Odstające uszy u dziecka. Czy wykonywać zabieg korekcji uszu?

2011-10-14 13:40

Odstające uszy nie są problemem dla małego dziecka. Wprost przeciwnie, mogą być nawet elementem dodającym uroku. Jednak odstające uszy w przyszłości mogą sprawiać dziecku wiele problemów i przykrości, gdy odkryje, że różni się od rówieśników. Ptrzeczytajcie, jak pomóc dziecku zaakceptować jego wygląd i czy warto wykonać zabieg korekcji uszu!

Odstające uszy – czy można temu zaradzić?
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko ma odstające uszy?
  2. Kiedy odstające uszy u dziecka są problemem?
  3. Kompleks odstających uszu
  4. Sprytny kamuflaż odstających uszu
  5. Operacja odstających uszu
  6. Kiedy można wykonać zabieg korekcji uszu u dziecka i ile kosztuje?
  7. Czy domowe sposoby na odstające uszy są skuteczne?
  8. Polecamy wideo: Otoplastyka czyli korekcja uszu u dziecka

Przeczytaj również: Operacje plastyczne dla dzieci to konieczność czy fanaberia?

Dlaczego dziecko ma odstające uszy?

Odstające uszy to takie, w których odległość końcówki małżowiny od głowy wynosi co najmniej 2 centymetry. Jeżeli odległość ta jest mniejsza, korekcja uszu nie będzie potrzebna. O kształcie ucha decyduje szkielet chrzęstny, a dokładniej mówiąc jego budowa. Za odstawanie uszu odpowiada tzw. grobelka, czyli wypukły element chrząstki, który w większości przypadków zagina się w kierunku głowy. Jeśli ta grobelka nie rozwinie się i nie ukształtuje prawidłowo (może się nawet nie wykształcić), dochodzi do deformacji małżowiny usznej. Dzieje się to zazwyczaj w okolicach 12. tygodnia życia płodowego. W 15. tygodniu ciąży uszy dziecka są całkowicie ukształtowane. Uszy mogą również odstawać na skutek ich zbyt dużego rozmiaru, wtedy grobelka nie wpływa na ich kształt. Za odstawanie uszu praktycznie zawsze odpowiadają geny. Jeśli któreś z rodziców ma odstające uszy, istnieje niemal pewność, że dziecko je odziedziczy i w żaden sposób nie można temu zapobiec. Inna sprawa, gdy odstawanie (zazwyczaj jednego) ucha jest efektem krótkotrwałym. Dzieje się tak wówczas, gdy dziecko zagina sobie uszko poprzez nieprawidłowe ułożenie się w brzuchu matki. Wtedy taka deformacja zazwyczaj sama lub z niewielką pomocą rodziców (o czym poniżej) szybko się naprawia.

Przeczytaj również: Jak czyścić uszy dziecka?

Kiedy odstające uszy u dziecka są problemem?

Małe dziecko nie zwraca uwagi na swój wygląd i nie umie jeszcze zauważyć u siebie tak małej odmienności, jaką są odstające uszy. Zwrócenie jego uwagi na ten szczegół mogą spowodować rówieśnicy, którzy zaczynają wyśmiewać się z dziecka  pokazując, że jest od nich inne. Do takiej sytuacji zazwyczaj dochodzi w wieku szkolnym, czyli około 6. roku życia. Jeśli nasze dziecko jest wyjątkowo odporne na takie zaczepki i nie przejmuje się nimi, powinniśmy utwierdzać je w przekonaniu, że to nic takiego. Jeżeli jednak krytyka kolegów i dokuczanie jest dla dziecka bolesne i bardzo to przeżywa, nie powinniśmy bagatelizować problemu. Dla dobra dziecka, a w szczególności dla jego poczucia bezpieczeństwa, pewności siebie i akceptacji w grupie, należy szukać najlepszego rozwiązania.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Kompleks odstających uszu

W pierwszej kolejności powinniśmy wyleczyć dziecko z kompleksów, w które wpędzają je odstające uszy.  Poświęćmy dziecku czas na rozmowę, dowiedzmy się dlaczego jest mu przykro, co je denerwuje itd. Nie bagatelizujmy sprawy. Choć dla nas może być to błahostka, dla niego to kwestia życia lub śmierci. Nie wolno negować tego, co dziecko nam mówi, umniejszać problemu, mówić np. „to nic takiego”, „wydaje ci się” itd. W zamian wytłumaczmy, że każdy z nas się czymś wyróżnia. Wskażmy zalety wyglądu dziecka (np. gęste włosy, wysoki wzrost, piękne oczy). Na co dzień budujmy jego poczucie wartości, pewność siebie, samoakceptację. Nagradzajmy pochwałami nawet za drobne osiągnięcia. Inna sprawą jest budowanie tolerancji. Zwróćmy dziecku uwagę, że inność to domena każdego człowieka. Że odmienność jest czymś zupełnie normalnym i powinna być poszanowana.

Sprytny kamuflaż odstających uszu

Gdy nasze dziecko ma odstające uszy, możemy mu również pomóc proponując ukrycie defektu lub jego optyczne pomniejszenie. Gdy mamy syna, nie obcinajmy mu włosów na krótko, wybierzmy dłuższą fryzurę np. na pazia. Kupujmy mu również większe czapki, które zakamuflują duże i odstające uszy. Jeśli problem z uszami ma córka, wybór fryzur jest o wiele większy. Czasem wystarczy rozpuszczanie długich włosów albo związywanie ich w taki sposób, by nakrywały uszy. Możemy również zakładać dziewczynce bawełniane opaski, które są bardzo modnym dodatkiem do ubrania.

Przeczytaj również: Czy przekłuwanie uszu małym dziewczynkom to okaleczanie?

Operacja odstających uszu

Chirurgiczna korekcja uszu u dziecka to ostateczność. Większość lekarzy zaleca przeczekanie okresu dziecięcego i świadome podjęcie decyzji, gdy dziecko dorośnie. Po pierwsze dlatego, że u dzieci odbywa się intensywny wzrost chrzęstny, a zabieg może spowodować jego zatrzymanie. Po drugie dlatego, że bywa i tak, że większe kompleksy z powodu odstających uszu u dziecka mają sami rodzice i to oni zmuszają dzieci do tak drastycznych rozwiązań. Dlatego, nim zdecydujemy się na interwencję chirurgiczną, jaką jest operacja odstających uszu, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jest to niezbędne dla dobra dziecka?

Dobrze wiedzieć

Kiedy można wykonać zabieg korekcji uszu u dziecka i ile kosztuje?

Zabieg korekcji uszu może być przeprowadzony już u 7-letniego dziecka. Zazwyczaj dziecko poddawane jest pełnej narkozie, chyba że jest dużo starsze, wtedy wystarczy znieczulenie miejscowe. Lekarz robi nacięcia za uszami i modeluje odpowiednio chrząstkę. Operację najlepiej przeprowadzać wiosną lub jesienią, gdy na zewnątrz nie ma skrajnych temperatur. Zabieg trwa około 2 godzin i nie jest refundowany. Kosztuje od 2 do 4,5 tysiąca złotych.

Czy domowe sposoby na odstające uszy są skuteczne?

Jeśli odstające uszy u dziecka są uwarunkowane genetycznie, próżno mieć nadzieję na ich samoistne zbliżenie do głowy. Nie pomogą żadne opaski i czapeczki zakładane na cały dzień noworodkowi. Tym bardziej, na nic się zda przyklejanie plastrami uszu do głowy, a  i o takich proponowanych metodach można przeczytać na internetowych forach. W przypadku lekkiej deformacji uszu (odstawanie, zagięcie) spowodowanym złym ułożeniem się dziecka w macicy, stosowanie czapeczek i opasek może przyśpieszyć powrót ucha do normalnego kształtu. Czasem bywa i tak, że odstające uszy u niemowląt są efektem szybszego od głowy rozrostu uszu. Na szczęście, w tej sytuacji dysproporcje z czasem zanikają i nie wymagają podejmowania żadnych działań.

Polecamy wideo: Otoplastyka czyli korekcja uszu u dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza