Płyny do higieny intymnej dla dziewczynki - czym się różnią od "dorosłych"?

2021-12-29 9:43

Płyny do higieny intymnej dla dziewczynek bez problemu można znaleźć w aptekach czy sklepach z kosmetykami. Czy jednak są niezbędnymi środkami codziennej pielęgnacji miejsc intymnych dziewczynek? Wyjaśniamy, czym się różnią od płynów do higieny intymnej dla kobiet.

Płyny do higieny intymnej dla dziewczynki - czym się różnią od dorosłych?
Autor: Getty images Płyny do higieny intymnej dla dziewczynki - czy warto je kupować?

Higiena intymna u dziewczynki to podstawa. Nie można o niej zapominać czy ją zaniedbywać. Czy jednak niemowlęta płci żeńskiej i dorastające już dziewczynki potrzebują specjalnych płynów do higieny intymnej do codziennej pielęgnacji? Zdaniem lekarza, niekoniecznie. Podpowiadamy, jak dbać o miejsca intymne dziewczynek i czy używać płynów do higieny intymnej dla dziewczynek.

Spis treści

  1. Jak powinna wyglądać higiena intymna u dziewczynek?
  2. Czy potrzebne są płyny do higieny intymnej dla dziewczynek?
  3. Czym różnią się płyny do higieny intymnej dla dziewczynek od dorosłych płynów?
  4. Wybierz najlepszy płyn do higieny intymnej dla dzieci

Jak powinna wyglądać higiena intymna u dziewczynek?

Miejsca intymne niemowląt płci żeńskiej oraz dorastających dziewczynek powinny być myte regularnie. W przypadku niemowląt przemywanie miejsc intymnych jest koniecznie przy każdej zmianie pieluszki.

Ze względu na budowę narządów płciowych są one dużo bardziej narażone na zanieczyszczenia niż miejsca intymne chłopców. Pomiędzy wargami sromowymi mogą zbierać się resztki moczu, kału, a także pot.

Może się wydawać, że w tym wypadku wystarczy szybkie oczyszczenie miejsc intymnych specjalnymi nawilżonymi chusteczkami. Okazuje się jednak, że jest to błąd.

Wielu pediatrów uważa, że chusteczki powinny być stosowane jedynie poza domem, natomiast na co dzień w domu należy przemywać miejsca intymne niemowlaka czystą wodą. Można zrobić to zarówno pod bieżącą wodą z kranu, jak i przy pomocy namoczonych wodą wacików.

Najważniejszy jednak jest tu kierunek podmywania - ruch podczas mycia zawsze musi być wykonywany z góry na dół (czyli od wzgórka łonowego w kierunku odbytu). Nie można także zapominać o odchylaniu warg sromowych oraz niemyciu głębszych sfer intymnych.

Oczywiście też też pamiętać o higienie intymnej u dorastających dziewczynek, które już nie noszą pieluszek. Mimo że ich miejsca intymne nie wymagają przemywania kilka razy dziennie, to jednak raz dziennie powinny być dokładnie myte. Pediatrzy upominają, że u dorastających dziewczynek należy przemywać okolice pośladków, krocza oraz warg sromowych.

Czytaj również: Nim pojawi się pierwsza miesiączka: porady dla mamy

Pierwsza miesiączka: porady dla dziewczyn

Płyny do higieny intymnej mogą szkodzić zdrowiu?

Higiena miejsc intymnych

Czy potrzebne są płyny do higieny intymnej dla dziewczynek?

Okazuje się, że w przypadku higieny intymnej dorastających dziewczynek sprawa wygląda niemal tak samo, jak w przypadku niemowlaków. Oczywiście dziewczynki nie wymagają tak częstego mycia, ale pediatrzy zwracają uwagę, że do mycia narządów płciowych wystarczy sama woda bez dodatku specjalnego płynu do higieny intymnej.

Lekarze zezwalają za to na stosowanie tego samego płynu lub żelu, który jest używany do mycia pozostałych części ciała. Ważne jednak, aby taki płyn nie podrażniał delikatnych miejsc intymnych, dlatego powinien być pozbawiony barwników, perfum czy konserwantów.

Takie zadania spełniają płyny do higieny intymnej dla dziewcząt, które z reguły pozbawione substancji zapachowych, barwników, silnych detergentów i innych podrażniających składników.  

Czym różnią się płyny do higieny intymnej dla dziewczynek od dorosłych płynów?

Oczywiście używanie płynów do higieny intymnej dla dziewczynek nie jest zabronione. Czasem nawet trzeba je stosować, gdy już doszło do zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie. Wtedy specjalny płyn do higieny intymnej może być pomocny w czasie codziennej pielęgnacji.

W sklepach czy w aptekach nie brakuje produktów skierowanych do najmłodszych. Istotne jest jednak to, żeby nigdy nie myć miejsc intymnych dziecka płynami dla dorosłych kobiet. Produkty te mają zupełnie inne pH, a ich odczyn jest kwaśny.

Niedojrzałe płciowo dziewczynki ze względu na niski poziom estrogenu mają pH obojętne lub zasadowe. Kwaśny odczyn może podrażnić miejsca intymne dziecka, zaburzyć jego naturalne pH, a tym samym mikroflorę pochwy. To może skutkować podatnością na infekcje miejsc intymnych. Właśnie dlatego zawsze trzeba wybierać produkty, które są skierowane dla dzieci.

Płyny do higieny intymnej muszą być łagodne i powinny posiadać delikatne właściwości myjące. Warto wybierać produkty, które mają naturalne składy, nie zawierają parabenów, a przy okazji się hipoalergiczne. Dzięki temu mogą być używane również przez dziewczynki z atopowym zapaleniem skóry.

Szukając odpowiedniego płynu do higieny intymnej dla dziewczynki, warto też przyjrzeć się, czy zawiera kwas mlekowy. To właśnie jego dobroczynne bakterie chronią narządy intymne przed zmianą pH i przeciwdziałają namnażaniu się bakterii. Płyn może także zawierać nawilżające składniki, takie jak pantenol, bisabolol oraz glicerynę. Te składniki mają również działanie łagodzące.

Używając płynów do higieny intymnej podczas pielęgnacji miejsc intymnych dziewczynek, zawsze należy dokładnie spłukać kosmetyk. Nigdy nie powinny zostać nawet jego śladowe ilości na skórze, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i wysuszenia miejsc intymnych. Większość płynów do higieny intymnej dla dziewczynek można stosować od 3. roku życia.

Czytaj również: Infekcje intymne u dziewczynek

Zakażenie układu moczowego. Objawy i leczenie zapalenia układu moczowego u niemowląt

Wybierz najlepszy płyn do higieny intymnej dla dzieci