpręża i wycisza emocje. Możesz leżeć w wannie nawet pół godziny! Na bieżąco dolewaj wody, tak by cały czas miała stałą temperaturę.

Uspokajająca herbatka

Gdy czujesz wewnętrzne napięcie i niepokój, dobrze ci też zrobi wypicie filiżanki herbatki ziołowej. Działanie odprężające i lekko nasenne mają rumianek i melisa. Dobra wiadomość: te zioła możesz pić bez obaw w czasie ciąży.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE