Można je zdiagnozować nawet rok po narodzinach. Oto objawy dziecięcego porażenia mózgowego

2023-02-09 16:58

Mózgowe porażenie dziecięce najczęściej wynika z komplikacji w trakcie porodu i niedotlenienia mózgu, które powodują. Ale rozpoznanie tej choroby diagnozuje się w pełni między 12. a 24. miesiącem życia.

Dziecko na wózku inwalidzkim
Autor: Getty images Można je zdiagnozować nawet rok po narodzinach. Jakie są objawy dziecięcego porażenia mózgowego?

Mózgowe porażenie dziecięce to grupa zaburzeń neurologicznych, które pojawiają się w okresie niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie. Jego skutkiem są problemy z poruszaniem się i koordynacją mięśni. 

Najczęściej przyczyną porażenia mózgowego są komplikacje do których dochodzi w trakcie porodu. Ale mimo to, objawy choroby mogą być na początku niezauważalne. Specjaliści oceniają, że porażenie mózgowe diagnozuje się do 24. miesiąca życia dziecka

Spis treści

  1. Co powoduje dziecięce porażenie mózgowe? 
  2. Kiedy diagnozuje się dziecko w kierunku MPD?
  3. Jakie są objawy mózgowego porażenia dziecięcego?
  4. Kiedy wzrasta ryzyko porażenia mózgowego? 
Kamil Czeszel - zwycięzca debiutów: niepełnosprawność mi nie przeszkadza

Co powoduje dziecięce porażenie mózgowe? 

Przyczyną mózgowego porażenia dziecięcego (MPD) są problemy z układem nerwowym. Do  uszkodzenia niektórych obszarów mózgu może dojść w okresie życia płodowego, ale częściej jest to wynik komplikacje w czasie porodu, które powodują niedotlenienie mózgu i w konsekwencji jego uszkodzenie. 

Tego rodzaju problemy są nieodwracalne, powodują trwałą niepełnosprawność, ale też nie nasilają się wraz z wiekiem. 

Kiedy diagnozuje się dziecko w kierunku MPD?

Objawy mózgowego porażenia dziecięcego zwykle pojawiają się w pierwszych kilku miesiącach życia, ale zdaniem specjalistów, pełna diagnoza następuje zwykle później - między 1. a 2. rokiem życia. W rzadkich przypadkach dzieci z bardzo łagodnymi postaciami MPD mogą zostać zdiagnozowane dopiero w wieku 4–5 lat.

Pierwszymi sygnałami, które mogą zwiastować ten problem jest opóźnienia rozwojowe: dziecko nie siada, nie raczkuje, nie chodzi w tym czasie, co rówieśnicy. Jeśli takie dziecko trafi do specjalisty, ten zacznie obserwować także inne parametry - jak napięcie mięśniowe i postawę ciała malucha, np. jego symetryczne ustawienie.  

Czytaj również: Nie porównuj, nie wymuszaj. Dlaczego lepiej pozwolić dziecku na rozwój we własnym tempie?

Kiedy dziecko siada, chodzi i mówi? Sprawdź przybliżony kalendarz umiejętności

Jakie są objawy mózgowego porażenia dziecięcego?

Dokładna diagnoza należy do specjalisty, ponieważ samo opóźnienie w rozwoju ruchowym nic nie znaczy: bardzo wiele dzieci rozwija się prawidłowo, ale nieco wolniej, a tabele z wiekiem, w którym dziecko powinno osiągać kolejne kroki milowe  już dawno nie są wyznacznikiem prawidłowego rozwoju dziecka

Mimo to lekarze zaczynają uważniej przyglądać się niemowlęciu, które: 

  • w wieku poniżej 6 miesięcy nie unoszą głowy, gdy są podnoszone z leżenia na plecach, ich ciało wydaje się bardzo miękkie lub bardzo sztywne (napięcie mięśni), trzymane na rękach prężą się, a po podniesieniu ich nóżki stają się sztywne lub krzyżują się (dzieci z MPD często mają napięte mięśnie i spastyczne, nieskoordynowane wzorce ruchowe).
  • w wieku powyżej 6 miesięcy nie potrafią przewrócić się z boku na bok, nie umieją podnieść rąk do ust, złączyć ich czy rozprostować piąstek.
  • powyżej 10. miesiąca raczkują niesymetrycznie, np. ciągnąc za sobą nóżkę, poruszają się na pośladkach i nie umieją stać nawet gdy są podtrzymywane.   

Kiedy wzrasta ryzyko porażenia mózgowego? 

Uszkodzenie mózgu występujące w okresie okołoporodowym (czyli w ciąży i w czasie porodu) odpowiada za około 92% przypadków mózgowego porażenia dziecięcego.

Ryzyko pojawia się, gdy poród jest skomplikowany, a w jego trakcie konieczne jest użycie kleszczy czy wykonanie nagłej cesarki, dziecko ma problemy z dotlenieniem przed lub w trakcie porodu lub trudności w oddychaniu po urodzeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza