Kaszel u dziecka nie zawsze jest objawem choroby. Sposoby na kaszel u niemowlaka

2011-10-26 15:35 Katarzyna Hubicz
Kaszel dziecka nie zawsze jest objawem choroby. Sposoby na kaszel u niemowlaka
Autor: photos.com Kaszel dziecka. Sposoby na kaszel u niemowlaka

Kaszel u dziecka nie zawsze jest oznaką choroby, ale zawsze budzi niepokój rodziców. Potrafi nieźle uprzykrzyć życie, bo utrudnia oddychanie i przerywa sen. Nieraz kaszel u dziecka utrzymuje się tygodniami i czasem trudno jest ustalić, z jakiej przyczyny się pojawił. Jak rozpoznać, z którym rodzajem kaszlu masz do czynienia i w jaki sposób pomóc kaszlącemu dziecku?

Syrop z cebuli. Posłuchaj, jak go zrobić i na co pomaga. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Skąd ten kaszel u dziecka?

Kasłanie jest naturalną reakcją obronną organizmu. Kaszel u dziecka ma za zadanie chronić oskrzela i płuca przed wszystkim, co może się do nich dostać, dlatego nie musi oznaczać, że to przeziębienie u dziecka: dziecko może kasłać np. przez zbyt intensywny zapach środków do czyszczenia, a także krztusi się, kiedy do dróg oddechowych dostanie się odrobina mleka. Nie ma się czym martwić, jeśli kaszle sporadycznie. Działać trzeba zacząć dopiero wtedy, gdy kaszel u dziecka staje się uporczywy albo pojawiają się jakieś dodatkowe objawy.

Kaszel u dziecka spowodowany chorobą

Kaszel najczęściej kojarzymy z infekcją. Chory albo przeziębiony niemowlak kaszle, bo wysuszoną śluzówkę gardła podrażnia spływająca z nosa wydzielina. Przez pierwsze dwa, trzy dni przeziębienia u niemowlaka kaszel jest suchy, bardzo męczący, a towarzyszy mu silny ból gardła (spowodowany rozmnażaniem się wirusów w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe). Potem kaszel zmienia się w mokry, już nie tak męczący. Gdy dziecko kaszle, możesz usłyszeć, że odkasłuje śluz, i coś mu wtedy „gra” w płucach. Mokry kaszel umożliwia pozbycie się z płuc i oskrzeli zalegającej w nich wydzieliny, dlatego może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Nieco innym rodzajem kaszlu jest kaszel suchy, „szczekający”, poprzedzony chrypką. Ten rodzaj kaszlu związany jest z niebezpieczną dla niemowląt chorobą – zapaleniem krtani. Podczas choroby dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani i chore dziecko, próbując złapać oddech, kaszle, a wtedy z jego dróg oddechowych zaczyna wydobywać się odgłos przypominający szczekanie psa. W takiej sytuacji natychmiast trzeba wezwać lekarza, bo dziecko musi dostać leki zmniejszające obrzęk, może być również konieczny pobyt w szpitalu, gdzie dziecko dostanie tlen.

Zobacz:

Inhalator dla dzieci - jaki wybrać?

Inne przyczyny kaszlu u dziecka3

Kaszel u niemowlęcia niekoniecznie musi być jednak związany z infekcją, a najłatwiej poznać to po tym, że kasłaniu nie towarzyszy gorsze samopoczucie czy gorączka.

  • Alergia. Możesz ją podejrzewać, jeśli kaszel pojawia się w określonej sytuacji, na przykład kiedy do pokoju dziecka wejdzie pies. Kasłanie jest wówczas reakcją na alergen znajdujący się w sierści. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u alergologa, który zaleci dalsze postępowanie.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy. Dolegliwość ta, spowodowana niedojrzałością motoryczną przewodu pokarmowego, jest przyczyną kaszlu, jeśli dziecko zaczyna kasłać podczas karmienia albo po nim, a także kiedy kładziesz go do łóżeczka (zmieniając pozycję z pionowej na poziomą) oraz podczas snu. Kaszlowi towarzyszy silne ulewanie. Refluks wymaga konsultacji u pediatry lub gastrologa dziecięcego.

Kaszel u dziecka: jak pomóc niemowlakowi, który kaszle?

Gdy kaszle niemowlę, które nie skończyło jeszcze 6 miesięcy, musisz pojechać z nim do lekarza, by ustalić przyczynę. Oprócz tego jednak możesz stosować domowe sposoby, które złagodzą dolegliwości.

  • Nawilżanie powietrza. Suche powietrze w pokoju podrażnia śluzówki, co zwiększa ból gardła i sprawia, że kaszel się nasila. Powietrze można nawilżać za pomocą nawilżacza (najlepiej takiego, który ma funkcję pomiaru wilgotności oraz sam się włącza, gdy wyczuje, że w pomieszczeniu zrobiło się zbyt sucho). Jeśli nie masz takiego sprzętu, na boku łóżeczka (a w sezonie grzewczym na kaloryferze) możesz powiesić np. mokry, dobrze odciśnięty ręcznik.
Dobrze wiedzieć

Nie stosuj leków przeciwkaszlowych bez wyraźnego zalecenia lekarza. Blokują one odruch kasłania i mogą być pomocne, jeśli kaszel jest suchy i bardzo męczący, ale opóźniają przejście choroby w drugą fazę, czyli pojawienie się kaszlu mokrego. Nie wolno ich stosować zwłaszcza przy kaszlu mokrym, bo sprawiają, że wydzielina zostaje w oskrzelach, co przedłuża chorobę i może być przyczyną powikłań.

  • Obniżenie temperatury. Jeśli dziecko dręczy suchy kaszel i do tego ma katar, w jego pokoju utrzymuj temperaturę 18ºC, a dziecko ubierz odpowiednio cieplej. To pomoże złagodzić obrzęk śluzówki. Pomieszczenie należy często wietrzyć, a w sezonie grzewczym przykręcić kaloryfer.
  • Inhalacje. Złagodzą ból gardła i suchy kaszel, ułatwią odkrztuszanie mokrego. Do inhalacji wystarczy para wodna (możesz np. nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z dzieckiem w łazience). Jeśli dziecko nie jest alergikiem, do inhalacji można używać również olejków, np. eukaliptusowego, albo przygotować napar ziołowy. W dużym i szerokim garnku zagotuj dwa litry wody, wsyp do niej po jednej płaskiej łyżce szałwii, rumianku i tymianku, pogotuj przez chwilę, a gdy zaczną parować, ustaw garnek przy łóżeczku, tak by zawartość parowała.
  • Częste picie. Maluszka karmionego piersią przystawiaj częściej, ale na krócej, a dziecku karmionemu butelką dawaj do picia herbatkę albo wodę. To złagodzi drapanie w gardle i zmniejszy suchy kaszel.
  • Oklepywanie pleców. Pomaga przy mokrym kaszlu, bo ułatwia odrywanie się wydzieliny. Ułóż sobie dziecko na kolanach, tak aby główka znajdowała się trochę niżej niż pupa, i delikatnie oklepuj mu plecy dłonią złożoną w łódkę. Nie rób tego jednak wieczorem, bo w nocy dziecko nie będzie mogło spać.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE