Szczepienia

Czy warto szczepić dziecko na grypę, skoro wirusy co roku mutują i szczepienie trzeba powtarzać? Specjaliści przekonują, że warto, ponieważ grypa i jej powikłania mogą być niebezpieczne dla malucha. Sprawdź, dlaczego warto zaszczepić dziecko na grypę i kiedy podać dziecku szczepionkę.
Sprawdź, które dolegliwości i odczyny po szczepieniu są nieprawidłowe i jak postępować z dzieckiem? Żaden, nawet największy zwolennik szczepień nie powie, że szczepienia to wyłącznie samo dobro. Bo przecież czasem powodują działania niepożądane.
Szczepionki skojarzone to takie szczepionki, które przy pomocy jednego zastrzyku uodparniają dziecko jednocześnie na kilka chorób. Ich zaletą jest ograniczona liczba wkłuć i zminimalizowanie bólu, wadą zaś - odpłatność.
Pierwsza wizyta szczepienna jest bardzo ważnym i często stresującym wydarzeniem tak dla rodziców, jak i dla samego dziecka. Wyjaśniamy, co trzeba o niej wiedzieć i jak się do niej przygotować.
Szczepionka na meningokoki może być podana pacjentom w każdym wieku. Najbardziej jednak zalecana jest tym, dla których bakterie te są najgroźniejsze – małym dzieciom. Jaka jest cena, rodzaje szczepionek przeciw meningokokom i jakie są przeciwwskazania do ich podawania.
Autyzm poszczepienny to mit, który pokutuje od dawna. Aż trudno uwierzyć, że u jego źródeł leży jedna, fałszywa publikacja z 1998 r. zamieszczona na łamach naukowego czasopisma „The Lancet”. Autorem tego mitu był nieznany wówczas chirurg – naukowiec dr Andrew Wakefield.
Jak przygotować dziecko do szczepienia? Bolesny zastrzyk to trudne doświadczenie (nie tylko dla małego pacjenta,ale i dla jego rodziców). Dlatego warto już kilka dni przed szczepieniem podjąć odpowiednie działania. Jak przygotować do szczepienia niemowlę, a jak kilkulatka, który już rozumie, czym jest szczepionka?
Szczepienia noworodków - wiedzę na ich temat warto spakować do szpitalnej torby obok pieluszek i śpioszków. Czy szczepić noworodki w szpitalu, czy czekać kilka miesięcy, czy szczepienia tak małych dzieci są bezpieczne? O szczepieniu noworodków rozmawiamy z prof. dr hab. med. Ewą Helwich, neonatologiem-pediatrą.
Szczepienia mają chronić nas przed różnymi chorobami. Aby były bezpieczne dla zdrowia, przed ich wykonaniem konieczne jest wykluczenie u pacjenta przeciwwskazań do szczepienia. Część przeciwwskazań jest tymczasowa, inne prowadzą do trwałych ograniczeń w stosowaniu szczepień.
Ból w czasie szczepienia to coś, czego boją się zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Strach przed ukłuciem to jeden z powodów, dla których dzieci nie cha się szczepić, a rodzice odkładają wizytę u lekarza tak długo, jak tylko to możliwe. Szczepienie jednak wcale nie musi boleć! Poznaj skuteczne sposoby na ograniczenie bólu w czasie szczepienia.
NOP – skrót odmieniany przez wszystkie przypadki przez przeciwników idei powszechnych szczepień. Czym jest niepożądany odczyn poszczepienny (NOP)? Jak często się zdarza i czy takie powikłania trzeba zgłaszać, a jeśli tak, to gdzie?
Powikłania po szczepieniu są rzadkie, jednak mogą się niekiedy pojawić. Odczyn poszczepienny to naturalna reakcja organizmu na składniki szczepionki. Jeśli utrzymuje się do 3 dni, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak nie minie po tym czasie, może oznaczać powikłanie po szczepieniu. Kiedy może wystąpić powikłanie po szczepieniu i jak mu zapobiec?

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020