Skąd się biorą białe plamki na mleczakach? Jak się ich pozbyć?

2021-11-18 11:11

Bardzo często do gabinetu zgłaszają się rodzice wraz z dziećmi, u których zauważyli żółte, brunatne lub nawet czarne plamki na zębach. Na białe plamy często nie zwracają uwagi, myśląc, że jest to normalne, a niestety tak nie jest. Co oznaczają białe plamki na mleczakach i jak się ich pozbyć?

 Skąd się biorą białe plamki na mleczakach? Co oznaczają? Jak się ich pozbyć?
Autor: Getty images Skąd się biorą białe plamki na mleczakach? Co oznaczają? Jak się ich pozbyć?

Warto wiedzieć, że białe plamki na zębach mlecznych, ale także i stałych nie są normą i wymagają kontroli stomatologa. Skąd się biorą i czy są groźne? Poniżej znajdziesz najczęstsze powody powstawania białych odbarwień na zębach, a także dowiesz się, jak im zapobiegać i co zrobić, żeby ich nie było.

Spis treści

  1. Białe plamki na zębach z powodu niedoborów
  2. Białe plamki na zębach wywołane fluorozą
  3. Nieprawidłowa higiena i inne przyczyny białych plamek na mleczakach
  4. Jak leczyć białe plamki na zębach?
Jak dbać o zęby dziecka

Białe plamki na zębach z powodu niedoborów

Białe plamki na zębach powstają w wyniku niedoboru różnych pierwiastków w diecie dziecka. Do tych pierwiastków należy np. wapń, który jest pierwiastkiem odpowiadającym za mineralizację kości i zębów.

Białe plamki powstające w wyniku niedoboru wapnia, świadczą o postępującym procesie odwapnienia szkliwa i przez dentystów traktowane jako stan przed próchnicowy, czyli że w tym miejscu, łatwiej niż w innych, rozwinie się próchnica. Niedobór wapnia w diecie to najczęstsza przyczyna białych odbarwień na zębach mlecznych.

Czytaj również: Przebarwienia na zębach u dziecka: przyczyny i zapobieganie przebarwieniom

Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Białe plamki na zębach wywołane fluorozą

Inną przyczyną powstawania białych przebarwień na zębach u dzieci może być fluoroza, czyli zbyt duża ilość fluoru w organizmie. Fluor odpowiada za mineralizację zębów oraz aktywnie zwalcza bakterie próchnicotwórcze. Dlatego tak chętnie i często stosowany jest w preparatach do higieny jamy ustnej. Poza tym naturalnie występuje w rybach, herbacie a także wodzie płynącej z naszych kranów.

Zbyt duża ilość fluoru w organizmie dziecka pokazuje się właśnie jako białe plamy na dziecięcych zębach. Natomiast w tym przypadku nie są traktowane jako stan przed próchnicowy, a jedynie wpływają na estetykę uśmiechu malucha.

W tym miejscu należy podkreślić, że używanie pasty z fluorem w odpowiednich dawkach i o odpowiednim stężeniu nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia fluorozy, a w czasie kontroli stomatologicznej, dentysta zweryfikuje czy plamy na zębach są wynikiem zbyt dużej ilości fluoru.

Nieprawidłowa higiena i inne przyczyny białych plamek na mleczakach

Białe przebarwienia na zębach, zlokalizowane przy dziąsłach to wynik nieprawidłowej higieny. Są to niedomywane miejsca w których zalega płytka nazębna, która powoduje demineralizację, czyli odwapnienie szkliwa, zazwyczaj odwracalne.

Białe plamy na zębach to także hipoplazja, czyli niedorozwój szkliwa. Powstaje, gdy z powodu nieodpowiedniej diety bądź chorób układu pokarmowego, organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Niedobory witamin A, D, C i K oraz minerałów takich jak wapń, magnez czy fluor.

Niedobory mogą również wynikać z przebytych chorób zakaźnych wieku dziecięcego (m.in. różyczki, krztusćca, odry) albo chorób gruczołów wydzielniczych (tarczycy, trzustki czy przysadki mózgowej).

Warto wiedzieć, że białe plamki na zębach powstałe w wyniku niedorozwoju szkliwa stanowią również sygnał do badania pod kątem celiakii. Ryzyko hipoplazji szkliwa jest szczególnie wysokie w pierwszych latach życia malucha.

Formują się wtedy zęby stałe, które nie są jeszcze odpowiednio zmineralizwane, a przez to podatne na różne dolegliwości jak: nadwrażliwość, kruchość czy próchnica. Dlatego niedorozwój szkliwa traktuje się jako stan wymagający specjalistycznego leczenia stomatologicznego.

Czytaj również: Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Aparat ortodontyczny na zęby dla dzieci - leczenie wady zgryzu u dziecka

Szczoteczki elektryczne - od kiedy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej?

Jak leczyć białe plamki na zębach?

Wybór leczenia jest uzależniony w głównej mierze od przyczyny powstania białych odbarwień na zębach. W większości przypadków wystarcza poprawa diety dziecka, na taką, która dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich ilościach. W zwalczaniu białych plam na zębach nieodzowna jest właściwa higiena jamy ustnej wykonywana przy pomocy szczoteczki i pasty z fluorem, dopasowanych do wieku dziecka.

Warto pamiętać, że najmłodszym, w czasie mycia zębów, powinni towarzyszyć rodzice, tak by mogli na bieżąco nadzorować i korygować poprawność mycia zębów oraz sprawdzać stan zębów.

Już od najmłodszych lat należy zabierać dziecko na regularne, wizyty kontrolne u stomatologa, by dentysta mógł w fachowy sposób ocenić stan zdrowia zębów i jamy ustnej dziecka, a w razie potrzeby rozpoczął leczenie we wczesnej fazie choroby.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza