Starsze dziecko

Prezent wręczony uczennicom z okazji Dnia Kobiet to powód do kłótni między rodzicami? Okazuje się, że pretekst jest dobry jak każdy inny. Tym razem trójce klasowej oberwało się za pomysł, co podarować dziewczynkom z klasy. Mama Emilii dostrzega w nim wyłącznie negatywy.
Nasza czytelniczka Anita nie rozumie, dlaczego prezenty na Dzień Kobiet muszą tyle kosztować. W klasie jej córki składka jest wysoka, a zdaniem innych rodziców kwiatek dla nauczycielki to zdecydowanie za mało. - Co będzie dalej? - zastanawia się kobieta.
Grupy dla rodziców to temat-rzeka. Są tacy, którzy w ogóle nie są świadomi ich istnienia, inni wyłączają powiadomienia od razu po dołączeniu, jeszcze inni dzielą się wszystkim, co znajdą w sieci. Nasza czytelniczka Ania postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.
Dwulatek odkrywa swoją indywidualność i chce wyraźnie zaznaczyć swoje zdanie. Często krzyczy, tupie, a nawet rzuca się w geście sprzeciwu na podłogę i nie zamierza się ruszyć. Wielu rodzicom wydaje się, że już gorzej być nie może. Skoro przetrwali bunt dwulatka, to przetrwają wszystko. Okazuje się jednak, że ten wiek jeszcze mocniej sprawdza granice wytrzymałości rodziców.
Trójka dzieci bawiąca się w skateparku utknęła w jednej z atrakcji. Lód i śnieg uniemożliwiły im samodzielne wyjście z jednej atrakcji. Okazało się, że konieczna była pomoc, której udzielili funkcjonariusze policji.
Choć o ADHD mówi się coraz więcej, w wielu szkołach dzieci wciąż traktowane są jednakowo, nawet jeśli mają już diagnozę. To krzywdzące i izolujące dla dzieci, które mają zespół nadpobudliwości ruchowej. "Jeżeli powiesz, żebym usiadł prosto, będę musiał zaangażować cały mój umysł, żeby wykonać właśnie to zadanie" - tłumaczą dzieci w poruszającej kampanii o ADHD.
Kompleksy i problemy z akceptowaniem swojego wyglądu to coś, czego dzieci uczy społeczeństwo. Większość dziewcząt zaczyna uważać, że z ich ciałami jest coś nie tak już w szkole podstawowej. Jak się okazuje, początkiem traumy dość często bywają komentarze dorosłych. Podczas lekcji WF-u, w gabinecie lekarskim, podczas bilansów... O takiej historii opowiada Martyna Kaczmarek, uczestniczka programu Top Model.
Transseksualizm statystycznie dotyczy 1 na 30 tys. osób o płci biologicznej męskiej i 1 na 100 tys. osób o płci biologicznej żeńskiej. Nie ulega więc wątpliwości, że to rzadkie zjawisko. Rodziców tym bardziej martwi więc skala pojawiania się tematu transpłciowości w mediach, w serialach dla młodzieży, a nawet w bajkach dla dzieci. Czy to wszystko może skłaniać dziecko do dezaprobaty własnej płci?
Już w niemowlęctwie przypisujemy dzieciom pewne cechy charakteru. Jedne uznajemy za nieśmiałe i spokojne, inne za towarzyskie i wesołe... Nieco starszym maluchom często przypisujemy cechy takie jak upór, skłonność do roztargnienia czy bałaganiarstwo. Nie ma jednak co szufladkować własnego dziecka, bo jego charakter ukształtuje się znacznie później.
Coraz więcej mówi się o drogich prezentach, wystawnych przyjęciach, wymyślnych stylizacjach, a nawet zabiegach urodowych przed pierwszą komunią. To psucie dzieci - komentują niektórzy. To jednak nie jedyny problem. Jeśli stracimy czujność i rodzicielską wrażliwość, ucierpieć mogą zwłaszcza dziewczynki i ich poczucie własnej wartości.
Rodzicom zdarza się, że nie doceniają bezpieczeństwa, jakie daje ich dzieciom noszenie kasku w trakcie jazdy na ulubionym rowerze, czy hulajnodze. Tymczasem, jego ochrona jest niesamowita i może rzeczywiście ocalić zdrowie, a nawet życie dziecka. Ryzyko istnieje zawsze, chociażby przy pozornie bezpiecznej jeździe - zaznaczają eksperci.
Zamiast wyśmiewać wsparł kolegę bardzą mądrą radą. Każda mama marzy o takich przyjaciołach dla swojego dziecka. Kamera podejrzała rozmowę dwóch chłopców, która była niezwykle dojrzała, jak na ich wiek. To wzruszające, jakie wsparcie potrafią dawać sobie rówieśnicy, w czasach, w których mówi się o dużej ilości zła w grupach równieśniczych.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza