Spodziewasz się chłopca? Musisz bardziej o siebie dbać

2022-04-29 13:38

Męskie płody są bardziej wymagające od żeńskich. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy sugerują, że kobiety noszące pod sercem synów powinny bardziej dbać o swoją dietę i zdrowie w okresie ciąży.

Spodziewasz się chłopca? Musisz bardziej o siebie dbać
Autor: Getty images Spodziewasz się chłopca? Musisz bardziej o siebie dbać

Spis treści

  1. Warto znać płeć dziecka
  2. Dlaczego chłopcy są bardziej wymagający?

Okazuje się, że informacja o tym, czy nosimy pod sercem chłopca czy dziewczynkę jest istotna nie tylko ze względu na kolor kupowanej wyprawki. Lekarze, na podstawie badań, doszli do wniosku, że płody męskie są bardziej wymagające pod względem zapotrzebowania na składniki odżywce i tlen niż płody żeńskie.

Są też bardziej narażenie na komplikacje zdrowotne w okresie prenatalnym. Dlatego kobiety oczekujące synków powinny bardziej o siebie dbać w okresie ciąży.

Warto znać płeć dziecka

Naukowcy zalecają, aby próbować dowiedzieć się, jakiej płci będzie dziecko już na etapie ciąży, gdy tylko jest to możliwe. Dzięki temu będzie można stworzyć optymalne warunki do rozwoju ciąży i zapobiec wielu problemom. 

- Często rodzice nie chcą znać płci dziecka, ponieważ chcą mieć niespodziankę przy porodzie - mówi dr Sferruzzi-Perri z Wydziału Rozwoju Fizjologii i Neuronauki Uniwersytetu w Cambridge odpowiedzialna za badania. - Ale znajomość płci w wielu przypadkach pomogłaby określić, czy ciąża może być bardziej zagrożona niż inna.

Wiemy bowiem, że niektóre dolegliwości, takie jak stan przedrzucawkowy i zahamowanie wzrostu płodu, mogą występować częściej u kobiet noszących pod sercem chłopców

Dr Amanda Sferruzzi-Perri  twierdzi, że znajomość płci płodu i przez to ewentualnego większego ryzyka hipotrofii czy stanu przedrzucawkowego, może wpływać na zmianę stylu życia przyszłej mamy i zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Czytaj równieżJakie objawy ciąży wskazują na chłopca, a jakie na dziewczynkę. Sprawdziło się u was?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach ciąży?

Dlaczego chłopcy są bardziej wymagający?

Autorka badań twierdzi też, że jednym z powodów takiej sytuacji jest to, że chłopcy rosną szybciej niż dziewczynki. Jeszcze przed narodzinami potrzebują więcej składników odżywczych i tlenu dostarczanych przez łożysko.

Szybszy wzrost płodu męskiego i większe zapotrzebowanie na składniki może sprawić, że dziecko nie otrzymuje tego, co naprawdę jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju. Stąd ewentualne problemy.

Podejrzewa się również, że odporność na stres lub złe warunki w ciąży jest też niższa u nienarodzonych chłopców niż u dziewczynek.

Suplementy diety w ciąży - kwasy DHA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza