Co robić, gdy dziecko celowo wstrzymuje siusianie? Dlaczego dziecko to robi?

2020-10-02 11:50

Zwykle dzieci zapominają o potrzebach fizjologicznych, gdy są czymś pochłonięte np. zabawą. Czasami jednak celowe wstrzymywanie moczu może wiązać się z chorobą, wadami anatomicznymi lub zaburzeniami emocjonalnymi. Co robić, gdy dziecko wstrzymuje siusianie?

Co robić, gdy dziecko celowo wstrzymuje siusianie? Dlaczego dziecko to robi?
Autor: Getty images Co robić, gdy dziecko celowo wstrzymuje siusianie?

Gdy dziecko wstrzymuje siusianie, nie jest to dobry objaw. Zbyt długie trzymanie moczu to niezdrowy nawyk, który może powodować poważne problemy. Wstrzymywanie siusiania u dziecka może negatywnie odbijać się na jego samopoczuciu oraz zachowaniu.

Chociaż najczęściej związane jest z tym, że maluch nie chce oderwać się od czynności, którą wykonuje np. oglądanie bajki lub innej zabawy, to może powodować ból i prowadzić do rozwoju chorób układu moczowego. Istotne jest, aby rodzice jak najszybciej zauważyli takie postępowanie u dziecka i szybko pozbyli się tego szkodliwego nawyku wstrzymywania siusiania.

Spis treści

  1. Co robić, gdy zauważysz, że dziecko wstrzymuje mocz?
  2. Co zrobić, gdy dziecko wstrzymuje siusianie w trakcie odpieluchowania?
  3. Co robić, gdy dziecko wstrzymuje siusianie, bo odczuwa ból…

Co robić, gdy zauważysz, że dziecko wstrzymuje mocz?

Zdrowe dziecko powinno oddawać mocz kilka razy dziennie, a jego częstotliwość zależna jest m.in. od ilości wypijanych płynów. Jeśli twoje dziecko celowo wstrzymuje mocz, należy sprawdzić, dlaczego nie opróżnia pęcherza moczowego.

W przypadku, gdy jest np. zajęte zabawą, warto mu przypomnieć o tym, aby skorzystał z toalety. Dziecko może wstrzymywać oddawanie moczu, gdy np. bawi się wspólnie z innymi dziećmi na placu zabaw, w przedszkolu itp. Warto uczyć malucha, że w każdej chwili może wyjść i skorzystać z toalety.

Rodzice mogą zachęcać dziecko do zrobienia przerwy w zabawie, a także do tego, że jeśli nie ma ich w pobliżu, a maluch chce iść do łazienki, to zawsze może poprosić o pomoc kogoś zaufanego (np. panią z przedszkola).

Ważną przyczyną wstrzymywania moczu u dzieci jest także to, że dzieci unikają korzystania z toalet, innych niż te w ich domach. Jeśli dziecko nie chce korzystać z toalety w miejscu publicznym, warto go wspierać w zmianie decyzji i np. wyposażyć w wielorazową nakładkę na sedes lub foliowe, jednorazowe nakładki.

Postawienie na wygodę dziecka może pomóc w przełamaniu się przed korzystaniem z toalety w przedszkolu, sklepie lub w innych miejscach. Warto wiedzieć, że wstrzymywanie siku w publicznych toaletach może wynikać np. z obawy przed zatrzaśnięciem. Wtedy istotne jest, by dziecko wykonywało tę czynność z pomocą drugiej osoby.

Co zrobić, gdy dziecko wstrzymuje siusianie w trakcie odpieluchowania?

Jeśli do tej pory dziecko korzystało z pieluszki, to na początku nauki korzystania z nocnika lub toalety mogą pojawić się takie reakcje, jak wstrzymywanie moczu. Rodzic może zauważyć, że dziecko chce zrobić siku, ale wzbrania się przed tym, przebiera nóżkami, ma gorsze samopoczucie itd.

Należy przy tym pamiętać, że nauka nocnikowania wymaga czasu i cierpliwości. Na początku warto zapoznać dziecko z toaletą i to najlepiej w formie zabawy. Można pozwolić dziecku np. spuścić wodę, zobaczyć, jak odpływa, posadzić je na desce sedesowej, pozwolić rozwinąć papier toaletowy itd. To samo dotyczy dzieci, które będą uczyły się korzystania z nocnika. Można pozwolić dziecku wybrać nocnik, pobawić się nim itp.

Jeśli w trakcie odpieluchowania występują trudności, można posiłkować się specjalnymi książeczkami, które oswajają dziecko z tą czynnością. Można także zdecydować się na wspólny zakup bielizny np. z bohaterem ulubionej bajki. Warto także pokazać dziecku, że ono teraz zamienia pieluszkę na majtki, a taką samą bieliznę noszą też dorośli.

Wstrzymywanie siusiania może wynikać także z tego, że dziecko jest zbyt spięte. Niektórzy rodzice sadzają malucha na sedes, co już dla niektórych pociech może być straszne. Chociaż dorośli mogą nie widzieć w tym nic, co może wywoływać lęk, to dziecko może obawiać się np. tego, że spadnie.

Dlatego też, jeśli widzisz, że dziecko jest spięte i celowo wstrzymuje mocz, siedząc na toalecie, warto sprawdzić, czy tak samo będzie zachowywało się na tradycyjnym nocniku. Jeśli dziecko będzie wolało jednak korzystać z sedesu, przydatne okazują się też podesty, na których maluch może wygodnie usiąść i oprzeć nóżki.

Jeśli jednak żadne sposoby nie działają i dziecko wstrzymuje siusianie, warto przyjąć, że może jeszcze nie jest gotowe na odpieluchowanie. Jeśli nie jest się tego pewnym, można porozmawiać z lekarzem pediatrą, który zna dziecko i pozwoli podjąć właściwą decyzję.

Co robić, gdy dziecko wstrzymuje siusianie, bo odczuwa ból…

Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których regularne i celowe wstrzymywanie moczu może prowadzić do złego samopoczucia, infekcji, stanów zapalnych, a nawet poważnych chorób.

Jeśli jednak twoje dziecko wstrzymuje siusianie, dowiedz się, czy powodem takiego zachowania nie jest towarzyszący czynności dyskomfort. Niektóre dzieci podczas oddawania moczu mogą czuć ból, pieczenie, kłucie, a także ból brzucha i dolnej części pleców. Takie objawy mogą wskazywać na schorzenia układu moczowego.

Wśród nich może znaleźć się np. zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa, infekcje układu moczowego, infekcje intymne oraz wiele innych. W tej sytuacji zawsze, gdy dziecko skarży się na uciążliwe objawy i wynikające z nich wstrzymywanie oddawania moczu, konieczna jest wizyta u lekarza.

Czytaj również:

Trening czystości

Moczenie nocne u dzieci: co robić, gdy dziecko wciąż siusia w nocy?

Zdarza ci się siusiać "na Małysza"? Przestań to robić - szkodzisz swojemu zdrowiu!

Nietrzymanie moczu u dzieci powyżej 3. roku życia. Moczenie dzienne: przyczyny i leczenie

Częstomocz u dziecka. O czym świadczy częstomocz i jakie choroby może sygnalizować?

Infekcje układu moczowego: objawy, leczenie, zapobieganie u dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza