Sprawdzone sposoby na gorączkę, ból gardła i inne dolegliwości w ciąży

2022-01-27 11:48

Gdy jesteś w ciąży, też możesz zachorować lub źle się czuć. Jednak w tym stanie musisz zwracać uwagę nie tylko na swoje zdrowie, ale również rozwijającego się w twoim brzuchu dziecka. Przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na dolegliwości w ciąży oraz bezpieczne, przydatne leki dla ciebie i twojego dziecka.

Sprawdzone sposoby na gorączkę, ból gardła i inne dolegliwości w ciąży
Autor: Getty images Sprawdzone sposoby na gorączkę, ból gardła i inne dolegliwości w ciąży

Infekcje w ciąży są częste - układ odpornościowy przyszłej mamy nie zawsze pracuje idealnie, a sezony jesienno-zimowe sprzyjają chorobom. Jak sobie radzić z przeziębieniem, bólem gardła czy gorączką, gdy nie możesz brać leków?

Spis treści

  1. Rozpraw się z gorączką w ciąży
  2. Cebula i mleko pomogą w ciąży na ból gardła
Beszamel - syropy na przeziębienie

Rozpraw się z gorączką w ciąży

Jeśli masz stan podgorączkowy (do 38ºC), doprowadź się do „siódmych potów”. Na około 10 minut zanurz nogi w gorącej wodzie (gorące kąpiele w wannie są niewskazane w ciąży!), następnie załóż ciepłe skarpety, wypij gorącą herbatę z cytryną lub sokiem z malin (dobry będzie też wywar z kwiatu lipy, działający napotnie i obniżający temperaturę) i wskocz pod kołdrę.

Możesz też natrzeć klatkę piersiową preparatem rozgrzewającym (upewnij się, że jest dozwolony dla kobiet w ciąży).

Gdy się spocisz, zmień piżamę i wróć do łóżka. Nie wychodź z niego pod byle pretekstem, bo rozgrzewanie i schładzanie organizmu sprzyja rozwojowi choroby.

Jeśli jesteś w fatalnej formie i chcesz ratować się paracetamolem - zachowaj szczególną ostrożność! Naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Insytutu Zdrowia Publicznego oraz Szpitala Dziecięcego w Toronto przeprowadzili badania z których wynika, że długotrwałe zażywanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Okazjonalne stosowanie paracetamolu prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla potomstwa.

Sprawdź również Grypa u kobiet w ciąży – objawy, leczenie, powikłania

Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

Cebula i mleko pomogą w ciąży na ból gardła

Ból i drapanie złagodzisz, płucząc gardło naparem z siemienia lnianego albo rumianku. Możesz też użyć ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny lub octu jabłkowego (1 łyżeczka na szklankę wody).

Na drapanie w gardle i kaszel dobry jest też syrop z cebuli: 2 cebule posiekaj, wymieszaj z 2 łyżkami cukru i odstaw na godzinę, aż cebula puści sok.  Pij po łyżce kilka razy dziennie. Jeśli umoczysz w nim wacik i przyłożysz do dziurki w nosie, pomoże też na katar.

Na bolące gardło dobre jest mleko z masłem i miodem. Ulgę przyniesie też proszek do płukania gardła (pół łyżeczki na szklankę wody) albo syrop ziołowy (upewnij się, czy mogą go zażywać kobiety w ciąży).

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?

Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"