Wychowanie

Angażujemy dziecko w domowe obowiązki, aby nauczyć je odpowiedzialności i dbania o wspólną przestrzeń. Cieszymy się, gdy nam pomaga i chce nauczyć czegoś nowego. Jeżeli jednak pójdziemy o krok dalej i w każdej sytuacji będziemy liczyć na wsparcie naszego dziecka, może się okazać, że nasze zachowanie odbiera im dzieciństwo. Parentyfikacja to odwrócenie ról, do czego nigdy nie powinniśmy dopuścić.
Przykrych sytuacji, w których dziecko odczuwa fizyczny ból jest na co dzień cała masa. Upadek, uderzenie się czymś, skaleczenie mogą zdarzyć się wszędzie. Zimową porą tych okazji jest jeszcze więcej – na oblodzonych i zaśnieżonych chodnikach o wywrotkę łatwo nawet dorosłemu. Warto więc wiedzieć, jak mówić do dziecka, gdy spotka je taka przykra sytuacja. Poznaj kilka wspierających komunikatów, które dodadzą mu otuchy.
Wiele badań i obserwacji samych rodziców pokazuje, że dzieci, które spędzają długie godziny w żłobku lub przedszkolu, mają problemy z zachowaniem, głównie z agresją i tzw. nieposłuszeństwem. Do tej pory sądzono, ze przyczyną jest nieprawidłowa opieka na maluchami w placówkach edukacyjnych, jednak najnowsze badania pokazują zupełnie inna przyczynę.
Magdalena Boćko-Mysiorska, pedagożka, autorka książek dla dzieci i rodziców, w jednym ze swoich ostatnich postów na Instagramie poruszyła bardzo ważny temat. Radzi, jak w umiejętny sposób reagować, gdy pod adresem naszego dziecka padnie od kogoś z zewnątrz ocena: „Co za niegrzeczne dziecko!”. Ta wspierająca rada to cenna inspiracja dla każdego rodzica.
„Nie rozmawiaj z nieznajomymi” to najczęstsza przestroga, jaką rodzice chcą zaszczepić w swoich dzieciach. Dostrzegają bowiem zagrożenia, o których pociechy nie mają pojęcia. Naturalne jest, że chcą je przed nimi ochronić. Ta mama ma jednak niecodzienne podejście do bezpieczeństwa swoich córek i wcale nie mówi im, aby uważały na nieznajomych.
Własne dziecko jest dla nas najważniejsze. Kiedy ktoś zaczyna je krytykować, pierwszym odruchem jest chęć obrony i odparcie ataku. Istnieją jednak sposoby, które nie tylko pomogą zatroszczyć się o nasze dziecko, ale również ochronią naszą psychikę przed wybuchem złości.
Skupienie uwagi dziecka nie zawsze jest łatwe. Niekiedy prosimy, aby coś zrobiło lub po prostu na nas spojrzało, ale zwykle jest tak bardzo zajęte, że trudno mu się oderwać. Nauczycielka postanowiła skorzystać z "najprostszej metody świata", aby skupić na sobie uwagę swoich pierwszoklasistów. Możesz wypróbować te proste patenty w domu.
Zdenerwowane, płaczące, złe lub krzyczące dziecko przeżywa trudne emocje. Czasami jako rodzice wysyłamy je do pokoju, aby pobyło trochę w samotności. Chcemy tym samym dać mu czas na przemyślenie swojego zachowania, uspokojenie się i zebranie myśli. Tymczasem według pedagogów to najgorsze, co możemy dla niego zrobić.
Jak pomóc dziecku przeżyć śmierć bliskiej osoby? Jak je o tym poinformować? Jak wiadomość o śmierci kogoś bliskiego dostosować do wieku dziecka? Na te trudne pytania w poruszającej rozmowie odpowiada nasza ekspertka dr Ewa Zawisza-Wilk*, pedagog, terapeuta, autorka książki dla dzieci na temat śmierci i przemijania „Plasterki na tęsknotę".
Kiedy urodziłaś dziecko, podjęłaś decyzję, że nie chcesz wychowywać go tak, jak wychowywano ciebie. Mimo krytyki otoczenia, dalej szłaś pod prąd. W pewnym momencie przyszło jednak zwątpienie w tak obraną drogę. Nie jesteś w tym sama! Takie poczucie zdezorientowania odczuwa wielu współczesnych rodziców.
"Specjalny czas" to genialna rzecz, która może zmienić wasze życie. Jeśli masz wyrzuty sumienia, że nie poświęcasz dziecku wystarczająco dużo czasu, czujesz, że oddalacie się od siebie, to ratunek dla ciebie. Zobacz, czym jest "specjalny czas" i jak go przeżyć, żeby pomóc dziecku czuć się kochanym i bezpiecznym.
Jesteś matką i należy ci się szacunek nie tylko, ze strony dzieci, ale i ze strony partnera. Tymczasem wiele z nas nie potrafi go wyegzekwować. Jak to zrobić? Choć zabrzmi to dziwnie: nie zapominając o sobie i swoich potrzebach, czyli stawiając granice i mówiąc czasem dziecku "nie".

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza