Kaszel krtaniowy u dziecka (kaszel szczekający) - objawy, przyczyny, leczenie

2021-11-02 14:16

Kaszel krtaniowy jest podtypem kaszlu suchego. Bywa on również określany jako kaszel szczekający – przypomina dźwięki wydawane przez psa. Kaszlu krtaniowego u dziecka nigdy nie wolno lekceważyć – zazwyczaj jego przyczynami są stany, które wymagają wdrożenia pilnego leczenia. Przeczytaj o przyczynach i leczeniu kaszlu krtaniowego.

Kaszel krtaniowy u dziecka (kaszel szczekający) - objawy, przyczyny, leczenie
Autor: Getty images Kaszlu krtanowego nie wolno lekceważyć, gdyż może zagrażać życiu dziecka.

Kaszel krtaniowy, inaczej szczekający to rodzaj kaszlu suchego. Wystąpienie kaszlu krtaniowego u dziecka może nawet zagrażać jego życiu. Sprawdź, o czym świadczy kaszel szczekający u dziecka, jakie są jego przyczyny i jak leczyć kaszel krtaniowy.

Spis treści

  1. Objawy kaszlu krtaniowego: jakie są cechy kaszlu szczekającego
  2. Jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego?
  3. Co zrobić, gdy dziecko ma kaszel krtaniowy?
  4. Leczenie kaszlu krtaniowego
Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Objawy kaszlu krtaniowego: jakie są cechy kaszlu szczekającego

Kaszel krtaniowy jest dość charakterystyczny, ponieważ przypominać on może... szczekanie psa. To właśnie dlatego kaszel ten bywa również określany jako szczekający.

Inne cechy, których wystąpienie może wskazywać, że kaszel jest krtaniowym, to znaczna napadowość oraz męczący pacjenta charakter kaszlu. Poza już wymienionymi, z kaszlem krtaniowym związane bywają również:

  • chrypka,
  • duszność wdechowa,
  • charakterystyczny świst wdechowy (tzw. stridor).

Jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego?

Najczęstszą przyczyną szczekającego kaszlu u dzieci są zakażenia wirusowe prowadzące do podgłośniowego zapalenia krtani. Schorzenie to jest charakterystyczne przede wszystkim dla najmłodszych dzieci, chorują na nie bowiem głównie mali pacjenci będący przed ukończeniem 5. roku życia

Kaszel krtaniowy związany z podgłośniowym zapaleniem krtani rozwijać się może dość podstępnie – dziecko może po prostu położyć się spać tak jak każdego innego wieczoru, a później nagle, w nocy, doświadczyć napadu silnego, szczekającego kaszlu z towarzyszącymi mu innymi dolegliwościami.

Kaszel krtaniowy może być jednak spowodowany również i innymi niż infekcje przyczynami. Doprowadzić do niego może znalezienie się ciała obcego w drogach oddechowych, a także wady anatomiczne dotyczące budowy układu oddechowego (takie jak np. wiotkość chrząstek krtaniowych).

Co zrobić, gdy dziecko ma kaszel krtaniowy?

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani to nie błahe przeziębienie u dziecka – jest to stan wymagający pilnej pomocy medycznej. Rodzic, który odnotuje u swojego dziecka kaszel krtaniowy, powinien pilnie udać się ze swoją pociechą do lekarza lub nawet wezwać pogotowie.

Pierwszej pomocy dziecku można jednak udzielić już w warunkach domowych – złagodzić kaszel można poprzez szerokie otwarcie na oścież okna czy wychodząc z maluchem na balkon (chłodne powietrze może bowiem zmniejszać istniejący obrzęk krtani).

Jak już wspomniano, przyczyny kaszlu krtaniowego to nie tylko infekcje. Istnienie u dziecka wad wrodzonych krtani wcale nie musi wymagać natychmiastowego leczenia, mimo to i tak w razie pojawienia się szczekającego kaszlu u dziecka należy udać się do lekarza – mogło go przecież wywołać znalezienie się ciała obcego (np. niewielkiej zabawki czy monety) w świetle dróg oddechowych, którą trzeba będzie z nich usunąć.

Leczenie kaszlu krtaniowego

Postępowanie u dziecka z kaszlem krtaniowym może być różne w zależności od tego, co doprowadziło do wystąpienia problemu. Jeżeli przyczyną kaszlu jest ciało obce, to wtedy lekarze – na drodze laryngoskopii czy endoskopii – będą je usuwać z dróg oddechowych. Wady budowy elementów układu oddechowego mogą wymagać leczenia operacyjnego, ale nie muszą – postępowanie uzależnione jest w tym przypadku od tego, jaka dokładnie anomalia rozwojowa występuje u dziecka.

Najbardziej złożone postępowanie dotyczy dzieci z podgłośniowym zapaleniem krtani. W przebiegu tego schorzenia konieczne może być podawanie dziecku leków – podstawową rolę odgrywają tutaj preparaty glikokortykosteroidów, które podawane doustnie, domięśniowo lub dożylnie mają zmniejszać obrzęk krtani.

W sytuacji, gdy stan dziecka jest ciężki, poza wymienionymi lekami zastosowanie znajdować może również adrenalina, a w razie wystąpienia niedotlenienia – również i tlenoterapia. Dowodem na to, że szczekającego kaszlu nie wolno bagatelizować jest to, że czasami podgłośniowe zapalenie krtani może przebiegać tak gwałtownie, że może zaistnieć nawet ryzyko niewydolności oddechowej u dziecka, wymagające zastosowania intubacji i leczenia pacjenta w warunkach intensywnej terapii.

Nie każdy suchy kaszel jest kaszlem krtaniowym – rodzice nie muszą więc obawiać się o życie swojego malca za każdym razem, kiedy ten tylko zaczyna kaszleć. Kaszel szczekający jest naprawdę charakterystyczny i nawet osoba spoza środowiska medycznego powinna zauważyć różnice pomiędzy nim a „typowym” suchym kaszlem. Jeżeli rodzic ma jednak wątpliwości, to wtedy rzeczywiście – najkorzystniej jest udać się do specjalisty i je wyjaśnić.

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?

Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza