Wychowanie

Wyjazd na wakacje zbliża się wielkimi krokami, a Ty zastanawiasz się, jak zorganizować dziecku czas, by się nie nudziło? Nic trudnego! Pamiętaj o zabawkach, dzięki którym nie będzie mowy o nudzie. Oto najlepsze zabawkowe hity, które warto zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd.
Niepokojące wypowiedzi dzieci czasem wywołują dreszczyk na plecach rodziców. Czy są tylko zbiegiem okoliczności?
Zachowania małych dzieci potrafią być irytujące. Często uznajemy je za bunty, zwyczajną upartość, badanie naszych granic. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wiele tych "problemów" to nic innego jak wołanie o zainteresowanie i potrzeba spędzenia wspólnego czasu. Które z typowych przyzwyczajeń dzieci to z pewnością prośba o okazanie miłości?
3-latek nie jest mini-dorosłym. Chociaż mówi wyraźniej, a nawet zaczyna wyrażać uczucia, radzenie sobie z pewnymi czynnościami, a nawet z własnymi emocjami, wciąż może stanowić dla niego niemały problem. Zobacz, z jakich "wymagań" od trzylatków lepiej zrezygnować, bo są ponad ich siły i aktualne umiejętności.
Czy małe dziecko powinno biegać nago po plaży? A jeśli tak, to do jakiego wieku? Wyjaśniamy, dlaczego trzeba podchodzić ostrożnie do tematu puszczania dziecka na golaska na plażę.
Dzieci wymagają, aby mieć je cały czas na oku. Niekiedy zwykły spacer z kilkulatkiem to niezwykła przygoda. Kiedy mamy do czynienia z więcej, niż jednym dzieckiem w tym samym wieku, spacer to nie lada wyzwanie. Jednak, czy wyprowadzanie dzieci na smyczy to dobry i jedyny sposób?
Bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy powinno być niezwykle istotne dla każdego rodzica. Niejeden opiekun zastanawia się czy lepiej przewozić pociechę w foteliku czy na podstawce. A może dziecko jest już za duże i powinno podróżować siedząc jak dorosły? Warto zapoznać się z przepisami prawnymi określającymi zasady przewozu dzieci.
Każde dziecko ma swoje obowiązki domowe - sprzątanie, wyrzucanie śmieci czy robienie zakupów. Okazuje się jednak, że coraz więcej rodziców płaci swoim pociechom za ich wykonanie! Czy to odpowiednia metoda wychowawcza?
Wizyta w sklepie budowlanym tej rodziny miała nieprzewidywany finał. Kto mógłby się spodziewać, że 4-latek, który opanował już korzystanie z toalety, wypróżni się do tej na wystawie? Zobacz, jak rodzice zareagowali na całą sytuację?
Karamy i wyciągamy konsekwencje, bo to najszybciej nasuwające się rozwiązanie problemów wychowawczych. Kto z nas nie stał w kącie, nie miał szlabanu na telewizor... Takie zachowania rodzicielskie znamy z własnego dzieciństwa i w złości, bez namysłu, często je stosujemy. Czy jednak to ma sens? W rzeczywistości takie metody przynoszą zamierzony skutek, ale na krótko. W działaniu długofalowym pogorszą zachowanie dziecka i utrudnią nam rodzicielską robotę. Dlaczego?
Jako rodzice nie zawsze zachowujemy się fair w stosunku do swoich dzieci. Zwłaszcza będąc z dzieckiem w towarzystwie powinniśmy szczególnie uważać, na to co mówimy o naszym dziecku i jak się wobec niego zachowujemy. Zebraliśmy 5 sytuacji, w których rodzice najczęściej zawstydzają swoje dzieci. Aby mieć dobre relacje ze swoją latoroślą, dobrze się z nimi zapoznaj!
Histeria u dziecka to dla rodziców koszmar. Kilkulatki w bardzo ekspresyjny sposób demonstrują swoje emocje. Nie mają jeszcze ukształtowanych mechanizmów samokontroli i dopiero uczą się wyrażać swoje odczucia w społecznie akceptowalny sposób. Co robić, gdy dziecko dobitnie wyraża złość, urządzając widowiskowe wręcz histerie? Przeczytaj, jak sobie radzić z histerią u dziecka.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza