Czy należy zmuszać dzieci do całowania cioci lub dziadków?

2021-10-29 12:18

Grzeczność wymaga, aby dziecko przywitało się z dziadkami i odwzajemniło uczucia cioć i babć. Czy na pewno? Czy wolno zmuszać dziecko do dawania buziaków krewnym, których widzi drugi raz w życiu?

Czy należy zmuszać dzieci do przytulania się do cioci lub dziadków?
Autor: Getty images Czy należy zmuszać dzieci do przytulania się do cioci lub dziadków?

Nadchodzą święta, zacznie się czas odwiedzin i rodzinnych uroczystości. Wasze dziecko spotka dawno niewidzianych wujków albo dziadków mieszkających na drugim końcu Polski. Trudno się… dziwić, że będzie atrakcją rodzinnej imprezy – dawno niewidziany „aniołek”, ukochany „królewicz”.... Maluch będzie rozchwytywany, ściskany i całowany.

Grzeczność wymaga, aby odwzajemnił uczucia cioć i babć. Czy na pewno? Czy wolno zmuszać dziecko do dawania buziaków krewnym, jeśli nie ma na to ochoty?

Spis treści

  1. Czy wolno zmuszać dziecko do dawania buziaków krewnym?
  2. Stawianie granic - nauka na przyszłość
  3. Co robić, gdy dziecko nie chce się całować z babcią?
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Czy wolno zmuszać dziecko do dawania buziaków krewnym?

Psychologowie twierdzą, że nie. Przytulanie ciotki lub wujka może wydawać się dobrymi manierami i oznaką dobrego wychowania, ale tak naprawdę jest łamaniem granic, do stawiania których ma prawo każdy z nas. Także, a może przede wszystkim tych cielesnych.

W końcu my dorośli nie pozwalamy, aby ktoś brał nas na kolana, tylko dlatego, że dawno się z nimi nie widzieliśmy. Skoro my nie chcemy nadmiernego spoufalania się z innymi, to dlaczego zmuszamy do tego dziecko? Zwłaszcza, że 34–latek może odczuwać w tym momencie także inne emocje, od których my już się uwolniliśmy, np. wstyd czy strach.

Stawianie granic - nauka na przyszłość

Ważnym aspektem jest również kwestia molestowania. Żyjemy w takich czasach, w których przypadki molestowania dzieci nie są odosobnione. Jeśli każemy dziecku przytulić się do wujka, który daje mu w prezencie czekoladę, to nie oczekujmy, że nie przytuli się do obcego mężczyzny, który kilka miesięcy później zaczepi go na ulicy.

Pamiętajmy też, że słowa: pocałuj ciocię na powitanie! są dla dziecka poleceniem. Zgodzi się bo wie, że niewykonanie poleceń rodziców zwykle prowadzi do mniejszych lub większych kłopotów. To sprawi, że w przyszłości nie będzie umiał ocenić, kiedy wolno powiedzieć mu „stop”, a kiedy nie.

Stawianie granic to dla dziecka nauka szacunku do własnego ciała, która może być mu przydatna w nastoletnim i dorosłym życiu.

Czytaj również: Całowanie noworodka w usta – nigdy tego nie rób i nie pozwalaj rodzinie!

PRZEMOC W RODZINIE: czy można ją powstrzymać?

Co robić, gdy dziecko nie chce się całować z babcią?

Nie ma nic złego w przytulaniu i całowaniu się z bliskimi. To naturalny odruch wynikający z potrzeby bliskości i właśnie dlatego wybór, czy maluch przywita się z babcia, czy nie, należy do niego. Oczywiście, powinniśmy wymagać, by przedszkolak powiedział jej grzecznie dzień dobry, ale to, czy padnie jej w ramiona zależy od tego, jak bardzo ją kocha i jak bardzo się za nią stęsknił.

A co zrobić, gdy rodzina biegnie z uściskami  do dziecka na przywitanie? Jeśli będziesz wystarczająco szybka, może zdążysz zapytać dziecko na głos: chcesz się przytulić do cioci? Jeśli usłyszysz, że nie, zaproponuj i dorosłym, i maluchowi przybicie "piątki" na powitanie albo zrobienie "zółwika".

Pamiętaj!

  • Naucz dziecko, że nie musi okazywać uczuć (wchodzić w kontakt fizyczny) z nikim – także z krewnymi – jeśli tego nie chce.
  • Wyjaśnij, że nie musi się przytulać, aby kogoś zadowolić lub podziękować za prezent.
  • Jeśli twoje dziecko nie jest na tyle odważne, aby samo powiedzieć „nie”, porozmawiaj z krewnymi i poproś, by nie zmuszali malca do czułości.
  • Wyjaśnij dziecku, że czasem stawianie przez nie granic może spotkać się z niezadowoleniem dorosłych, ale to nie jest jego wina: nie może czuć dyskomfortu tylko po to, aby inny czuli się dobrze.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza