Wychowanie

"Rada teściowej skończyła się dla mojego dziecka katastrofalnie" - zdradza nam nasza czytelniczka, będąca mamą 7-letniego chłopca. Jej syn posłuchał się babci, co na całą rodzinę, oprócz seniorki, sprowadziło niemałe kłopoty. A mogło być jeszcze gorzej, jak podkreśla mama małego Antka.
Chyba każdej z nas zdarzyło się powiedzieć coś, czego już po chwili żałowałyśmy. W emocjach wypowiadamy wiele słów, czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo mogą wpłynąć na drugą osobę. Szczególnie powinnyśmy zastanowić się nad tym, co mówimy dzieciom. Niektóre słowa mogą towarzyszyć im dłużej, niż byśmy tego chciały.
Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko miało dobry kontakt z rówieśnikami. Bardzo ważna przy tym jest skuteczna komunikacja, sygnalizowanie swoich potrzeb i mówienie o uczuciach. Tych 4 umiejętności społecznych warto nauczyć swoje dziecko. Dzięki nim nie usłyszysz więcej „Mamo, on się nie chce ze mną bawić”.
Chyba każdy rodzic zna te koszmarne poranki. Jeśli nie wyjdziemy zaraz z domu, to spóźnimy się do pracy. Tymczasem dziecko ubrane w buty i kurtkę nagle musi teraz, zaraz zrobić siku, abo nie chce założyć czapki. Tuż po zamknięciu drzwi okazuje się, że nie zabrało ze sobą ukochanego misia po którego trzeba wrócić. Brzmi znajomo? To znaczy, że ten tekst jest dla was.
Dzieci najchętniej zaraz po powrocie ze szkoły do domu spędzaliby czas przed ekranami telefonu, komputera czy telewizora. Rodzicom takie rozwiązanie się nie uśmiecha i robią wszystko, by zachęcić swoje pociechy do innych aktywności z rówieśnikami. Mamy dla was pięć, które potrafią wciągnąć dzieci bez reszty.
Szacunek wobec dzieci jest ważny. Szczególnie, jeżeli chcemy, aby i one szanowały innych. Czy jednak każdy rodzic wie, czym tak naprawdę jest szacunek do dziecka? Jak możemy go wyrażać każdego dnia, aby nasza pociecha czuła się szanowana? Sprawdź, czy pamiętasz o podstawowych zasadach dotyczących szacunku wobec dziecka.
Nikt nie jest idealny. Przynajmniej nie non stop. Szczęśliwe dzieciństwo to wcale nie to, w którym rodzic nie popełniał błędów. Dla naszych dzieci liczą się chwile pełne pozytywnych emocji, gdy czują się ważne, kochane, wspierane, gdy mogą podziwiać rodzica, gdy go lubią i dobrze czują się w jego towarzystwie. Oto kilka ważnych rzeczy, które zapamiętają z dzieciństwa.
Słowa potrafią głęboko ranić, ale także uskrzydlać. A te, które dzieci słyszą od swoich rodziców szczególnie. Z czasem to, co do dzieci mówimy, staje się ich wewnętrznym głosem i motorem do działania w dorosłym życiu. Dlatego bardzo ważne jest, by jak częściej mówić do nich właśnie te dobre rzeczy.
„Wychodzę tylko na chwilę” czy „nie będzie bolało, to tylko małe ukłucie” to kłamstwa, które wciąż powtarzamy dzieciom. Psycholog apeluje: „dzieci zasługują na prawdę”.
„Bunt 2-latka? Myślałam, że to bzdura. Ot zwykły etap rozwojowy, jak każdy inny zresztą. Okres niemowlęcy, gdy trzeba było wstawać co kilka godzin, a sen był przywilejem – to było dla mnie trudne. Tak przynajmniej mi się wydawało, bo od kilku tygodni mam wrażenie, że już dłużej nie wytrzymam” – pisze do nas rozgoryczona mama.
Moment zasypiania jest idealnym do tego, aby porozmawiać z dzieckiem o całym minionym dniu i podsumować, to co ważnego się w nim wydarzyło. Badania pokazują, że wracanie w rozmowie do wydarzeń z całego dnia ma bardzo dobry wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Jakie pytania najlepiej zadawać, by wzmocnić dziecko emocjonalnie?
Filozofia rodzicielstwa bliskości zdobyła w ostatnich latach rzeszę fanów wśród młodych rodziców. Podążanie jednak ślepo za jej założeniami, niejednego rodzica zaprowadziło w kozi róg. Psycholog Justyna Bejmert w jednym ze swoich postów na Instagramie punktuje 3 największe pułapki tej rodzicielskiej szkoły. Warto je znać, by wychowywać dziecko w tym nurcie i przy okazji nie zwariować.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza