Grypa żołądkowa u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie, dieta

2020-02-12 15:54

Grypa żołądkowa u dzieci to potoczna nazwa zakażenia przewodu pokarmowego, którego sprawcą jest rotawirus. Grypa żołądkowa objawia się gorączką, do której szybko dołączają biegunka i wymioty. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia grypy żołądkowej u dzieci. Przypadków choroby rotawirusowej jest co roku około 170 tys. Szczególnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka jest odwodnienie, które z kolei może skończyć się pobytem w szpitalu.

Grypa żołądkowa u dzieci
Autor: Getty images Grypa żołądkowa u dzieci to potoczna nazwa zakażenia przewodu pokarmowego

Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa - wywołujący ją rotawirus przenosi się drogą kropelkowa i na rękach, a chory jeszcze przed pojawieniem eis u niego pierwszych objawów może zarażać innych. Wirusa można również "złapać" zarówno od osoby chorej, jak i od ozdrowieńca. Dlatego tak często grypa żołądkowa dziecka kończy się chorobą całej rodziny.

Spis treści:

  1. Czym jest grypa żołądkowa i jakie są jej objawy?
  2. Odwodnienie - niebezpieczny skutek grypy żołądkowej u dzieci
  3. Jaką dietę stosować przy grypie żołądkowej?
  4. Grypa żołądkowa: kiedy trzeba z dzieckiem iść do lekarza?

Czym jest grypa żołądkowa i jakie są jej objawy?

To co my znamy jako grypę żołądkową lekarze nazywają wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego. Choroba rozwija się w ciągu 1–3 dni. Rotawirusy dostają się do organizmu i namnażają się w przewodzie pokarmowym, uszkadzając jego śluzówkę. Wraz z gorączką pojawiają się wtedy bóle brzucha i gwałtowna biegunka albo wymioty (nawet kilkanaście razy w ciągu doby).

Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 3–5 dni, czasem utrzymują się kilka dni dłużej. Przebycie grypy żołądkowej u dziecka chroni je przed ponownym zakażeniem, ale tylko takim samym typem wirusa – inne jego typy (a jest ich wiele) mogą znów wywołać chorobę.

Czytaj: Elektrolity na wagę złota - pamiętajmy o uzupełnianiu elektrolitów podczas letnich upałów, zatroszczmy się szczególnie o dzieci.

Odwodnienie u niemowlaka: jak mu zapobiegać?

Odwodnienie - niebezpieczny skutek grypy żołądkowej u dzieci

Zakażenia rotawirusem się nie leczy - nie ma leku, który potrafiłby z nim walczyć. Jedyne, co możemy robić, to łagodzić objawy. Najważniejsze jest, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. A odwodnienie przy ostrej biegunce i wymiotach następuje bardzo szybko.

Najlepiej podawać dziecku płyny w małych ilościach, nawet po łyżeczce od herbaty, ale bez przerwy. Większa porcja picia może wywołać kolejny atak biegunki lub wymiotów. Trzeba stale uzupełniać płyny i elektrolity.

W aptece są specjalne preparaty do rozcieńczania wodą, można też przygotować taki napój w domu (letnia woda z cukrem i solą). Przy biegunce pomocny może być węgiel leczniczy albo leki przeciwbiegunkowe, zawierające np. nifuroksazyd.

Jaką dietę stosować przy grypie żołądkowej?

Niemowlę możesz karmić piersią. Jeśli niemowlę skończyło już cztery miesiące i pije mleko modyfikowane, zagęść je kleikiem ryżowym (działa lekko zapierająco). Możesz też podać marchwiankę, kleik ryżowy lub gotowany ryż, kleik marchwiowo-ryżowy, gotowane lub pieczone jabłuszko, kisiel owocowy (najlepiej przygotowany z mąki ziemniaczanej, nie z torebki), jagody.

Natomiast starszemu dziecku, zwłaszcza w ostrej fazie biegunki, lepiej w ogóle nie podawać mleka. Kilkulatek powinien na początku choroby jeść jak najmniej. Potem można serwować mu dania lekkostrawne posiłki oparte na ryżu i sucharkach. Dobrym pomysłem jest podanie mu marchwianki, ale lepiej nie karmić go surowymi warzywami i owocami, sokami ani tłustymi potrawami. 

Koniecznie podawaj mu dużo płynów do picia.

Czytaj: Rotawirusy - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

Rotawirus w ciąży - objawy, leczenie, konsekwencje

Grypa żołądkowa: kiedy trzeba z dzieckiem iść do lekarza?

Jeśli nie jesteś w stanie namówić dziecka do przyjmowania płynów, pieluszka jest sucha, a skóra na przedramieniu lub brzuszku uchwycona w dwa palce nie wygładza się natychmiast - to koniecznie i jak najszybciej zgłoś się z niemowlakiem do lekarza, bo dziecko jest odwodnione i najprawdopodobniej konieczne będzie podanie kroplówki. 

W przypadku nieco starszego dziecka możesz nieco dłużej poczekać, ale brak poprawy stanu zdrowia, a nawet stan dziecka się pogarsza - również nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza