Szczepienia

Szczepienie przeciwko ospie to ochrona dziecka przed chorobą. Dolegliwość ta może mieć różny przebieg - od łagodnego z kilkoma krostkami, po ciężki zakończony groźnymi powikłaniami. Dowiedz się, dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko ospie wietrznej.
Szczepienia wcześniaków to szczególnie delikatny problem. Wyjaśniamy, czy szczepionka nie zaszkodzi przedwcześnie urodzonym dzieciom, kiedy ją podawać i przeciwko jakim chorobom zabezpiecza się wcześniaki?
Chociaż szczepionka 6w1 jest płatna, pozwala za jednym zamachem uodpornić dziecko aż na sześć groźnych chorób. Jakie są rodzaje szczepionek skojarzonych 6w1, ile dawek trzeba podać i ile kosztuje szczepionka 6w1?
Światłowstręt u dziecka nie jest chorobą, lecz jej objawem. Dlatego właśnie może mieć różne przyczyny. Niekiedy łatwo jest odkryć, co powoduje nadwrażliwość na światło u dziecka, jednak czasem niezbędna jest szczegółowa diagnostyka.
Strach przed igłą to jeden z powodów, dla których dzieci boją się szczepień, a rodzice odkładają je tak długo, jak tylko to możliwe. Szczepienie jednak wcale nie musi boleć! Poznaj skuteczne sposoby ograniczania bólu w czasie szczepienia.
Rodzice powinni wiedzieć, kiedy i na jakie szczepienia się zdecydować, chcąc zapobiegać chorobom zakaźnym. Kalendarz szczepień dziecka obejmuje zarówno obowiązkowe szczepienia w bieżącym roku, jak i te zalecane np. przeciwko rotawirusom i meningokokom.
Wizyta szczepienna jest bardzo ważnym i często stresującym wydarzeniem zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka. Rodzice najczęściej bardzo denerwują się wkłuciem i perspektywą bólu malucha. Odpowiednie przygotowanie się do wizyty szczepiennej pomoże zmniejszyć niepokój związany z podaniem szczepionki.
Szczepienia niemowląt - szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom miały być refundowane i obowiązkowe. Ministerstwo Zdrowia dokonało zmian w kalendarzu szczepień - jedna ze szczepionek jest refundowana.To ważna informacja dla rodziców: do tej pory trzeba było za nią sporo zapłacić.
Jeżeli do tej pory odkładałaś na bok temat meningokoków i zwlekałaś z decyzją o szczepieniu swojego dziecka przeciwko tym śmiertelnie groźnym bakteriom, pora to zmienić. Statystki mówią same za siebie: wywoływane przez meningokoki inwazyjne choroby, takie jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w 18 proc. przypadków kończą się zgonem. Najbardziej zagrożone są niemowlęta do 1. roku życia. Jednego dziecka na pięć chorych nie udaje się lekarzom uratować.
Brak apetytu, senność, gorączka, wymioty, biegunka, ból nóg, nienaturalny kolor skóry, ból mięśni, obniżone napięcie mięśniowe, dziecko „przelewa się” przez ręce, albo sztywnieje mu kark, ma dziwną wysypkę, której nigdy wcześniej nie widziałaś? Natychmiast wszczynaj alarm. Meningokoki, które atakują organizm maleństwa, błyskawicznie sieją w nim spustoszenie. - Gdy dziecko trafi pod opiekę lekarzy, rozpoczyna się wyścig między antybiotykiem a drobnoustrojem – mówi prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków. Dlatego każda minuta może decydować o życiu dziecka.
Szczepionka na meningokoki może być podana pacjentowi w każdym wieku. Najbardziej jednak zalecana jest tym, dla których bakterie te są najgroźniejsze – małym dzieciom. Jakie są rodzaje szczepionek przeciw meningokokom, przeciwwskazania i cena szczepionek. Zobacz także, komu jeszcze zalecane jest zaszczepienie się przeciwko meningokokom i czy to szczepienie jest bezpieczne? 
Pierwsze obowiązkowe szczepienia rodzą u w życiu rodziców dylemat: szczepić dziecko czy nie szczepić? Zobacz 4 rzeczy, które musisz wiedzieć o szczepieniach.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20