Wychowanie

3-dniowa lub weekendowa nauka siusiania na nocnik – brzmi jak tytuł książki science fiction, ale jak przekonuje wielu specjalistów – to całkiem możliwe. Poznaj metodę, którą stosowało wiele pokoleń Amerykanek i którą teraz wypróbowują z sukcesem młode mamy.
Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie czekają na dzieci w internecie. Myślimy o tym jednak dopiero w kontekście starszaków. Często zapominając przy tym, że w sieci nic nie ginie, a zdjęcia naszego malucha mogą trafić w niepowołane ręce... Czy warto więc chwalić się wszystkimi momentami z jego życia, choćby były niezwykle zabawne i urocze?
Pozytywna edukacja seksualna jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Czasem jednak trudno rodzicom podejmować tematy dotyczące intymności. O tym, dlaczego jest to ważne oraz jak rozmawiać z dziećmi o penisie i waginie mówi seksuolog, Patrycja Wonatowska.
Rodzice od najmłodszych lat chcą dla dzieci wszystkiego, co najlepsze. Dlatego pozwalają maluchom na swobodną zabawę, rozwijają ich talenty, a także uczą samodzielności. Kiedy w związku z tym można pozwolić dzieciom na zabawę na dworze bez opieki rodzica? Kiedy to jest bezpieczne?
Słowa mają moc. Pewne zdania powtarzane przez rodzica w rozmowie z dzieckiem, co jakiś czas, mogą podziałać jak afirmacje. Dzieci słysząc je nabiorą pozytywnego przekonania na swój własny temat. A to da im pewność siebie i siłę psychiczną. Warto pamiętać o tym, jak wiele można osiągnąć mówiąc mądrze do dziecka.
Tata to wyjątkowa osoba w życiu każdego syna. Jego wsparcie i zrozumienie daje małemu chłopcu wszelkie instrumenty, by odważnie kroczyć przez całe swoje życie. Wychowanie chłopca na szczęśliwego człowieka, nie jest jednak takie proste, jakby mogło się zdawać. Jak wzmacniać jego poczucie wartości i pewność siebie? Mów mu codziennie tych 7 afirmujących zdań!
"Uspokój się", "nie przesadzaj", a czasem nawet "nie histeryzuj" - żadna z tych "rad" nie uspokoi nawet dorosłego. Tym bardziej więc nie podziała na dziecko. Zastanów się, jak się czujesz, gdy słyszysz takie słowa. Zignorowana? Poniżona? Więc nie mów tak do dziecka. Zwłaszcza, że są o wiele przyjemniejsze dla niego rady i słowa, które rzeczywiście pomogą ukoić nerwy.
Im mniej zabawek, tym więcej zabawy - do takich wniosków dojdzie każdy rodzic, który na jakiś czas zmniejszy liczbę klocków, autek czy lalek w swoim domu. Zrób tak i zobacz, jak wpłynie to na kreatywność twojego dziecka.
Fascynacje tego typu zwykle pojawiają się bez zachęty rodziców, utrzymują się stosunkowo długi czas i są realizowane z wielkim zapałem. Gdy oprócz mamy i taty zaczynają zauważać je inni, często to moment, w którym rodzice zaczynają się zastanawiać, czy tego typu pasja ma dobry wpływ na rozwój ich dziecka, czy jest wręcz przeciwnie?
Bycie mamą dziecka z autyzmem jest trudne. Spytaliśmy kilka mam o ich sposoby na to, aby poradzić sobie z tym niełatwym doświadczeniem. Oto 10 rzeczy, które według nich pomaga im przejść przez życie z małym autystykiem u boku.
Prawie 1/3 z nas uważa bicie dziecka za skuteczną metodę wychowawczą, a 60% nie widzi nic złego w dawaniu klapsów. Te statystyki pokazują, że przemoc wobec najmłodszych jest przez nas tolerowana i, co gorsza, często stosujemy ją wobec własnych dzieci. Dlaczego takie myślenie jest błędne i jakie skutki dla psychiki dziecka może mieć nawet niepozorny klaps?
Wszyscy mówili, że będzie łatwiej, bo dziecko będzie już coś rozumiało, bo będzie je można posadzić przed pudełkiem z klockami, bo będzie przesypiać noce... Zrozumiałam, że to bzdura już wtedy, gdy moje pierwsze dziecko skończyło 8 miesięcy. A potem było tylko gorzej.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza