Owsiki - objawy owsików, leczenie i zapobieganie owsicy u dzieci

2021-07-13 10:45

Owsiki to robaki pasożytnicze, które u dzieci występują naprawdę często. Objawy owsików u dziecka to głównie świąd w okolicy odbytu, rozdrażnienie, problemy ze snem i brak apetytu. Zdarza się, że owsiki widać gołym okiem w kale dziecka. Na szczęście owsica daje się ławo wyleczyć, należy tylko wiedzieć jak walczyć z pasożytami. Zobacz, jak pozbyć się owsików?

Owsiki jak wygląda owsik
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Co to są owsiki i jak wyglądają?
 2. Objawy owsików u dzieci
 3. Zapobieganie owsikom u dzieci
 4. Diagnoza owsicy  
 5. Leczenie owsicy
 6. Domowe sposoby pomogą w leczeniu owsicy

Owsiki to robaki pasożytnicze najczęściej atakujące dzieci. Zdarzają się także u dorosłych, którzy nie dbają wystarczająco o higienę rąk. Owsica zagraża również osobom pracującym na co dzień z dziećmi: nauczycielom, pracownikom szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowym oraz sprzątaczkom. Leczenie pasożytów wymaga kuracji zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Podpowiadamy, jak pozbyć się owsików!

Co to są owsiki i jak wyglądają?

Owisiki to pasożyty z grupy nicieni. To podłużne robaki w kolorze białym, pół-transparentnym. Samica ma około 1 cm długości i 4 mm szerokości, natomiast samiec jest znacznie mniejszy i trudno go dostrzec gołym okiem.

Owsiki zaczynają swoje życie w jelicie cienkim, skąd przemieszczają się najpierw do jelita krętego, a później do ślepego. Tu się żywią i osiągają dojrzałą postać. Dorosłe samice wędrują nocą w kierunku odbytu, aby złożyć tam jajeczka. Wydostają się na zewnątrz i pełzają po skórze krocza. Dziecko zaczyna się drapać, co powoduje przenoszenie zakażenia.

Larwy owsików u dzieci, jak i u dorosłych, wylęgają się już po 6 godzinach i wracają przez jelito grube do jamy brzusznej. Samica owsika, choć żyje tylko od 20 do 30 dni, może złożyć jednorazowo aż 11 tysięcy jaj.

Czytaj też: Jak pobrać próbkę do badania kału u dziecka?

Jakie choroby może przynieść dziecko z przedszkola?

Co zrobić, gdy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Objawy owsików u dzieci

Czasami zakażenie owsikami u dziecka nie daje żadnych objawów, szczególnie jeśli mamy do czynienia z owsikami u niemowląt. Najczęściej jednak owsiki wywołują dokuczliwe swędzenie w okolicy odbytu, co wywołuje niespokojność, a czasem moczenie nocne u dzieci, a nawet miewają kłopoty w szkole, bo nie mogą się skoncentrować.

Nie mają także apetytu i zwykle słabo przybierają na wadze. U dziewczynek larwy owsików mogą wywołać stan zapalny pochwy, zapalenie macicy oraz jajowodów.

Dojrzałe pasożyty gnieżdżą się też w wyrostku robaczkowym i mogą być przyczyną jego stanu zapalnego. Najniebezpieczniejsze powikłania powodują owsiki, które przedostaną się do jamy otrzewnowej i tam utworzą guzy, tzw. ziarniniaki.

Pojedyncze larwy owsików trudno zauważyć, ale kiedy rozmnożą się nadmiernie, w kale dziecka wyraźnie widać białe, żwawo ruszające się jednocentymetrowe robaki.

WAŻNE! Jeśli zobaczysz objawy owsicy, idź natychmiast z dzieckiem do pediatry.

Zapobieganie owsikom u dzieci

 • Myj ręce po powrocie do domu, przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety; dopilnuj, aby dzieci robiły to samo.
 • Obcinaj dzieciom krótko paznokcie.
 • Zniechęcaj dzieci do obgryzania paznokci, oblizywania palców, trzymania w ustach długopisów.
 • Podmywaj dzieci rano i przed snem wodą z mydłem.
 • Szoruj zabawki mydłem i płucz pod bieżącą wodą, zwłaszcza te wynoszone na podwórko.

Diagnoza owsicy  

Lekarz powinien zlecić wykonanie tzw. wymazu na owsiki. Jak robi się wymaz? Z okolicy odbytu specjalną pałeczką zakończoną zwilżonym celofanem pobiera się wydzielinę do badania pod mikroskopem. Bada się również kał, aby wykluczyć obecność innych pasożytów. Wymaz na owsiki u dziecka najlepiej pobrać rano zaraz po przebudzeniu, przed wypróżnieniem. Wymaz na owsicę wykonuje się za pomocą taśmy celofanowej lub przylepca celofanowego.

Leczenie owsicy

Przy wykryciu owsików u dziecka leczeniu muszą się poddać wszyscy w domu. W zależności od preparatu kurację powtarza się po 7, 15 lub 20 dniach. Po niej z reguły robi się znów wymaz. Jeżeli dziecku dokucza tylko swędzenie, trzeba je podmywać wodą z mydłem i osuszoną skórę smarować kremem.

Gdy doszło do zapalenia, nie używamy mydła, ponieważ podrażnia, ale stosujemy nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu. Potem nie wycieramy skóry, tylko delikatnie ją osuszamy. Możemy zastosować zasypkę pudrową.

W jadłospisie rodziny trzeba zwiększyć ilość pokarmów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców. Regularne wypróżnienia pozwolą bowiem szybciej się pozbyć owsików i ich larw.

Czytaj: Lamblie u dzieci: objawy i leczenie lambliozy

Naturalne sposoby na odrobaczanie dzieci

Wszy w przedszkolu. Co robić, gdy w przedszkolu panuje wszawica?

Domowe sposoby pomogą w leczeniu owsicy

Aby pozbyć się owsików, do leczenia przepisanego przez lekarza dołącz poniższe zalecenia:

 • Dzieci nie powinny spać z dorosłymi
 • Bieliznę osobistą zmieniamy codziennie
 • Na noc zakładamy dziecku obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie
 • Nocną bieliznę codziennie pierzemy
 • Ręczniki i ścierki kuchenne co dzień gotujemy i prasujemy
 • Meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro; a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę

miesięcznik "Zdrowie"

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza